Recenzje

Recenzja #874 Rykowisko

Mała gra imprezowa, w którą można zagrać w każdym towarzystwie i której zasady wytłumaczysz w minutę? Rykowisko! Wybierz swojego zwierzaka, wykładaj karty i obserwuj pozostałych graczy. Zarycz w najlepszym momencie i zgarnij zwycięstwo. Gotowi na świetną zabawę?

Autor gry Rykowisko: Paz Navarro Moreno

Wydawnictwo: Muduko

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 20 minut

Wiek: 6-99


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Muduko. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Rykowisko to kolejna karcianka wydana przez wydawnictwo Muduko, którą mamy przyjemność recenzować na łamach naszego bloga. Ta niewielka gra zajmuje kolorowe pudełko ozdobione podobiznami sympatycznych zwierzaków. Nie zwiedźcie się jednak wyglądem, to nie jest gra przeznaczona jedynie dla dzieci, a świetnie się bawić będą przy niej również dorośli! Co znajdziemy w pudełku? 55 kolorowych kart z liczbami i symbolami oraz karty zwierzaków, które wręczymy współgraczom. Karty prezentują się bardzo ładnie i u nas po kilkunastu dość intensywnych rozgrywkach nie widać na nich śladów zużycia. Do gry załączono również czytelną instrukcję, w której oprócz podstawowego wariantu rozgrywki, znajdziemy również tryb przeznaczony dla dwóch graczy oraz warianty dodatkowe.

Jak grać w Rykowisko? Każdy gracz na początku zabawy otrzymuje kartę ze zwierzakiem i karty, z których tworzy stos dobierania. Gracze wykładają swoje karty i obserwują sytuację na stole. Jeśli w którymś momencie na stole znajdą się dwie karty, które łączy kolor bądź cyfra, wtedy właściciele kart biorą udział w pojedynku. Osoba, która jako pierwsza wyda odgłos, który odpowiada zwierzakowi przeciwnika, oddaje mu swoje karty. Następnie rozgrywka toczy się dalej, do momentu, kiedy któryś z graczy pozbędzie się kart, bądź też do chwili, kiedy na stole po raz trzeci pojawi się karta zamieszania (karta, która pozwala pozbyć się stosu odkrytych kart).

Rykowisko to gra, która ma wszystkie cechy idealnej gry imprezowej. Szybka rozgrywka, proste zasady, możliwość gry w pięć osób. Podoba mi się również uniwersalność tej pozycji. To gra zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Podczas zabawy trzeba wykazać się refleksem i sprytem. Rykowisko bardzo przypomina mi inny imprezowy hit, czyli Halli Galli. Wydaje mi się jednak, że tutaj zostały naprawione niektóre wady poprzedniczki. Mianowicie nie czekamy na odpowiednią liczbę symboli, ale po prostu obserwujemy kolor i symbole. Gra ma również jasne zakończenie, które nie ciągnie się w nieskończoność. Nie połamiemy sobie również palców, gdyż zamiast dzwonka wystarczy, że… zaryczymy.

Wydaje się, że wydanie z siebie odpowiedniego odgłosu jest proste, jednak podczas dużych emocji i szybkiej rozgrywki bardzo często dochodzi do pomyłek. A to wydamy z siebie niewłaściwy pisk, a to zbyt szybko zaryczymy… Na szczęście dość szybko możemy się odegrać i wcisnąć nasze karty przeciwnikom. Im więcej osób uczestniczy w zabawie, tym jest głośniej i więcej się dzieje! Tryb przeznaczony dla dwóch osób działa dość dobrze, ale gra zdecydowanie „żyje” przy większej liczby graczy.

Rykowisko to zabawna karcianka, przy której będą się dobrze bawić zarówno dzieci, jak i dorośli. To idealna gra na imprezę – szybka, z prostymi zasadami i zapewniająca mnóstwo emocji. Gra jest ładnie wykonana, a do rozgrywki może zasiąść nawet 5 osób. Polecamy!


  • zabawna gra imprezowa,
  • ćwiczy refleks,
  • możliwość gry nawet w 5 osób,
  • proste zasady rozgrywki,
  • sprawdzi się zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
  • brak.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *