Recenzje

Recenzja #615 Sobek

Sobek dla dwóch graczy to nowe, odświeżone wydanie gry, która została wydana pierwotnie w 2010 roku. W tym dwuosobowym pojedynku gracze wcielą się w kupców prowadzących gildię. Ta gildia, która wzbogaci się najbardziej, zyska przychylność boga Sobka. Uważajcie jednak na korupcję, której znamiona mogą nieść za sobą poważne konsekwencje!


Informacje o grze Sobek

Autor gry Sobek: Bruno Cathala

Wydawnictwo: Hobbity.eu

Liczba graczy: 2

Czas gry: 10+

Wiek: 20 minut


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Hobbity.eu. Wydawnictwo Hobbity.eu nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plRecenzja

Odświeżone wydanie gry Sobek przeznaczone tylko i wyłącznie dla dwóch graczy to świetnie wydana pozycja. Wszystkie elementy zostały wykonane solidnie, a ilustracje bardzo dobrze wpasowują się w egipski klimat. Dużym plusem gry jest niski próg wejścia i niedługi czas rozgrywki (zwykle nie więcej niż 30 minut). Zadaniem dwóch rywalizujących ze sobą graczy jest odpowiednie zarządzanie tym, co możemy zyskać, a jednocześnie stracić, oddając przeciwnikowi pole do manewru. Musimy również dobrze oszacować czas, w którym sprzedamy posiadane komplety towarów. Mechanicznie gra przypomina mi miks Kingdomino (system punktacji) i Jaipura (kolekcjonowanie towarów). To nietypowe połączenie plus mechanika przesuwania po planszy pionka Ankh sprawia, że Sobek ma w sobie coś oryginalnego.

Ostatnio bardzo lubię gry przeznaczone tylko i wyłącznie dla dwóch graczy, które trwają krótko i są niezobowiązujące, ale jednocześnie pozwalają nieco ze sobą rywalizować. Te cechy ułatwiają rozłożenie gry w nawet najbardziej „zapchane dni” i taki też jest Sobek. Do dyspozycji graczy oddano również specjalne postaci z unikatowymi cechami, które użyte w odpowiednim momencie mogą przynieść wyraźne korzyści.

Sercem gry Sobek jest mechanika poruszania się pionka Ankh po planszy rynku. Gracze mogą dobrać dowolny żeton z Targu, który znajduje się rzędzie, kolumnie lub po przekątnej. Wskazuje na to pozycja pionka Ankh. Gdy wybierzemy odpowiedni żeton, pionek Ankh ustawiamy na jego miejscu w kierunku oznaczonym na zabranym żetonie. Jeśli pionek Ankh przeskoczył kilka żetonów po drodze, wtedy gracz zmuszony jest pobrać wszystkie te żetony i umieścić na swojej planszy korupcji. Ułożenie pionka Ankh jest kluczowe, gdyż w kolejnej turze wskazuje on jakie żetony może pobrać nasz przeciwnik. Dlatego tak istotne jest rozważanie wszystkich możliwych opcji, aby zyskać cenne dla nas towary, a jednocześnie uniemożliwić to rywalowi.

Bardzo ważny jest również czas, w którym postanowimy poświęcić swoją turę na sprzedaż zebranych setów towarów. Musimy również uważać na kumulację naszego poziomu korupcji, ponieważ jej zbyt wysoki poziom może zagwarantować naszemu rywalowi dodatkowe punkty na koniec rozgrywki… a to z kolei może zdecydować o ostatecznym wyniku gry!


Podsumowanie

Sobek to dobrze odświeżone wydanie gry wydanej pierwotnie w 2010 roku. Nowe pomysły ciekawie urozmaicają rozgrywkę. Świetne wykonanie, pustynny klimat, sporo niezłego kombinowania, odpowiednia dawka negatywnej interakcji połączonej z niskim progiem wejścia i szczyptą losowości dają nam tytuł, którym warto się zainteresować, jeśli lubimy typowe planszówki rywalizacyjne. Sobek posiada także wadę w postaci nieprzewidywalnego końca gry, który może nastąpić, gdy pionek Ankh znajdzie się w nietypowym położeniu (zwłaszcza na rogach planszy).

Nie mniej jednak to warta uwagi pozycja, która może idealnie uzupełnić Waszą kolekcję o lekki taktyczny tytuł. Polecamy, ale sugerujemy sprawdzić, czy taki charakter rozgrywki Wam odpowiada. W tym celu najlepiej wcześniej zapoznać się z instrukcją do gry. Sobek na razie zostaje w naszej kolekcji, ale czy na długo? Zdecydują o tym kolejne rozgrywki.


Mocne Strony:

  • świetne wykonanie,
  • niski próg wejścia,
  • sporo kombinowania,
  • negatywna interakcja na odpowiednim poziomie,
  • ciekawe pomysły udoskonalające pierwowzór.

Słabe Strony:

  • gra może skończyć się w nieprzewidywanym momencie,
  • losowość może mieć wpływ na wynik gry.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 10 lat (z małą przerwą), a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zastosowano się użyć mechanikę kości w unikatowy sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają w gronie najbliższych miło spędzić czas i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *