Recenzje

Recenzja #624 Draftozaur 2 dodatki: Pterodaktyle, Plezjozaury

Draftozaur to szybka gra o wędrówkach dinozaurów, która w 2021 została uznana za najlepszą grę planszową dla dzieci. Pojawienie się dodatków było więc tylko kwestią czasu i oto są: Pterodaktyle oraz Plezjozaury! Gotowi na nowe przygody?


Informacje o grze

Autor gry Draftozaur 2 dodatki: Pterodaktyle i Plezjozaury: Théo Rivière

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 35 minut

Wiek: 8-108


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Wydawnictwo Nasza Księgarnia nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plZnacie Draftozaura? To jedna z ciekawszych gier o dinozaurach dla młodszych graczy, dzięki której uczą się podejmowania decyzji, szacowania i planowania. Rozgrywka jest dość prosta i szybka, a sama gra przepięknie prezentuje się na stole… Nic więc dziwnego, że kiedy pojawiła się informacja o dodatkach do gry, moje dzieci były przeszczęśliwe i z niecierpliwością na nie czekały… Jesteście ciekawi, jak nam się grało z Plezjozaurami i Pterodaktylami? Zapraszamy do naszej recenzji (a tekst o Draftozaurze -podstawowej wersji gry znajdzie tutaj)!


Przegląd elementów

Dodatki do gry Draftozaur umieszczone są w osobnych, płaskich, prostokątnych opakowaniach, ale kupicie je jedynie w komplecie. Każdy z nich jest ładnie zilustrowany, a Plezjozaury i Pterodaktyle wyglądają na okładkach bardzo realistycznie. Co ciekawe, wszystkie gry (łącznie z podstawką) ustawione obok siebie dadzą ładny, połączony obraz przedstawiający prehistoryczną krainę.

W każdym opakowaniu znajdziecie podobną zawartość, czyli po 5 dwustronnych map, instrukcję oraz komplet drewnianych figurek – niebieskich Pterodaktyli i brązowych Plezjozaurów.

Dodatki nie odbiegają jakością od podstawowej wersji gry i są bardzo ładnie wykonane. Mapki pasują do głównej planszy i ładnie prezentują się na stole. Plansza Plezjozaurów przedstawia rzekę, a Pterodaktyle mają do dyspozycji gniazda.

Instrukcje są krótkie, czytelne i jasno przedstawiają zasady gry.


Zarys Rozgrywki

Każdy z dodatków wprowadza nam nowy rodzaj pionków do gry, które mają na planszy swoje „życie”. Szczególnie interaktywne są tutaj Plezjozaury, które mogą się przesuwać w dół rzeki. Aby je przesunąć (i równocześnie zdobyć za nie więcej punktów) należy dołożyć na planszę główną dinozaura w odpowiednim, wskazanym na mapce kolorze.

Pterodaktyle z kolei wlatują do swoich gniazd, zapewniając nam równocześnie różne bonusy, na przykład dodatkowe punkty bądź… wyklute z jajek dinozaury, które można w nagrodę przenieść w inne miejsce na planszy.


Recenzja

Rozgrywka w Draftozaura z dodatkami okazała się wspaniałą przygodą! W grze pojawiły się nowe pionki, a sama zabawa nieco się wydłużyła (grając z dwoma dodatkami naraz, w rozgrywce trzyosobowej losowałyśmy 7, zamiast 6 dinozaurów). Gra stała się także odrobinę bardziej taktyczna, bo zyskaliśmy nowe miejsca do umieszczania pionków, które dają różne ciekawe bonusy. Jeśli w podstawowym Draftozaurze było czasem ciężko podjąć decyzję, którego dinozaura osiedlić na planszy to w rozgrywce z dodatkami robi się jeszcze trudniej!

Oba dodatki są równie ciekawe, a same pionki Plezjozaurów i Pterodaktyli są przeurocze! Dzięki nowym planszom mamy możliwość wprowadzenia większego ruchu w naszych krainach. Trzeba zaplanować kolejność dokładania dinozaurów, aby dotrzeć Plezjozaurami do większej liczby punktów na rzece, czy tak umieścić Pterodaktyle, żeby dały nam jak najwięcej korzyści. Gra nadal pozostaje bardzo szybka… Kończy się błyskawicznie, po dwóch rundach, więc praktycznie za każdym razem grałyśmy kilka razy. Nie rozwiązano również problemu odkrytych miseczek z dinozaurami. Ciekawym patentem może być przesuwanie zakrytych miseczek po stole, tak aby nikt nie podejrzał, jakie mamy w środku dinozaury…

Plansze, które otrzymujemy wraz z dodatkami, są rzeczywiście bardzo różnorodne i każda zapewnia graczowi punkty za nieco inne dinozaury. Nie oczekujmy jednak wielkich zmian w samym mechanizmie gry, to nadal bardzo prosta pozycja dla dzieci (w którą z przyjemnością zagrają też dorośli), a dodatki dają po prostu jeszcze więcej dobrego. Moje dzieciaki oczywiście chciały od razu wypróbować nowe pionki, więc mnie udawało się zwykle złapać jakieś niedobitki, które nie pasowały już do ich krain. Sporo radości sprawiło nam również odkrywanie poukrywanych niespodzianek na planszach.


Podsumowanie

Draftozaur 2 dodatki: Pterodaktyle i Plezjozaury to dodatki do jednej z najciekawszych gier dla dzieci. Wraz z nimi otrzymujemy nowe plansze i pionki i możemy jeszcze bardziej rozwinąć nasze przepiękne krainy i zapełnić je prehistorycznymi zwierzętami. Jeśli lubcie Draftozaura to dodatki również przypadną Wam do gustu! Polecamy!


Mocne Strony:

  • jeszcze więcej prześlicznych figurek,
  • ładne wykonanie,
  • różnorodne mapki,
  • ciekawe bonusy,
  • więcej możliwości,
  • uczy podejmowania decyzji.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Dodatki najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *