Recenzje

Recenzja #930 Liski 2

Urządź przytulny domek dla rodziny lisków! Buduj karciane konstrukcje i potrenuj zręczność podczas dokładania kolejnych kart. Czy umiesz zbudować domek za pomocą samych kciuków lub używając tylko jednej ręki? Liski 2 to ciekawa gra dla najmłodszych, dzięki której dzieci poćwiczą małą motorykę oraz refleks.

Autor gry Liski 2: Filip Głowacz

Wydawnictwo: FoxGames

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 15 minut

Wiek: 4+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa FoxGames. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Zdjęcia do recenzji gry zostały wykonane na macie od Playmaty.pl

Współpraca reklamowa z Ceneo.plLiski 2 to gra zajmująca niewielkie opakowanie, którego wieczko zdobi wyjątkowo urocza ilustracja! Na obrazku możemy zobaczyć liski znane nam już z innych gier od wydawnictwa FoxGames. Tym razem liski postanowiły się przeprowadzić i wybudować nowe, przytulne norki. W środku opakowania znajdziemy kilka rodzajów kart różniących się wielkością oraz przeznaczeniem. 20 kart to plany, według których będziemy projektować domki. Na ich rewersach umieszczono „narzędzia”, czyli instrukcje ułożenia dłoni, która będzie obowiązywała w danej rundzie. Kolejne karty to pomieszczenia, które po złożeniu będą przypominały prawdziwe miniaturowe pokoje! Muszę przyznać, że te karty ujęły mnie najbardziej, gdyż są wyjątkowo ślicznie zilustrowane. Dodatkowo mamy jeszcze 10 kart podłóg oraz karty wejścia do norki, których trzeba użyć podczas ukończenia swojej budowli.

Zasady gry w Liski 2 nie są skomplikowane, a do rozgrywki mogą zasiąść już nawet 4 latki! Każdy gracz dostaje na start komplet pomieszczeń oraz dwie karty podłóg. Następnie odkrywamy jedną z kart planu, według którego gracze muszą zbudować norkę. Rundę wygra gracz, który najszybciej ustawi wymagane karty we właściwych miejscach. Aby nie było za łatwo, domki należy budować według kart narzędzi. Wymagają one odpowiedniego ustawienia dłoni. I tak możemy budować na przykład jedynie za pomocą palców wskazujących bądź za pomocą podwójnych nożyc.

Rozgrywka kończy się po 4 rundach. Według zasad nasz dom może mieć jedynie dwa piętra, a zamiast dachu ma mieć nałożoną kartę norki. W praktyce dzieciaki tworzą z tych kart szalone konstrukcje i wysokie wieże… Gra bardzo dobrze sprawdza się również jako kreatywna zabawka. Jako dziecko bardzo lubiłam budować domki z kart, ale niestety karty nie chciały ze mną zbyt współpracować. Z grą Liski 2 jest inaczej, złożone karty pomieszczeń oraz duże karty podłóg umożliwiają tworzenia naprawdę fajnych domków, które nie burzą się przy byle dotknięciu.


Liski 2 to gra, która mnie bardzo zaskoczyła, gdyż spodziewałam się zupełnie czegoś innego, może bardziej podobnego do pierwszej części gry, w której nasi bohaterowie wybierają się na piknik? Już podczas wyjmowania kart z pudełka, dzieci odkryły ich możliwości konstrukcyjne. Sama rozgrywka również przypadła im do gustu i nawet starszaki chętnie się bawiły. Aby wyrównać szanse związane z szybkością, młodsza córka układała domki według planu, a 8 i 10-latki musiały dodatkowo używać narzędzi i odpowiednio układać dłonie. Nie było to wcale takie proste i wywoływało mnóstwo śmiechu, gdyż kart często uciekały lub wypadały z rąk.

Młodsze dzieci mogą mieć na początku problem z szybkim układaniem domków i jednoczesnym układaniu dłoni według kart. Gra jednak bardzo dobrze ćwiczy te umiejętności i już po kilku rozgrywkach poprawia się refleks oraz zręczność. Myślę, że Liski 2 to bardzo dobra gra terapeutyczna, dzięki której w przyjazny sposób można poćwiczyć małą motorykę (oczywiście pomijając aspekt wyścigu). Gra jest pozbawiona losowości i w związku z tym powinny grać w nią dzieci na podobnym poziomie zaawansowania. Rodzice, jeśli grają z maluchami, muszą się nieco podkładać podczas zabawy, gdyż wiadomo, że ich domki powstaną szybciej.

Liski 2 to pierwsza gra w mojej kolekcji, w której układamy domki z kart i muszę przyznać, że bardzo spodobała mi się taka forma rozgrywki!


Liski 2 to sympatyczna gra zręcznościowa dla najmłodszych dzieci, dzięki której mogą poćwiczyć refleks, zręczność, koncentrację oraz małą motorykę. Gra jest bardzo ładnie zilustrowana, ma proste zasady i charakteryzuje się szybką rozgrywką. Układanie trójwymiarowych domków stanowi świetną zabawę nie tylko dla dzieci. Polecamy, to mądra gra, która z pewnością przyniesie dużo radości!


  • śliczne ilustracje lisków,
  • emocjonująca rozgrywka,
  • gra ćwiczy refleks, małą motorykę oraz zręczność,
  • sprawdza się jako ciekawa zabawka,
  • szybki czas rozgrywki,
  • szybkie przygotowanie gry,
  • proste zasady.
  • brak.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *