Recenzja #622 ZgrajMy się

ZgrajMy się to kooperacyjna gra zręcznościowa pełna intrygujących ilustracji, w której zadaniem graczy jest szukanie najlepszych skojarzeń. Czy uda Wam się wskazać jednakowe odpowiedzi niczym profesjonalna orkiestra? Zgrajcie się, lecz uważajcie na… fałszywe nuty, które mogą popsuć nawet najlepszy występ!


Informacje o grze

Autor gry ZgrajMy się: Luigi Ferrini, Daniele Ursini

Wydawnictwo: Trefl

Liczba graczy: 2-10

Czas gry: 15-30 minut

Wiek: 14+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Trefl. Wydawnictwo Trefl nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Przegląd elementów

Okładka ZgrajMy się prezentuje się wprost przepięknie! W pierwszej chwili wydaje się, że grafika przedstawia czarodzieja z różdżką, który stwarza różne wspaniałe rzeczy… Po uważnym przyjrzeniu się ilustracji, widać jednak, że to dyrygent, który owszem czaruje, ale… muzykę! Podoba mi się tytuł gry umieszczony na pięciolinii i litera M przerobiona na nuty. A jak prezentują się pozostałe grafiki w grze? Genialnie! Ilustracje są przepiękne, dopracowane i szczegółowe. Nie są tak wieloznaczne, jak te w grze Dixit, ale myślę, że w zupełności od nich nie odstają!

W środku średniej wielkości opakowania znajdziemy ponad 200 różnych kart! Wśród nich jest 90 kart do głosowania, za pomocą których gracze będą głosować na wybrane ilustracje, 80 kart podstawowych z motywami oraz 48 kart podzielonych na 3 scenariusze dla bardziej zaawanasowanych graczy.

W opakowaniu znajdziemy również planszę pięciolonii, obok której będziemy umieszać karty z motywami, żetony prób oraz znacznik rundy. Do gry załączono również dobrze napisaną, krótką instrukcję. Wszystkie elementy gry wykonano z należytą starannością, ale największe wrażenie robią zdecydowanie piękne ilustracje.


Zarys Rozgrywki

ZgrajMy się to gra kooperacyjna, opierająca się na szukaniu jak najlepszych skojarzeń. Na początku gry, na planszy pięciolinii umieszczamy 2 karty motywów (nad planszą) oraz kartę tematu (pod planszą). Zadaniem graczy jest wybranie, która karta z góry pasuje najlepiej do dolnej karty. W tym celu gracze w tajemnicy głosują, a następnie równocześnie wskazują swój wybór. Jeśli udało im się idealnie zgrać, przesuwają znacznik rundy i dokładają do niego kolejne karty, odrzucają kartę tematu i zastępują ją kartą motywu, na którą większością głosowali. Jeśli był remis, kart tematu może być więcej…

W zależności od liczby graczy „orkiestra” ma do dyspozycji określoną liczbę żetonów prób. Dzięki nim w razie pomyłki jest szansa na odrobienie strat i ponowne spróbowanie wyboru identycznych skojarzeń. Jeśli graczom uda się dojść do 9 rundy bez zużycia wszystkich żetonów, rozgrywka kończy się sukcesem drużyny! Jeśli podczas gry pojawi się zbyt dużo fałszywych nut to niestety… spróbujcie zgrać się jeszcze raz!

Po zabawie z podstawowymi kartami gracze mogą włączyć do zabawy dodatkowe karty z 3 dołączonych scenariuszy. Te karty nie są już takie oczywiste…a rozgrywka staje nieco trudniejsza.


Recenzja

ZgrajMy się to świetnie wydana gra kooperacyjna, która kojarzy mi się nieco z grą Dixit. Również polega na poszukiwaniu skojarzeń, z tym że można w nią zagrać nawet we dwie osoby! Obrazki są prześliczne i zupełnie nie wiem, dlaczego limit wieku określono na 14 lat! Moja 8-latka radzi sobie z grą świetnie (podobnie jak z Dixitem) i myślę, że dzieci w tym wieku spokojnie dadzą sobie z grą radę.

ZgrajMy się nie ma skomplikowanych zasad, chociaż wraz z rozwojem rozgrywki poszukiwanie odpowiednich skojarzeń staje się coraz trudniejsze. Kiedy mamy na planszy kilka kart łatwiej dobrać odpowiednie skojarzenie, niż kiedy robi się ich coraz więcej. Najtrudniejsze było dla nas jednak szukanie skojarzeń do kilku tematów. Wtedy praktycznie zawsze musieliśmy poświęcać nasze żetony prób.

Gra jest regrywalna, gdyż za każdym razem mamy inne układy kart do skojarzeń. Bardzo miłym dodatkiem są również karty scenariuszy, które dodatkowo urozmaicają grę.

ZgrajMy się świetnie sprawdzi się na imprezie oraz na rodzinnym spotkaniu. Zasady są banalnie proste, a sama rozgrywka jest satysfakcjonująca i emocjonująca. Co prawda sama gra ma niezbyt dużo wspólnego z muzyką, ale prezentuje się naprawdę bardzo ładnie. Jeśli lubicie Dixit, ale macie za mało graczy, spróbujcie pograć w ZgrajMy się! W dużym gronie gra też się przyjmie, to przyjemna pozycja na wspólne spędzanie czasu!


Podsumowanie

ZgrajMy się to ślicznie wydana gra kooperacyjna, pełna intrygujących ilustracji i zabawnych skojarzeń. To gra, w którą można pograć zarówno w rodzinnym gronie, jak i na imprezie. Zasady są proste, a rozgrywka emocjonująca. Wybór identycznych skojarzeń wcale nie jest taki prosty… sprawdźcie, czy wam uda się zagrać najpiękniejszą symfonię.


Mocne Strony:

  • piękne ilustracje,
  • dobre wydanie,
  • emoconująca rozgrywka,
  • dodatkowe karty w scenariuszach,
  • możliwość gry zarówno we dwie, jak i w dziesięć osób,
  • muzyczny temat,
  • niewielkie opakowanie.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *