Recenzje

Recenzja #773 Dixit Disney

Niesamowity świat wyobraźni od teraz w zupełnie nowej, bajkowej odsłonie… Dixit Disney to wspaniała gra rodzinna, w której tworzymy skojarzenia do zapierających dech w piersiach ilustracji. Czy rozpoznasz wszystkich swoich ulubionych bohaterów filmów animowanych?


Informacje o grze

Autor gry Dixit Disney: Jean-Louis Roubira

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 3-6

Czas gry: 30 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plDixit to jedna z moich ulubionych gier rodzinnych, która sprawdza się zarówno przy zabawie z dziećmi, jak i do wprowadzenia w świat planszówek nowych graczy. To gra, przy której można się lepiej poznać i zobaczyć, co dzieje się w umysłach naszych bliskich. Kiedy dowiedziałam się, że powstaje nowy Dixit i to nie kolejny dodatek do gry, ale nowa pełna wersja byłam zachwycona! Uwielbiam Dixit i uwielbiam filmy Disney 'a, więc pomimo jednej podstawki musiałam wyposażyć się również w nową, bajkową wersję. Zapraszam do recenzji!

Przegląd elementów

Dixit Disney to piękna, klimatyczna gra. Zobaczcie na te wszystkie prześliczne elementy! Pionki nie różnią się jedynie kolorami, każdy z nich to inna bajkowa postać! Poznajecie je? Do każdej postaci mamy również pasującą do niej kolorystycznie tarczę do głosowania. Porządek w pudełku możemy utrzymać dzięki dobrze dopasowanemu insertowi. Aż za dobrze, gdyż niestety nie zmieszczą się w niego karty w koszulkach… A takie cudne ilustracje warto zabezpieczyć, gdy są naprawdę wyjątkowe.

Karty przerosły moje oczekiwania. Myślałam, że będą bardziej „disneyowe”, pełne energetycznych kolorów, przypominające nieco kadry ze znanych filmów. Nic bardziej mylnego! Każda ilustracja to małe dzieło sztuki, luźno powiązane z bajkową historią. Oczywiście spotkamy naszych ulubionych bohaterów, ale w nieznanych nam sytuacjach, nieco onirycznych, pełnych różnych niedopowiedzeń. Wyglądają bardziej jak sny o Disney’u, a nie jak sam Disney.

Jeśli ktoś tak jak my grał już w „zwykły” Dixit na dobrą sprawę nie musi zaglądać do instrukcji. Warto przeczytać punktację, aby właściwie dodać sobie „chmurki” na, które musi przeskoczyć nasz pionek. Instrukcja jest dobrze napisana i oczywiście również ładnie się prezentuje.

Zarys Rozgrywki

Dixit to gra, w której wymyślamy skojarzenia. Każdy z graczy po kolei wybiera jedną swoją ilustrację, następnie podaje słowo, dźwięk, wyrażenie, które pozostali gracze muszą skojarzyć z jednym z obrazków na swoich kartach. Następnie po przetasowaniu kart następuje głosowanie. Sztuką jest wymyślenie takiego hasła, które zgadną nieliczni. Zarówno, kiedy wszystkim uda się odgadnąć „klucz”, jak i wtedy, kiedy nikomu się to nie uda, gracz nie otrzyma żadnych punktów. W porównaniu do zwykłej wersji gry Dixit, nie mamy w rozgrywce żadnych zmian.

Recenzja

Dixit to ponadczasowa gra, nieważne, w jakim będzie wydaniu, a i tak przyciągnie i zachwyci mnóstwo graczy. To gra rozwijająca kreatywne myślenie i uważność, piękna w swojej prostocie. Za każdym razem możemy wymyślać inne skojarzenia, ale jak wiadomo, po jakimś czasie karty mogą się nam znudzić. Warto wtedy sięgnąć po dodatki, czy właśnie nową wersję. Dla nas zagranie odmienionymi elementami gry było fantastyczną przygodą, jedna z naszych ulubionych gier rodzinnych w zupełnie nowej odsłonie… Fantastyczne wrażenie!

W samej rozgrywce nic się nie zmieniło, to nadal bardzo regrywalna pozycja, z prostymi zasadami i bez negatywnej interakcji. Postaci znane z bajek mogą zachęcić do gry dzieci, które wcześniej nie czuły się zbyt komfortowo podczas zabawy, nie rozumiejąc po prostu wielu grafik. W bajkowej wersji Disneya będzie łatwiej im się odnaleźć i wymyślić skojarzenie związane z daną bajką. Gra sprawdzi się również dla dorosłych, którzy podobnie jak ja nadal kochają oglądać filmy animowane…

Uwielbiam zwykły Dixit, a teraz uwielbiam także Dixit Disney. Gdybym miała wybrać jeden z nich, chyba nie umiałabym się zdecydować który… W każdym znajdziecie niepowtarzalne karty, które można interpretować na wiele różnych sposobów. Czy warto kupować Dixit Disney, jeśli macie zwykły Dixit? To zależy od tego, czy jesteście fanami filmów Disneya… Jeśli tak, to będziecie zachwyceni wszystkimi elementami gry, od pionków, przez tarcze, po same karty. Jeśli nie macie jeszcze żadnej podstawowej gry, to wybierzcie tą, która Wam się bardziej spodoba.

Podsumowanie

Dixit Disney to ukłon w stronę graczy, którzy z niecierpliwością czekają na nowe dodatki i niesamowite karty z ilustracjami. To idealna gra na prezent, pięknie wydana, nieskomplikowana i ze wciągającą, rozwijającą rozgrywką. Bardzo polecam nie tylko dla fanów Disneya!

Mocne Strony:

  • piękne wydanie,
  • fantastyczne, bajkowe ilustracje,
  • rozwija kreatywne myślenie,
  • wciągająca rozgrywka,
  • rozwija wyobraźnię,
  • proste zasady,
  • cudowne pionki!

Słabe Strony:

  • w insercie nie zmieszczą się karty w koszulkach.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *