Recenzje

Recenzja #775 Tracks

Czy potrafisz na podstawie dźwięku określić, gdzie znajduje się sprawca przestępstwa? W innowacyjnej grze Tracks powiązanej ze specjalną aplikacją, gracze wcielą się w detektywów, którzy na podstawie nagrań i zdjęć z monitoringu postarają się rozwiązać sprawę.


Informacje o grze

Autor gry Tracks: Juan Rodriguez, Christian Rubiella

Wydawnictwo: Muduko

Liczba graczy: 1-6

Czas gry: 20-40 minut

Wiek: 12+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Muduko. Wydawnictwo Muduko nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plCzas na wyzwanie dla prawdziwych detektywów! Lubicie gry, w których trzeba wskazać przestępców, a wszyscy gracze ze sobą współpracują? Tracks to wyjątkowa gra, gdyż będzie w niej polegać przede wszystkim na naszym słuchu… Czy gra nam się spodobała? Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją!

Przegląd elementów

Tracks zajmuje średniej wielkości pudełko, w którym znajdziemy całkiem pokaźny zestaw elementów. Na początku warto wspomnieć, że do gry potrzebujemy również specjalnej aplikacji, którą możemy bezpłatnie pobrać. Aplikacja działa bardzo sprawnie, jest czytelna i bezproblemowa w obsłudze. Wszystkie nagrania są bardzo dobrze przygotowane, a każda sprawa oprócz rozwiązania przedstawionego krok po kroku zawiera również wskazówki, które mogą być pomocne, jeśli w którymś momencie zdarzy nam się utknąć.

Najważniejszym elementem gry jest składany plan miasteczka Siren Bay. To na nim będziemy śledzić trasy, którymi poruszają się przestępcy. Plan jest duży, pełen szczegółów i ponumerowanych budynków. Niektóre miejsca, takie jak większe sklepy, szkoły, kościoły czy lotnisko zostały wyróżnione i będą pomagały nam odnaleźć się podczas nagrania, ze względu na charakterystyczne dźwięki, które im towarzyszą.

W pudełku znajdziemy także pokaźny zestaw zdjęć z monitoringu. Zdjęcia będą bardzo przydatne podczas ustalania końcowej lokalizacji sprawców. Karty są szczegółowe i przejrzyste. Warto również wspomnieć o instrukcji, która została przygotowania w formie sprytnego folderu policyjnego. Znajdziemy w nim 15 spraw, które czekają na nasze rozwiązanie. Bardzo spodobało mi się, że sprawy umieszczono na osobnych kartach, dzięki czemu wygodnie się z nich korzysta podczas rozgrywki.

Jak grać?

Tracks to gra, której zasady możemy przedstawić innym dosłownie w parę chwil. Wybieramy sprawę, uruchamiamy w aplikacji odpowiednie nagranie i startujemy! Sporym utrudnieniem jest to, że nie wiemy w którym miejscu rozpoczyna się pościg, musimy sami ustalić to na podstawie dźwięków. Nagranie możemy odsłuchać kilkukrotnie od dowolnego momentu, możemy również dowolnie wskazywać rozwiązanie śledztwa.

Do rozwiązania mamy aż 15 emocjonujących spraw!

Recenzja

Tracks spodobało mi się już od pierwszej sprawy, w której tak właściwie zostajemy wrzuceni na głęboką wodę! Trafiamy w sam środek akcji i od razu musimy szukać sprawców przestępstwa i śledzić ich trasę na całej mapie. W pierwszej chwili byliśmy trochę zagubieni, ale wkrótce się „odnaleźliśmy”. Podczas zabawy przydało się przeglądanie zdjęć z monitoringu, które pomogły naprowadzić nas na właściwy trop. Jaka była nasza radość, kiedy uznaliśmy, że znamy poprawną odpowiedź! Niestety była to radość przedwczesna, gdyż wysłaliśmy pościg pod zły adres… Ups. Na szczęście mogliśmy spróbować jeszcze raz i tym razem poprawnie wytypowaliśmy właściwe miejsce. Drugie śledztwo zaczęliśmy z przytupem, ale nasze śledztwo również zakończyło się fiaskiem. Od 3 nasza passa się nieco poprawiła, gdyż nabraliśmy nieco doświadczenia jako detektywi Siren Bay.

Gra pudełkowo jest przeznaczona dla graczy od 12 roku życia, ale myślę, że już młodsze dzieci mogą spróbować grać wraz z rodzicami. Gra przypomina mi pod tym względem MikroMakro, w którym również mamy do czynienia z kryminalnymi sprawami… Dzieciaki świetnie się bawiły, nasłuchując i wielokrotnie miały dobrego nosa, a raczej ucho do właściwego rozwiązania śledztwa.

Tracks bardzo dobrze działa również solo. To jedna z fajniejszych gier do grania w pojedynkę, jaką mam teraz w kolekcji, szybka i wciągająca, z minimalnym setupem. Mam nadzieje, że wydawnictwo Muduko będzie rozwijało grę i powstaną nowe sprawy, a może również plany nowych miast? To bardzo udana pozycja kooperacyjna, z porządną aplikacją, co wcale nie jest standardem w grach planszowych. Brawo!

Podsumowanie

Tracks to wyjątkowa gra dźwiękowa, w której na nasze rozwiązanie czeka aż 15 spraw! Gra ma bardzo proste zasady, a rozgrywka jest wyjątkowo wciągająca i emocjonująca. Tracks sprawdzi się zarówno jako gra dla jednego gracza, jak i zabawa dla grupy znajomych. Nam sprawdziła się również przy rozgrywkach z dziećmi (8 i 10 lat), które bardzo wciągnęły się w poszukiwanie przestępców na planie Siren Bay. Polecamy dla wszystkich, którzy chcą świetnie spędzić czas!

Mocne Strony:

  • wciągająca rozgrywka,
  • aż 15 spraw do rozwiązania,
  • świetnie przygotowana aplikacja,
  • ciekawe śledztwa,
  • sprawdzi się jako gra solo, jak i zabawa dla kilku graczy.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *