Recenzje

Recenzja #616 Gry o ekologii od Adventerra Games

Ekologiczne gry od Adventerra Games to bardzo ciekawy zestaw tytułów uczących nasze najmłodsze pociechy podstaw ekologii i prawidłowych zachowań, które pozwolą zaoszczędzić energię, wodę, nauczą prawidłowej segregacji śmieci i wiele innych. Sprawdź ciekawe układanki, grę w memory o zagrożonych gatunkach i zwróć uwagę na ocieplenie klimatu, które wpływa na topnienie lodowców.


Gry zostały przekazane mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Adventerra Games. Wydawnictwo Adventerra Games nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.
Recenzja

myEco School i myEco House

To dwie propozycje, które mechanicznie są podobne do siebie (różni je tylko tematyka), przeznaczone dla dzieci w wieku 3+. myEco House to duże puzzle, z których nasze dzieci będą starały się zbudować dom składający się z 4 kondygnacji: ogrodu, kuchni, łazienki oraz pokoju. W każdym segmencie będą pojawiać się niewłaściwe zachowania, które będziemy mogli wskazać dzieciom, a te używając specjalnych elementów, zamienią nieprawidłowe zachowanie na właściwe. Całość ułatwiają specjalne wycięcia i różniące się kształty geometryczne. Mamy np. zasypianie z włączonym monitorem, które możemy zastąpić elementem z wyłączonym monitorem, czy też zmywarką, która została uruchomiona zaledwie z odrobiną zawartości, a przecież mogliśmy poczekać na uruchomienie jej dopiero w momencie, gdy zostanie całkowicie zapełniona.

myEco School to tak naprawdę taka sama gra/układanka, ale traktuje tym razem o prawidłowych zachowaniach w szkole. Oba tytuły są warte uwagi, skłaniają do rozmów, uczą właściwych zachowań i nawyków nastawionych na ekologię, a także rozwijają dziecko w różnych aspektach takich jak: odróżnianie kształtów, dopasowywanie elementów, kolorów i kształtów, rozwijają także motorykę małą. Gry stworzono w oparciu o zasady Montessori. Co więcej, są produkowane z materiałów pochodzących z recyclingu i nadających się w 100% do ponownego przetworzenia. Czego chcieć więcej?

Hungry Bins – segregacja śmieci

To bardzo ciekawie zaprojektowany tytuł, który nauczy nasze dzieci w wieku od 3 do 6 lat prawidłowej segregacji śmieci. Zasady gry są banalnie proste, ponieważ oparto je o klasyczne i dobrze wszystkim znane „memory”. Gdy uda nam się znaleźć dwa takie same elementy, przychodzi pora na prawidłową ich segregację. Odpady należy wrzucić do prawidłowego pojemnika na śmieci, są one zabawne, ale niestety z uwagi na wydanie międzynarodowe różnią się one kolorem od koszy występujących w Polsce. Nie zmienia to jednak faktu, że dzieci poprzez zabawę ćwiczą nie tylko pamięć, ale poznają także podstawy prawidłowej segregacji śmieci, co w dzisiejszym świecie jest niezwykle ważne dla ekologii i prawidłowego funkcjonowania świata. Nasza córka świetnie bawiła się grając w Hungry Bins, ponieważ tytuł ten sam zachęca dzieci do zabawy. Gra uczy umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania prostych problemów, rozwija pamięć i spostrzegawczość i zdolność obserwacji. Zachęca również do rozmowy na bardzo ważne tematy.

Polar Adventure

Bardzo ciekawa i świetnie przygotowana propozycja dla czterolatków. Opowiada ona historię czterech drewnianych zwierzątek, które próbują przedostać się po krach lodowych na stabilny grunt. Gracze będą kontrolować zagrożone polarne zwierzątka i powoli przemieszczać się do przodu dzięki wynikom na kostce. Te są stricte związane z ekologią, ociepleniem klimatu i topniejącymi lodowcami. Negatywne wyniki na kościach związane są ze spalinami samochodowymi i zanieczyszczeniami pochodzącymi z fabryk. Pozytywne, czyli takie, które pozwalają graczom posuwać się do przodu to: drzewko, statek i góra lodowa. Wygrywa ten z graczy, który dostanie się do ogromnej góry lodowej na końcu planszy, ale tak naprawdę wygrywają wszyscy, bo każdy wyniósł z tej rozgrywki coś ważnego. Gra uczy ekologii i jest wykonana z ekologicznych materiałów. Do tego świetnie prezentuje się na stole i podoba się dzieciakom. Zdrowa rywalizacja zawsze w cenie.

Ecologic Puzzle

Ekologiczne puzzle to dwie bardzo ładnie wykonane układanki dla najmłodszych. W grę mogą zagrać już dwulatki, ponieważ puzzle składają się z dwóch elementów. Mamy do wyboru dwie wersje: ochrona środowiska i oszczędzanie wody – jakże ważne tematy dotyczące ekologii. Sugestywne obrazki pozwalają najmłodszym dzieciom zrozumieć, jak proste zachowania mogą powodować korzyści dla środowiska. Jazda rowerem zamiast samochodem, mycie zębów i płukanie ich wodą z wcześniej napełnionego kubeczka, dzielenie się używanymi i niechcianymi zabawkami z innymi dziećmi oraz branie prysznica zamiast kąpieli w wannie pełnej wody. To tylko niektóre z wielu przykładów pozytywnych zachowań. Dzieci poprzez zabawę uczą się jak oszczędzać cenną wodę i jak chronić środowisko, w którym spędzą swoją przyszłość.

Ecologic Memory

Tym razem otrzymujemy zestaw dwóch gier związanej stricte z mechaniką memory. Gry przeznaczone są już dla dwuletnich dzieci. Wykonano je z trwałych, ale ekologicznych materiałów i posiadają bardzo urocze grafiki. Jedna z gier traktuje o owocach i warzywach, druga zajmuje się problemem zagrożonych gatunków zwierząt. Łączenie w pary nigdy nie było tak przyjemne. Wersja owocowo-warzywna opowiada o zdrowym żywieniu i owocach sezonowych dzięki sugestywnym grafikom tła dzieci w prosty sposób zrozumieją, jaka pora roku jest najlepsza do spożywania określonych owoców i warzyw. Wersja o zwierzątkach posiada rysunki małych zwierzątek z rodzicami występujące w ich naturalnych środowiskach. Małe dzieci zaczynają rozumieć, które zwierzątka trzeba chronić, bo są zagrożone wyginięciem. Nawet mi jako rodzicowi bardzo spodobały się ilustracje sympatycznych zwierzątek. Dzieci poprzez zabawę uczą się nowych słów, a sama gra zachęca do ważnych rozmów. Gry można wykorzystać również do innych edukacyjnych zabaw.


Podsumowanie

Nauka poprzez zabawę to jeden z najlepszych sposobów na spędzanie czasu z dzieckiem. Do tego decydując się na którąś z kilku dostępnych gier od Adventerra Games, mamy pewność, że nie tylko będziemy świetnie bawić się z dzieckiem, ale nauczymy je ważnych rzeczy o ekologii. Co więcej, wszystkie gry wykonano z ekologicznych materiałów. Świadomość ekologiczna jeszcze nigdy nie była tak ważna, jak teraz. Musimy dbać o naszą planetę i przekazywać dobre wzorce kolejnym pokoleniom. Dzięki wszystkim omówionym wyżej grom jeszcze nigdy nie było to tak proste. Jeśli ekologia jest dla nas ważna, to warto wspierać ten projekt. Być może w przyszłości doczekamy się kolejnych ciekawych gier o ekologii. Polecam ja i moja córka Weronika, która chętnie ściąga z półek gry od Adventerra Games.


Mocne Strony:

  • ekologiczne wykonanie gier,
  • gry traktujące o ekologii,
  • nauka poprzez zabawę,
  • świetne ilustracje,
  • proste zasady dla najmłodszych graczy,
  • sposób na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem,
  • rozwijają wiele umiejętności u dzieci.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Gry kupisz między innymi tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *