Recenzje

Recenzja #792 Leśne Rozdanie

Stwórz wspaniały las pełen majestatycznych drzew i różnorodnych gatunków zwierząt. Zrelaksuj się, obserwując piękno natury i ciesząc się nieskomplikowaną, acz satysfakcjonującą rozgrywką… Zapraszamy wszystkich miłośników dzikiej przyrody na wyjątkowe Leśne Rozdanie!


Informacje o grze

Autor gry Leśne Rozdanie: Kosch

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 60 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plPrzyroda to mój ulubiony temat w grach planszowych. Gry ze zwierzętami i roślinami niesamowicie mnie relaksują i uwielbiam przyglądać się im na ilustracjach podczas rozgrywki. Mam w kolekcji większość gier, wydanych w Polsce, które krążą właśnie wokół przyrody. Brakowało mi jednak gry typowo leśnej, pełnej naszej rodzimej flory i fauny. Oczywiście mamy wspaniałą Łąkę, w której również znalazło miejsce mnóstwo wspaniałych gatunków zwierząt, Ziemię pełną cudownych roślin, Fotosyntezę z drzewami i światłem, oraz karciankę Ekosystem, ale to Leśne Rozdanie najbardziej skradło moje serce. Tutaj po prostu tworzymy LAS i staramy się połączyć w jak najlepszej synergii rośliny oraz zwierzęta.

Przegląd elementów

Leśne Rozdanie to gra nie tylko o roślinach i zwierzętach, ale również dbająca o środowisko naturalne. W całym opakowaniu nie znajdziecie ani grama plastiku! To pierwsza gra z serii Greenline z certyfikowanym papierem. W Polsce ekologiczne gry oprócz wydawnictwa Rebel wydaje również wydawnictwo Granna, duże brawa, że wydawcy biorą pod uwagę dobro naszej planety.

Gra zajmuje średniej wielkości pudełko, w którym znajdziemy przede wszystkim pięknie zilustrowane karty. Zgadzając się z ekologią, musimy jednak zaakceptować nieco gorszą jakość kart, które po prostu mogłyby być nieco grubsze. Zamierzając dużo grać w grę, przydałoby się ubrać karty w koszulki, przez co gra nie będzie już tak ekologiczna…ups. Każdy już musi rozwiązać ten dylemat samodzielnie.

Ilustracje na kartach są zachwycające. Zwierzęta i rośliny otrzymały piękną oprawę graficzną, na którą zdecydowanie zasługują. To gra przepiękna, którą można cieszyć oczy! Również plansza, którą otrzymamy w pudełku z grą bardzo ładnie się prezentuje, a karty na jej tle są chyba jeszcze ładniejsze. Marzę jeszcze o leśnej macie w komplecie, na której mogłabym układać mój las.

Do gry dołączono również dobrze napisaną instrukcję. Nie znajdziemy w niej jednak opisu wszystkich akcji kart, tych nauczymy się podczas rozgrywki, wspomagani kartami pomocy, które wyjaśniają punktację określonych gatunków.

Zarys Rozgrywki

Zasady gry w Leśne Rozdanie są bardzo proste, a w każdej turze mamy do wyboru jedynie dwie akcje. Pierwsza z nich to dobranie dwóch kart z polany bądź też ze stosu dobierania. Możemy dowolnie zdecydować, skąd dobieramy, ile kart. Druga akcja to zagranie karty z ręki do naszego lasu, po opłaceniu jej kosztu. Niektóre karty są darmowe, inne kosztują nawet 3 inne karty. Należy pamiętać, by po zagraniu drzewa dołożyć jedną kartę ze stosu dobierania na polanę.

Każdy gatunek zwierzęcia czy rośliny ma określone zdolności. Podstawą naszego lasu są oczywiście drzewa, gdyż to wokół nich będą koncentrowały się pozostałe gatunki. Karty możemy dokładać zarówno pod, po bokach, jak i nad drzewami i zwykle w tych miejscach możemy dołożyć po jednej karcie. Są oczywiście wyjątki, jak chociażby zając szarak, który może dzielić miejsce z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Gra kończy się natychmiast po dobraniu 3 karty zimy. Nigdy nie wiemy, kiedy to dokładnie nastąpi, musimy więc się odpowiednio przygotować, żeby ta zima nie zaskoczyła w nas najbardziej niespodziewanym momencie, na przykład, jeśli brakuje nam jednej kart do uzyskania wysoko punktującego zestawu kart.

Recenzja

Leśne Rozdanie spodobało mi się już od pierwszej rozgrywki! Przede wszystkim za możliwości, jakie mamy w grze. Zwierzęta i rośliny są niezwykle różnorodne, a my mamy mnóstwo możliwości, aby je dokładać. Świetnie działa mechanizm opłaty kart innymi kartami! Musimy na okrągło podejmować wybory, które gatunki warto zostawić, a które przeznaczyć na zapłatę. Co więcej, niekiedy te karty możemy odzyskać w dalszej części rozgrywki, gdyż trafiają one na wspólną planszę zamiast na stos kart odrzuconych. Dopiero kiedy będzie ich tam więcej niż dziesięć, zostają uprzątnięte.

Gra ma nieskończone możliwości projektowania lasu i ogromną regrywalność. Ma również duży potencjał na dodatki, chociażby na dodanie nowych gatunków czy celów. Spodoba się graczom, którzy nie lubią negatywnej interakcji, a lubią układać swojego pasjansa. Mamy tutaj delikatną interakcję przy wyborze kart na polanie, możemy komuś coś podebrać, nie możemy jednak nic zmienić w lasach współgraczy. Zaskoczyła mnie stołożerność gry. Przy dwóch czy trzech osobach jest się już naprawdę ciężko pomieścić na stole! Zdziwiłam się również dość długim czasem rozgrywki, ale to akurat na plus, gdyż po skończonej grze mamy wrażenie dobrze zaprojektowanego lasu, pełnego roślin i zwierząt.

Jeśli chodzi o walory edukacyjne gry, oczywiście są one dość duże. Powiązania między kartami dobrze odwzorowują zależności w naturze. Nie znajdziemy jednak w grze ciekawostek ani informacji o konkretnych gatunkach, tych musimy poszukać sami. Gra może sprawdzić się więc przy rozgrywkach z nieco starszymi dziećmi, jest ona dość długa i dzieciaki może po prostu znudzić, chyba że są wielkimi miłośnikami lasów i dzikiej przyrody i czas rozgrywki im nie przeszkadza.

Na koniec karta z jaskini, z którą miałam mały problem w grze, mianowicie podczas czytania instrukcji nie bardzo wiedziałam, jaki ma oba cel i jak dokładać do niej karty. Wszystko wyjaśniło się podczas rozgrywki, mianowicie niektóre karty pozwalają na dołożenie do jaskini kart z planszy lasu.

Podsumowanie

Leśne Rozdanie to bardzo dobra gra planszowa, w której będziemy tworzyć piękne lasy pełne różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Jest cudownie zilustrowana i charakteryzuje się nieskomplikowaną rozgrywką, która daje jednak bardzo duże możliwości dokładania kart i punktowania. Spodoba się graczom lubiącym tworzyć zestawy podczas spokojnej rozgrywki bez dużej dawki interakcji. Bardzo polecamy!

Mocne Strony:

  • piękne ilustracje,
  • ciekawa rozgrywka,
  • mnóstwo możliwości kombinowania,
  • duży potencjał na dodatek,
  • posiada walory edukacyjne,
  • w całości ekologiczna,
  • świetnie działające mechanizmy.

Słabe Strony:

  • mocno stołożerna,
  • dość długa rozgrywka.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *