Recenzje

Recenzja #937 Założysz się? 2 & Założysz się? Party

Idealna gra imprezowa nie istnieje? Ja myślę, że już ją znalazłam… Założysz się to wspaniała seria gier, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, w której gracze wykonują najprzeróżniejsze zadania i…zakładają się, czy uda się je wykonać. Mnóstwo ciekawych pytań, emocjonująca rozgrywka i proste zasady gry. Sprawdźcie sami!

Wydawnictwo gier Założysz się: Tactic

Liczba graczy: 3-6

Czas gry: 45 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Tactic. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Lubicie gry imprezowe, w które można zagrać również w rodzinnym gronie? Ja ostatnio coraz bardziej przekonuję się do takich gier, które zapewniają po prostu dobrą zabawę, a zasady są na tyle proste, że nie trzeba za każdym razem sobie ich przypominać, wystarczy usiąść i grać. Założysz się? to seria, która przypadła mi do gustu już od pierwszej rozgrywki. Dlaczego? Pytania umysłowe są inteligentne i różnorodne, a pytania zręcznościowe zaskakujące i bardzo zabawne. Co więcej, w wersji gry Party otrzymujemy nowy rodzaj pytań związanych z odgrywaniem ról i odgadywaniem haseł. Bardzo spodobała mi się ta forma kalamburów i muszę przyznać, że wszyscy gracze, którzy uczestniczyli w rozgrywce, świetnie się bawili (nawet jeśli wcześniej nie lubili takich kreatywnych zadań!). Dzisiaj przedstawię Wam dwie wersje Założysz się? i serdecznie polecam Wam wypróbować obie gry. To nasz imprezowy hit!


Założysz się? 2 rozpoznacie po żółto-czarnej oprawie graficznej. Znakiem charakterystycznym tej edycji jest pingpongowa piłeczka, którą znajdziecie w wyposażeniu gry. A co oprócz niej? Przede wszystkim 288 kart z pytaniami i zadaniami! Jest ich naprawdę mnóstwo, a co ciekawe na większości z nim mamy dodatkowo umieszczoną, uproszczoną wersję wyzwania dla dzieci. Najmłodsi gracze mają zwykle do wykonania to samo co dorośli, ale w mniejszej liczbie powtórzeń bądź na mniejszą odległość. Bardzo spodobało mi się to rozróżnienie możliwości graczy, gdyż dzięki temu dzieciaki mają większe szanse na poprawne wykonanie zadania. W pudełku znalazło się również miejsce dla 3 klepsydr (każda z nich odmierza inną ilość czasu), pionków, pliku banknotów w różnych nominałach oraz składanej, solidnej planszy.

Zasady rozgrywki są bardzo proste do wytłumaczenia: gracze rzucają kostką, poruszają się po planszy, a następnie wykonują zadanie zgodnie z polem, na którym zatrzymał się ich pionek. Po wylosowaniu pytania, kartę odkrywają współgracze i w tajemnicy zastanawiają się, czy graczowi uda się wykonać dane zadanie. Obstawiają wybraną przez siebie kwotę na „TAK” lub „NIE”. Następnie następuje próba wykonania wyzwania. Graczowi oczywiście zależy na zwycięstwie, gdyż za poprawne wykonanie polecenia otrzyma całą stawkę postawioną w grze! Rozgrywka toczy się do momentu ustalonego przez graczy, na przykład do upłynięcia ustalonego czasu bądź do okrążenia planszy. My ostatnio przeznaczyliśmy na grę 40 minut, a zakończyliśmy rozgrywkę po… 3 godzinach, tak wkręciliśmy się w wykonywanie zadań.

Założysz się? 2 to gra, która sprawdza się zarówno na imprezach, jak i podczas rodzinnych rozgrywek. Dzieci ją pokochały i bardzo często domagają się kolejnych partii. Pytania mają zróżnicowany poziom trudności, ale raczej nie zdarzyło się, że trafiliśmy na bardzo łatwe lub na bardzo trudne zadania. Podziwiam pomysły na zadania zręcznościowe, niektóre są niesamowite! Wiele razy wykorzystują piłeczkę, karty, a nawet dołączone klepsydry! Większość tych poleceń to zadania „ruchowe”, ale do ich wykonania nie potrzeba wiele miejsca, więc spokojnie da się je wykonać w domu. Pytań jest mnóstwo, więc powinny starczyć na długo!

Bardzo polecam Wam Założysz się? 2 to aktualnie moja ulubiona gra imprezowa!


Założysz się? Party to kolejna edycja gry, tym razem utrzymana w różowo-czarnej kolorystyce. Gra zajmuje pudełko identycznej wielkości, co poprzedniczka, otrzymujemy tu również podobne elementy takie, jak karty do gry, klepsydry, plik banknotów oraz składaną planszę. Czym ta edycja wyróżnia się od innych? Przede wszystkim nową kategorią pytań. Zadań aktorskich znajdziemy tu aż 188, a pozostałych typów (umysłowych i zręcznościowych) po 50. Wiek na opakowaniu to 15+ chociaż zupełnie nie rozumiem takiego przydziału. Może to sugerować, że gra zawiera jakieś niecenzuralne pytania, ale mnie do tej pory nie udało się na takie natrafić w tej edycji. Jest za to mnóstwo „kalamburów” i to dość wymagających, gdyż zwykle składają się one z dwóch haseł do odgadnięcia i to niezbyt ze sobą związanych. Na przykład trzeba przedstawić… Rapera, która gra w rzutki. Przyznacie, że wymaga to nie lada pomysłów i kreatywności.

Gra ma praktycznie identyczne zasady jak poprzedniczka. Rzucamy kością, poruszamy się po planszy, a następnie obstawiamy, czy danemu graczowi uda się wykonać dane zadanie. Jeśli chodzi o pytania aktorskie, to gracz, który przedstawia hasło, musi wybrać sobie do pary innego gracza, który będzie to hasło, starał się odgadnąć. Każdy gracz ma do dyspozycji kolorowe żetony, którymi „oznacza” graczy, z którymi przedstawiał już kalambury.

Założysz się? Party to gra, w której główną rolę odgrywają zadania aktorskie. Te są bardzo różnorodne i zapewniają mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy! Niektóre połączenia haseł są tak absurdalne, że wymagają mnóstwo kreatywności! Z pewnością spodobają się graczom lubiącym zabawę w odgadywanie scenek, a wiem, że są również tacy, którzy takiej formy zabawy po prostu nie znoszą. W takim przypadku sięgnijcie po inną edycję gry, ta jest zdecydowanie dla osób, które chcą wskoczyć na wyższy poziom zabawy! Młodsi gracze też radzili sobie z rozgrywką, chociaż łatwiej szło im przedstawianie niż odgadywanie haseł. Mogli jednak poćwiczyć swoje zdolności aktorskie, a podczas gry bawili się świetnie!


Założysz się? 2 oraz Założysz się? Party to dwie bardzo udane pozycje imprezowe, przy których będziecie bawili się dobrze również w rodzinnym gronie. W każdej z tych gier znajdziecie mnóstwo ciekawych i oryginalnych pytań i zadań, które zapewnią udaną zabawę na wiele godzin. Gry mają proste zasady i myślę, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Rozgrywka zapewnia mnóstwo emocji i przypomina mi trochę zabawę w „prawdę” czy „wyzwanie”, ale z zakładami. Sprawdźcie koniecznie, gry są świetne!


  • zróżnicowane pytania z różnych kategorii,
  • porządne wykonanie,
  • proste zasady rozgrywki,
  • rozgrywkę można zakończyć w dowolnym momencie,
  • ciekawe zadania zręcznościowe,
  • wymagające zadania aktorskie,
  • idealna zarówno na imprezy, jak i do pogrania w rodzinnym gronie.
  • niektóre zadania wymagają więcej miejsca do wykonania.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *