Recenzje

Recenzja #669 Pot Pourri

Sprawdźcie swoje kulinarne umiejętności i przygotujcie się na wizytę znanego smakosza w Waszej restauracji Pot Pourri! Pamiętajcie jednak, że wszyscy gotujecie… tylko w 3 garnkach. Czy uda Wam się pokonać przeciwności losu i zyskać sławę?


Informacje o grze

Autor gry Pot Pourri: Ananda Stimm, Florian Mayerhofer

Wydawnictwo: Piatnik

Liczba graczy: 3-5

Czas gry: 40 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Piatnik. Wydawnictwo Piatnik nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Obiad podano do stołu, czyli co znajdziemy w pudełku…

Pot Pourri zajmuje opakowanie średniej wielkości, we wnętrzu którego znajdziemy sporo, ładnie wykonanych elementów. Gra jest bardzo kolorowa i sympatycznie zilustrowana. Każdy gracz otrzymuje na początku rozgrywki swoją zasłonkę/książkę kucharską, w które umieści dwa, wybrane przepisy. Bardzo spodobały mi się te zasłonki, wygodnie wkłada się do nich karty i ciekawie prezentują się stole.

W pudełku znajdziemy również dużą liczbę kart składników oraz kart z przepisami należącymi do różnych kuchni świata. Czytając te wszystkie smakowite nazwy, można naprawdę zrobić się głodnym… Do gry załączono również instrukcję przygotowaną w kilku językach, która dobrze wyjaśnia zasady. W komplecie otrzymamy także książeczkę z menu i dokładniejszym opisem przygotowywanych potraw. Wykonanie gry oceniam naprawdę bardzo dobrze!


Kipi kasza, kipi groch…

Pot Pourri to nazwa naszej restauracji, oznaczająca… bigos. I to niezły! W grze będziemy przygotowywać nasze potrawy, mieszając składniki w 3 garnkach. Wyobrażacie sobie, co by się stało, jakbyśmy w jednym garnku gotowali sos do spagetti, rybę i ryż, w drugim kotlety i zupę pomidorową, a w trzecim mąkę z papryką i tortille? No właśnie… Wszyscy kucharze (a może ich być nawet 5!) starają się dodać do garnków, jak najwięcej składników pasujących do ich przepisu. Im potrawa będzie bardziej zgodna z przepisem, tym otrzymamy za nią więcej gwiazdek.

Gotowanie utrudni nam również pokrywka, którą zawsze będzie zasłonięty jeden z garnków. Jeśli gracze przed nami ją przełożą, może się okazać, że będziemy musieli zmienić plany i nie będziemy mogli dodać składników tam, gdzie chcemy. Gracze mogą zdecydować się w swojej turze na jedną z 3 akcji:

1.Gotowanie, czyli dodanie dwóch kart składników, do jednego bądź dwóch garnków i przestawienie pokrywki.

2. Dobranie dwóch składników.

3. Dobranie dwóch przepisów i decyzja, które z nich chcemy przygotować.

Gra kończy się w momencie przygotowania przez któregoś z graczy szóstej potrawy. Następuje wtedy podliczenie punktów i wybór najlepszego kucharza. Dodatkowo przyznawane są również punkty za dania z konkretnych kuchni. Co ciekawe, ich wartość zmienia się podczas rozgrywki, gdyż po przekroczeniu niektórych pól gracze mogą zmienić ich kolejność.


Smaczne danie dla dzieci!

Pot Pourri okazało się bardzo przyjemną grą familijną o tematyce kulinarnej! Dzieci szybko załapały zasady i kombinowały nie tylko, jak przygotować swoje potrawy, ale również jak poprzeszkadzać w gotowaniu innym! Widać było, kto dokłada składniki do którego garnka, można więc było w odpowiedniej chwili przykryć ten garnek pokrywką albo dorzucić tam jakieś swoje niepotrzebne składniki. Lekka negatywna interakcja, ale dodawała sporo kolorów grze!

Zasady gry są bardzo przystępne, a samo przygotowanie gry nie zajmuje zbyt wiele czasu. Pot Pourri zawiera jednak sporo losowości, gdyż nigdy nie wiemy, jakie składniki będą dostępne… Wymaga to od nas dużej elastyczności i czasami lepiej wymienić swoje przepisy, niż dobierać kolejne niepasujące składniki. Podoba mi się, że wszyscy gracze gotują we wspólnych garnkach, utworzenie idealnej potrawy wymaga wtedy sporo kombinowania!

Gra skaluje się nieźle w każdym składzie, ale im więcej graczy tym większy tłok… w garnkach. Gracze realizują wtedy przepisy szybciej i otrzymują za nie mniej punktów, czasem pasują tylko 2, czy 3 składniki i trudno uzyskać maksymalną liczbę punktów za daną potrawę. Nam najlepiej grało się w składzie 3 i 4 osobowym.

Ostatnie, na co chciałabym zwrócić uwagę to końcowe podliczanie punktów. Potrawy z różnych kuchni świata są warte inną liczbę gwiazdek, można podejść więc nieco strategicznie do rozgrywki. Podczas zabawy istnieje możliwość zmiany kolejności płytek i ustawienia ich tak, aby nasze karty były najbardziej wartościowe!


Podsumowanie

Podsumowując, Pot Pourri to bardzo ciekawa gra familijna! Realizowanie przepisów to dobra zabawa, a gra ładnie prezentuje na stole. Elementy są porządnie wykonane, gra jest regrywalna i dobrze się skaluje. To ciekawa propozycja do rodzinnych rozgrywek! Uważajcie jednak, gdyż podczas rozgrywki można nieźle zgłodnieć… Polecamy!


Mocne Strony:

  • ładne wykonanie gry,
  • proste zasady,
  • przestawianie pokrywki może sporo namieszać,
  • punktacja końcowa z wykorzystaniem różnych kuchni świata,
  • spora regrywalność,
  • dobre skalowanie.

Słabe Strony:

  • nieco losowości, możemy trafiać na niepasujące składniki.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *