Recenzje

Recenzja #623 Gra na czas

Płynie czas, płynie czas, czas pogania stale nas… Sprawdź swój refleks i wykaż się wyobraźnią, wymyślając odpowiednie hasło. Gra na czas to szybka gra na skojarzenia, w którą może zagrać równocześnie nawet 10 osób!


Informacje o grze

Autor gry Gra na czas: Gene Mackles

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba graczy: 2-10

Czas gry: 15 minut

Wiek: 8-108


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Wydawnictwo Nasza Księgarnia nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Przegląd elementów

Gra na czas to kolejna gra z serii niewielkich, podróżnych karcianek od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Gry z tej serii charakteryzują się minimalistyczną grafiką, kwadratowym, dość nietypowym opakowaniem i prostymi zasadami rozgrywki. Po bardzo dobrze przyjętej u nas Grze w kolory i Grze Słów przyszła kolej na… Grę na czas. Tym razem w opakowaniu znajdziemy zestaw 100 czarno-zielonych kart dobrej jakości, charakterystyczną naklejkę oraz krótką instrukcję.

Wszystko idealnie mieści się w opakowaniu i prezentuje się bardzo schludnie i czytelnie. Pudełko pasuje także do pozostałych gier z serii i nie odstaje od nich jakością wykonania.


Zarys Rozgrywki

Zasady gry na czas są bardzo proste i intuicyjne. Do rozgrywki potrzeba niewiele miejsca, wystarczy nawet, że jedna osoba będzie trzymała w dłoni karty i czytała pozostałym hasła do skojarzeń. Na początku zabawy układamy na stole stos kart (sami określamy jego wielkość, w zależności jak długo chcemy grać) następnie odkrywamy wierzchnią kartę i czytamy hasło znajdujące się na jej czarnej stronie. Wraz z odkrytą zieloną kartą utworzą kategorię, do której będziemy wymyślać pasujące hasło składające się wyłącznie z jednego słowa.

Hasła mogą nie być dosłowne, mianowicie w kategorii roślina na G możemy powiedzieć zarówno kaktus, jak i na przykład doniczka, czy fotosynteza. Pozostali gracze muszą jednak zaakceptować naszą odpowiedź. Pamiętajmy, że to gra na czas więc liczy się szybkość i błyskawiczna reakcja! W nagrodę za podane hasło gracz otrzymuje kartę, a następnie może odkryć kolejną kategorię.


Recenzja

Gra na czas to bardzo ciekawa, niewielka gra słowna. Przypomina mi nieco zabawę z dzieciństwa w wymyślanie wyrazów na ostatnią literę danego wyrazu. Tutaj mamy jednak dużo większą różnorodność i możliwości tworzenia wyrazów. Gra zdecydowanie rozwija wyobraźnię i kreatywne myślenie, wymaga sporo koncentracji i refleksu. Bardzo podoba mi się uniwersalność tej pozycji, gdyż można w nią zagrać zarówno z dziećmi, jak i na imprezie, na wycieczce, czy w domu. Do zabawy potrzeba BARDZO mało miejsca, a może grać w nią spora grupa osób.

Regrywalność, wykonanie, skalowanie, downtime, dynamika, czas gry, porównanie do innych gier, interakcja, negatywna interakcja, klimat, próg wejścia (przystępność zasad), losowość,

Zasady gry są banalnie proste, ale samo tworzenie słów może czasem być nieco problematyczne. Aktor z nazwiskiem kończącym się na F? Gra planszowa na literę Ł? Niekiedy trzeba nieźle pokombinować z pasującym hasłem! Mimo tego rozgrywka jest dynamiczna, a jej długość dowolnie ustalić. Podczas zabawy jest dużo śmiechu, gdyż czasem zdarza się, że ktoś powie coś naprawdę zabawnego lub niezbyt pasującego do danej kategorii.

Warto jeszcze wspomnieć, iż Gra na czas jest wyjątkowo regrywalną pozycją i każda rozgrywka będzie inna i pełna kolejnych słownych wyzwań!


Podsumowanie

Gra na czas to niewielka, dynamiczna gra słowna, która wymaga minimalnej ilości miejsca. Rozgrywka jest szybka i dynamiczna. Nam bardzo przypadła do gustu i myślę, że wskoczyła na podium wśród gier ze swojej serii. Cena również jest przyjazna, to gra idealna, chociażby na zbliżające się Mikołajki… Bawi i uczy, a do tego zapewnia świetną zabawę!


Mocne Strony:

  • duża regrywalność,
  • ciekawa gra słowna,
  • niewielkie opakowanie,
  • minimalistyczna oprawa graficzna,
  • ćwiczy refleks i kreatywność,
  • rozgrywka zajmuje mało miejsca.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *