Recenzja #621 Dodo

Dodo przez przypadek wypchnął z gniazda swoje jajko! Teraz stacza się ono po stromej skale i grozi mu wielkie niebezpieczeństwo! Pomóż je uratować i układaj na jego drodze kolejne mosty, aż uda mu się bezpiecznie wylądować. Dodo to emocjonująca gra zręcznościowa… z jajem!


Informacje o grze

Autor gry Dodo: Frank Bebenroth, Marco Teubner

Wydawnictwo: Piatnik

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 10 min

Wiek: 6+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Piatnik. Wydawnictwo Piatnik nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Przegląd elementów

Dodo zajmuje okazałe pudełko, ze śliczną kolorową okładką, która zdecydowanie przyciąga wzrok! Bardzo spodobała mi się szata graficzna gry, która przypomina mi nieco bajki Disney’a. W środku opakowania znajdziemy całą masę elementów, z których trzeba będzie złożyć… ogromną skałę! Na szczęście jej budowanie jest dokładnie wytłumaczone na załączonej kartce i nie jest ono zbyt skomplikowane. Skałę po zabawie można dość szybko rozłożyć i bez problemu zmieścić z powrotem w pudełku. Można również zostawić ją w postaci rozłożonej, ale trzeba mieć na uwadze to, iż zajmuje ona naprawdę dużo miejsca!

Dodo to jedna z największych gier 3D, w jaką udało mi się kiedykolwiek zagrać i muszę przyznać, że prezentuje się ona naprawdę zjawisko! Dzieci na jej widok aż otwierają buzie ze zdziwienia, ale jeszcze bardziej są zafascynowane… jajem. Wyglądem przypomina ono zwykłą nakrapianą piłeczkę, ale kiedy weźmie się je w rękę, można zdziwić się jego ciężarem. Jajo jest tak skonstruowane, że po umieszczeniu je na szczycie skały, powoli stacza się po dokładanych mostkach na sam dół.

W pudełku z grą znajdziemy również kolorowe żetony wykonane z grubej, wytrzymałej tektury, drewnianą kostkę, łódkę, do której będziemy „łapać” jajo oraz dobrze napisaną, krótką instrukcję. Wszystkie elementy gry są bardzo dobrej jakości i myślę, że nawet intensywne rozgrywki nie będą im straszne.


Zarys Rozgrywki

Celem rozgrywki jest bezpieczne sprowadzenie jajka z gniazda na szczycie skały na sam dół, do podstawionej łódki. Jajko powoli stacza się z góry, a zadaniem graczy jest dokładanie kładek, po których będzie mogło się spokojnie poturlać. Ale co zrobić, aby dołożyć kolejny mostek? Tutaj przyda nam się kostka i kolorowe żetony. Gracze na zmianę rzucają kostką i odkrywają jeden żeton. Jeśli na obu będzie widoczny taki sam symbol, udało się, możemy zapełnić puste pole na spodniej części kładki. Kolejne mostki są coraz trudniejsze do ułożenia i wymagają większej liczby żetonów.

Czasem uda nam się wylosować żeton dziecka, który działa jak joker-nie musi zgadzać się z obrazkiem wyrzuconym na kostce. Jokery (i pozostałe żetony również) są jednak jednorazowe – po ich wykorzystaniu wrzucamy je niczym do skarbonki do naszej skały i nie są już dostępne w dalszej grze.


Recenzja

Dodo bardzo przypadło do gustu całej naszej rodzinie, tym bardziej że to gra kooperacyjna. Idealnie więc nada się jako przełamanie lodów, czy na pogodzenie skłóconego rodzeństwa. Zabawa jest wyjątkowo emocjonująca, toczące się jajko naprawdę potrafi podnieść ciśnienie, również dorosłym! Sama mechanika gry jest bardzo prosta i opiera się o zwykłe memo. Oczywiście nie muszę mówić, że w zapamiętywaniu położenia żetonów triumfują dzieci… W grze bardzo ważna jest szybkość, gdyż zbyt powolne odkrywanie obrazków może sprawić, że nie zdążymy dołożyć kładki na czas, a wtedy… wiadomo, jajko spadnie i trzeba będzie ratować je jeszcze raz.

Podoba mi się, że można modyfikować poziom trudności gry. Grając z młodszymi dziećmi, zadaniem może być zapełnienie podstawowych pól, a grając ze starszakami, wyzwaniem będzie uzupełnienie dodatkowo pól z czaszkami! Gra robi się wtedy jeszcze bardziej emocjonująca i trzeba się mocno spieszyć z odkrywaniem żetonów. Gra uczy współpracy, gdyż można sobie podpowiadać, gdzie leżą konkretne symbole, fajne jest również wrzucanie „zużytych” żetonów do skały.

Dodo ma proste zasady rozgrywki, które można wytłumaczyć w parę chwil. Sama zabawa jest natomiast bardzo satysfakcjonująca, a radość z uratowania jajka ogromna! Co więcej, jak na grę zręcznościową Dodo jest bardzo ładnie wydane, na pewno sprawdzi się jako solidny prezent dla całej rodziny.


Podsumowanie

Dodo to wyjątkowo emocjonująca gra zręcznościowa dla dzieci… i nie tylko. Ratowanie jaja to świetna zabawa w każdym wieku! Zdecydowanie gra robi wrażenie i nikt nie przejdzie obok niej obojętnie… Polecam na piękny prezent, obdarowany na pewno będzie zadowolony!


Mocne Strony:

  • emocjonująca rozgrywka,
  • proste zasady gry,
  • uczy współpracy,
  • możliwość złożenia skały,
  • ładne wykonanie,
  • jajko!

Słabe Strony:

  • dość duże pudło.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *