Recenzje

Recenzja #774 Nokaut: Smoki kontra Jednorożce

Nadszedł czas na epicką bitwę pomiędzy dwoma wielkimi nacjami! Nokaut: Smoki kontra Jednorożce to zacięty pojedynek, w którym fantastyczne stworzenia postarają się udowodnić, kto tak naprawdę jest górą…


Informacje o grze

Wydawnictwo gry Nokaut: Smoki kontra Jednorożce: Rebel

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 30-60 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plChyba nie ma osoby, która nie znałaby gry w kółko i krzyżyk. Co to ma wspólnego z prezentowaną dzisiaj grą? Mianowicie tytułowe smoki i jednorożce będziemy układać na siatce w konkretnych ustawieniach, tak, aby spełnić określone cele… Jak udało się zaimplementować tak prostą mechanikę w pojedynkowej karciance? Sprawdźcie naszą recenzję!

Przegląd elementów

Nokaut: Smoki kontra Jednorożce to kolejna gra ze stajni Unstable Games, twórców takich gier, jak Odjechane jednorożce, To ja go tnę, czy Dinokalipsa. Wszystkie te gry znajdują się w naszej kolekcji, ze względu na proste, szybkie zasady oraz urocze grafiki koników, dinozaurów i innych słodkich zwierzątek… Nokaut: Smoki kontra Jednorożce nie wyróżniają się pod tym względem, gdyż nadal na kartach możemy znaleźć charakterystyczne ilustracje. W niewielkim pudełku znajdziemy 92 karty, instrukcję oraz planszę siatki.

Karty są porządnie wykonane i czytelne. Talie poszczególnych nacji różnią się od siebie kolorami, łatwo więc je od siebie oddzielić. Składana instrukcja jest dobrze napisana i jasno przedstawia zasady gry. Obawiam się jedynie o siatkę, która może się nieco poprzecierać lub nawet podrzeć podczas kolejnych rozgrywek. Oczywiście lepiej sprawdziłaby się plansza, ale niestety gra nie zmieściłaby się wtedy do małego, poręcznego pudełka.

Zarys Rozgrywki

Na początku rozgrywki decydujemy, czy będziemy grać w łatwiejszy wariant, który polega na spełnieniu celu na planszy 3×3 (ułożenie 3 pasujących kart), czy w trudniejszy 4×4 (analogicznie ułożenie 4 kart). Każdy gracz (bądź drużyna) wybiera swoją talię kart, a następnie dobiera karty oraz kartę celu. W grze wyróżniamy karty jednorożców/smoków (zwyczajnych oraz wyjątkowych), karty ripost oraz karty magii.

Zwyczajne karty postaci nie mają żadnych wyjątkowych mocy i po dołożeniu ich na siatkę nic się nie dzieje. Ciekawie zaczyna się robić, kiedy wprowadzimy do gry wyjątkowe karty, gdyż to one dadzą nam najprzeróżniejsze możliwości dobierania, przekładania, poświęcania czy niszczenia kart. Możemy się również zdecydować na użycie kart magii, które mogą nieco namieszać w grze oraz możemy wykorzystać specjalne karty ripost, które blokują ruchy przeciwnika.

Gra dobiega końca, gdy którejś z drużyn uda się spełnić 3 karty celów. Przy mniejszej siatce następuje to dość szybko, przy większej siatce gra toczy się dłużej.

Recenzja

Nokaut: Smoki kontra Jednorożce to nieskomplikowana gra, w którą mogą zagrać dzieciaki już od 8 roku życia. Do gry przyda się umiejętność czytania, gdyż każda karta zawiera sporo tekstu. W każdej talii mamy sporo postaci o ciekawych imionach i umiejętnościach. Dzieci z zachwytem przyglądają się kartom i mają swoje ulubione smoki/jednorożce… Gra może sprawdzić się również na spotkaniu towarzyskim, gdyż przepychanki na planszy są emocjonujące i… wredne. Co chwilę kogoś blokujemy, przesuwamy, czy nawet usuwamy z planszy.

Rozgrywka jest dość losowa, gdyż nigdy nie wiemy, jakie karty uda nam się dobrać w danej turze. Zauważyłam też dość spory minus, mianowicie sporą przewagę w grze pierwszego gracza. Podobnie jak przy zwykłej grze w kółko i krzyżyk ten, kto zaczyna, pierwszy może spełnić swój cel. Oczywiście możemy mu w tym przeszkadzać, ale przy 3 kartach wystarczających do zdobycia karty i tak jest to dosyć trudne. Warto więc grać od razu w wariant, w którym do spełnienia celu potrzebne są 3, a nie 4 karty.

Nokaut: Smoki kontra Jednorożce przypominają mi najbardziej Odjechane Jednorożce. Zarówno pod względem graficznym, jak i rozgrywką pełną przepychanek. Jeśli lubicie ten typ gier, Nokaut z pewnością również się Wam spodoba. To prostsza i bardziej losowa gra od Odjechanych Jednorożców, ale nadal bardzo sympatyczna i emocjonująca.

Podsumowanie

Nokaut: Smoki kontra Jednorożce to zabawna, bardzo ładnie zilustrowana gra, która sprawdzi się dla młodszych oraz dla początkujących graczy. Rozgrywka jest szybka, a mechanika gry oparta jest na popularnej grze w kółko i krzyżyk. Moim dzieciakom gra bardzo przypadła do gustu i często urządzają sobie magiczne pojedynki, pełne ripost i zagrywanych kart magii… Polecamy!

Mocne Strony:

  • proste zasady rozgrywki,
  • urocze ilustracje smoków i jednorożców,
  • szybki czas gry,
  • niewielkie opakowanie,
  • świetna dla dwóch graczy,
  • zawiera sporo negatywnej interakcji, więc sprawdzi się dla osób, które lubią typ gier, w których robimy sobie na złość.

Słabe Strony:

  • przewaga po stronie pierwszego gracza.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *