Recenzje

Recenzja #772 Touch It!

Touch It! to wyjątkowa karcianka, w której najważniejszą rolę odgrywa… zmysł dotyku. Spróbuj jak najszybciej wyczuć jaki kształt przedstawiono na karcie! Gra ukazała się w 3 wariantach: Zwierzęta, Popkultura oraz Polska, więc każdy może wybrać dla siebie ulubioną tematykę!


Informacje o grze Touch It

Autor gry Touch It: Romain Caterdjian

Wydawnictwo: Muduko

Liczba graczy: 2-6

Czas gry: 5 minut

Wiek: 5+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Muduko. Wydawnictwo Muduko nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plCo znajdziemy w pudełkach?

Gry z serii Touch It zajmują niewielkie, poręczne opakowania, które można wszędzie ze sobą zabrać. Poszczególne wersje różnią się od siebie tematyką: w czerwonym opakowaniu znajdziemy obrazki zwierząt, w niebieskim grafiki związane z popkulturą, a w zielonym z Polską. Wszystkie ilustracje są niezwykle urocze, a gry prezentują się bardzo sympatycznie.

Karty w Touch It są wyjątkowe, gdyż na każdej z nich znajdziemy duży obrazek pomalowany specjalnym, wypukłym lakierem. Po drugiej stronie karty mamy natomiast 4 niewielkie obrazki, jeden identyczny z tym na rewersie, a 3 zupełnie inne, które będą wprowadzać graczy w błąd. Karty są przyjemne w dotyku i bardzo ładnie wykonane.

Do każdego egzemplarza gry dołączono krótką, lecz treściwą instrukcję, w której znajdziemy różne warianty rozgrywki. Warto wypróbować wszystkie z nich!

Zarys Rozgrywki

Niezależnie od wybranego wariantu gry, głównym celem graczy jest odgadnięcie jaki kształt znajduje się na dobranej karcie. Punkty dostaniemy nie tylko za poprawną odpowiedź, ale również za szybkość! Pierwszy gracz, który zdecyduje, że wie, co znajduje się na jego karcie woła „mam to”… Pozostali uczestnicy zabawy dalej mogą dotykać swoich kart, aż do czasu, gdy „na placu boju” zostanie tylko jeden z nich. Następuje wtedy koniec tury, a wszyscy podają swoje odpowiedzi i sprawdzają, czy udało im się wskazać właściwy obrazek.

Oprócz „zwykłej” rozgrywki możemy zdecydować się któryś z wariantów zamieszczonych w instrukcji. Szybkość to wyścig o jak najwięcej odgadniętych kart, które możemy dotykać tylko określonym palcem, niedominującą ręką itd. Skaner to rozgrywka, w której naśladujemy palcem ruch skanera, a następnie podejmujemy decyzję, czy chcemy zgadywać, co znajduje się na obrazku. Pary to gra zespołowa, w której jeden z graczy opisuje drugiemu, co wyczuwa na karcie.

Recenzja

Touch It to bardzo sympatyczna karcianka, w którą bawiliśmy się z przyjemnością całą rodziną. Bardzo spodobało mi się to, że powstały aż 3 warianty gry! Dzięki temu mogliśmy zagrać w Zwierzęta z naszą
4-latką, która dzielnie próbowała odgadnąć, co znajduje się na jej kartach. Starsze dziewczyny wolały grać w Popkulturę, a ja zachwycałam się wersją, w której dzieci mogły poćwiczyć symbole związane z Polską. Dla każdego coś miłego!

Nie zawsze odgadywanie obrazków było łatwe, szczególnie jeśli towarzyszyła nam wizja upływającego czasu... Rozgrywka w Touch It jest emocjonująca, a dodatkowe warianty gry świetnie sprawdzają się na towarzyskich spotkaniach. Nam bardzo spodobała się gra w Pary, gdyż obfitowała w prawdziwe salwy śmiechu. Na początku obawiałam się, że gra będzie mało regrywalna i da się zapamiętać obrazki na kartach. Na szczęście nie miałam racji, gdyż występują one w wielu konfiguracjach.

Spodobała mi się również szybkość rozgrywki w Touch It. To gra bardzo szybka, z prostymi zasadami, która idealnie sprawdzi się jako gra podróżna. U nas dziewczyny lubią zabierać ją do auta, rozdają sobie karty, a następnie robią zawody, która odgadnie więcej obrazków w danym czasie. Touch It może mieć również zastosowanie terapeutyczne, a także edukacyjne np. na lekcjach angielskiego.

Podsumowanie

Touch It to kolorowe gry karciane, które spodobają się zarówno młodszym, jak i starszym graczom, a to za sprawą ciekawej rozgrywki i ładnych grafik. Touch It ma bardzo proste zasady, które można dostosować do wieku graczy. Zabawa jest wciągająca, a co więcej można ją dodatkowo urozmaicać na różne sposoby. Nam przypadła do gustu i z pewnością zostanie w naszej kolekcji. Polecamy!


Mocne Strony:

  • wykorzystanie zmysłu dotyku,
  • ładnie zilustrowane karty,
  • kilka wariantów rozgrywki,
  • 3 wersje gry do wyboru,
  • niewielkie opakowanie.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę Touch it! Polska kupisz tutaj

Grę Touch it! Zwierzęta kupisz tutaj

Grę Touch it! Popkultura kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *