Recenzje

Recenzja #513 Spór o Bór

Wielka Prapuszcza potrzebuje nowego władcy… Co 5 lat odbywa się pojedynek, w którym w bezkrwawej walce zostanie wyłoniony najlepszy wojenny strateg… Czy jesteście gotowi podjąć wyzwanie? Oto Spór o Bór!


Informacje o grze

Autor gry Spór o Bór: Reiner Knizia

Wydawnictwo: Muduko

Liczba graczy: 2

Czas gry: 20 minut

Wiek: 8+Uwielbiam gry 2-osobowe, w których mogę zmierzyć się w pełnym skupieniu z przeciwnikiem. Oczywiście tryb przeznaczony dla dwóch osób ma większość planszówek, jednak te zaprojektowanie wyłącznie dla dwóch osób mają w sobie to „coś”. Słyszałam dużo dobrego o grze Schotten Totten, podobno jednej z najlepszych 2-osobówek, nie miałam jednak okazji w nią zagrać. Kiedy więc Wydawnictwo Muduko ogłosiło konkurs na nazwę dla polskiej wersji gry, bardzo się ucieszyłam, że już wkrótce ukaże się polska wersja, którą będę mogła umieścić w mojej kolekcji. Konkurs wygrała fantastyczna nazwa – Spór o Bór. Zapraszamy do naszej recenzji gry!


Przegląd elementów

Spór o Bór zajmuje zgrabne, niewielkie pudełko w standardowym rozmiarze, które świetnie prezentuje się na półce. Wieczko zdobi fantastyczna grafika stworzona przez Piotra Sokołowskiego, który tworząc ilustracje do tej gry wykonał świetną robotę! Wszystkie grafiki prezentują się wprost wspaniale i gra jest prawdziwą ucztą dla oczu.

W pudełku znajdziemy 54 karty zwierząt w 6 kolorach i wartościach w przedziale 0-9, 10 kart z jednostkami specjalnymi, 9 płytek polan wydrukowanych na grubszej tekturze oraz dwie szczegółowe płytki pomocy, które często będą nam się przydawały podczas rozgrywki.

Wszystkie elementy gry są bardzo starannie wykonane, karty są przyjemne w dotyku, wydrukowane na przepięknym papierze. Płytki terenu oraz kart pomocy są solidne, gra po wielu rozgrywkach z pewnością będzie się nadal dobrze prezentować. Co więcej Spór o Bór posiada certyfikat ekologiczny!

Do gry dołączono również szczegółową instrukcją, która opisuje podstawowy wariant gry oraz wariant z wykorzystaniem jednostek specjalnych. Instrukcja jest wzbogacona pięknymi grafiki i samo jej czytanie cieszy oczy.


Zarys Rozgrywki

W grze Spór o Bór naszym celem jest uzyskanie przewagi nad 3 sąsiadującymi, bądź 5 dowolnymi płytkami polan. W tym celu będziemy układać przy nich karty, tworząc zestawy składające się z 3 zwierzaków. Możemy tworzyć różne jednostki, których siła będzie decydowała o zwycięstwie lub klęsce… I tak możemy stworzyć Legion, Kompanię, Bractwo, Bandę oraz Zgraję. I Przykładowo Legion – najsilniejsza grupa w grze to zestaw składający się ze zwierzaków w tym samym kolorze, w następujących po sobie wartościach.

Jeśli zapełnią się już wszystkie miejsca po obu stronach przy danej polanie, zostaje ona rozpatrzona, a władza nad nią przyznana jednemu z graczy. W ten sposób układamy karty, aż uda się wyłonić zwycięzcę.


Recenzja

Spór o Bór już po pierwszej rozgrywce wpadł do topki moich ulubionych gier 2- osobowych! Rozgrywka jest wciągająca i wymaga myślenia. Należy cały czas obserwować, co się dzieje na stole i analizować, czy warto ryzykować i tworzyć mocniejszą grupę kart, czy jednak lepiej zagrać bardziej zachowawczo… Czy atakować polany już zajęte przez przeciwnika, czy tworzyć układy na wolnych miejscach… W grze mamy do podjęcia sporo decyzji, możemy stworzyć własną strategię, która najlepiej poprowadzi nas do wygranej.

Dynamika gry zależy od graczy. Niektórzy będą grać spokojniej i myśleć nad każdym ruchem, inni będą grać odważniej i szybciej. Od graczy zależy więc również czas gry, który wynosi około 20 minut. Regrywalność stoi na wysokim poziomie, za każdym razem będziemy trafiać na inne układy kart i będziemy tworzyć różne grupy zwierzaków. My już od pierwszej rozgrywki graliśmy z kartami specjalnymi, które wnoszą nieco zamieszania oraz negatywnej interakcji. Dzięki kartom specjalnym można na przykład podkraść przeciwnikowi kartę bądź przełożyć ją w inne miejsce…

Tak jak wspominałam gra wykonana i zilustrowana jest fantastycznie, z wielką dbałością o szczegóły. Świetnie nadaje się na prezent, gdyż prezentuje się wspaniale. Ilustracje nadają jej wyjątkowego klimatu!

Spór o Bór ma proste zasady, a dzięki płytkom pomocy nie musimy, co chwilę zerkać w instrukcję, żeby przypominać sobie, który układ kart ma większą moc. W grę grałam już z 8- latką, która bardzo dobrze sobie radziła! Wiek na pudełku został więc określony idealnie. Dla 6-latki gra okazała się na razie zbyt trudna, ale wszystko przed nami, gdyż gra na pewno zostanie w naszej kolekcji!


Podsumowanie

Spór o Bór to świetna gra przeznaczona dla 2 graczy. Jest przepięknie wykonana, ekologiczna, ma proste do opanowania zasady. Rozgrywka jest wciągająca i dynamiczna, daje sporo satysfakcji i wymaga ruszenia szarych komórek. Reiner Knizia stanął na wysokości zadania, a Piotr Sokołowski nadał grze wyjątkowy klimat, dzięki czemu każda rozgrywka to prawdziwa przyjemność!


Mocne Strony:

  • przepiękne wykonanie,
  • proste zasady gry,
  • wciągająca rozgrywka,
  • jedna z najlepszych gier 2-osobowych,
  • jasno napisana instrukcja,
  • wymaga kombinowania.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Muduko Bardzo dziękujemy!

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *