Recenzje

Recenzja #821 Miodny Bzyk

Byliście kiedyś ciekawi jak działa prężnie działający ul? To zaawansowana machina, która działa tylko dzięki pracowitości małych pszczółek i ich królowej. Nie obyło by się jednak bez Was i Waszych umiejętności zarządzania. Buduj ul, zarządzaj pszczółkami, zdobywaj nektar i wytwarzaj różne rodzaje miodu w grze Miodny Bzyk!


Informacje o grze Miodny Bzyk

Autor gry Miodny Bzyk: Paul Salomon

Wydawnictwo: Lucrum Games

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 45-90 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od księgarni TaniaKsiazka.pl. Księgarnia nie miała wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.


Recenzja gry Miodny Bzyk

Gra Miodny Bzyk to średniej wielkości pudełko ze słodką ilustracją na okładce i równie smaczną zawartością. W środku pudełka znajdziemy mnóstwo apetycznych elementów, które świetnie prezentują się na stole podczas rozgrywki. Mamy tutaj piękne plansze utrzymane w pszczelim klimacie, pionki pszczółek, mnóstwo znaczników, w tym te które mają za zadanie symbolizować miodek w różnych smakach. Całość wygląda cukierkowo, przywodząc na myśl lekką grę familijną. A jak jest naprawdę? No nieco inaczej.

Tajemnice mechaniczne ukryte pod słodkim tematem

Miodny Bzyk to urocza gra planszowa utrzymana w zabawnym i przyjemnym klimacie, co może niektórych zgubić. To średniozaawansowany tytuł cechujący się dość złożoną mechaniką, w której pogubią się familijni gracze, którzy w planszówki nie grają za często. Mimo dość prostych w założeniach fundamentach rozgrywki, mamy tutaj sporo zależności i decyzyjności. W wielkim skrócie Miodny Bzyk to gra typu worker placement z wykorzystaniem mechaniki budowania kafelków (tile placement). Zresztą nie tylko te dwie mechaniki pojawiają się w trakcie rozgrywki, bo jest ich tutaj całkiem sporo, ale te dwie pełnią dominującą rolę.

Gra toczyć się będzie w kilku rundach, gdzie gracze na zmian ębędą wysyłać swoje pszczółki do ula po nowe kafelki akcji, a z nich układać własny ul, tworząc różne kombinacje akcji takich jak: zdobywanie nowych pracowników, akcje rynkowe, zbieranie nektaru (mechanika memory), produkcja miodu i inne. Mamy tutaj także realizacje wspólnych celów i wyzwania wyścigowe. W każdym razie już w trakcie pierwszej rozgrywki zrozumiałem, że spodziewałem się innego tytułu. Czy to źle? Absolutnie nie!

Gry planszowe w bardzo dobrych cenach kupisz w internetowej księgarni TaniaKsiazka.pl

Łamigłówka, która dostarcza sporo satysfakcji

Miodny Bzyk to dobrze napisana instrukcja i dość proste do zrozumienia zasady. Poziom skomplikowania gry przejawia się wielowarstwowości trybików gry. Początkujący gracze mogą stanąć tutaj przed ścianą zwaną Paraliżem Decyzyjnym. Nie mniej jednak, jeśli tytuł trafi w odpowiednie rączki, to satysfakcja gwarantowana. Gra wymaga od nas starannego planowania przynajmniej kilka tur do przodu i doskonałego zarządzania własnymi zasobami. Kluczowe jest również obserwowanie rynku, na którym ceny różnych miodków mogą spadać w zależności od podaży. Warto więc obserwować innych graczy na jakiego typu zamówieniach skupiają się w danym momencie. Można również próbować realizować konkretne zamówienia od leśnych zwierzątek, na które składają się 2 lub 3 różne rodzaje miodków. Wszystko to sprawia, że gra posiada spory potencjał regrywalności. Gra dobrze działa w duecie, ale zdecydowanie lepiej sprawdza się podczas rozgrywek 3 i 4 osobowych, głównie z uwagi na mechanikę realizacji celów.

Miodny Bzyk to bardzo dobry reprezentant gier typu worker placement z bardzo ładną oprawą graficzną, łatwy do nauczenia z bardzo dobrą regrywalnością, dający sporo satysfakcji z rozgrywki. Sztuka układania ula z płytek akcji nigdy jeszcze nie była tak satysfakcjonująca. Ułożenie odpowiedniego wzoru i odpalenie akcji daje nam potężnego kopa, a trzeba jeszcze uwzględnić zdobycie określonych nektarów i produkcję miodu. To bardzo wciągająca łamigłówka sama w sobie. Warto jednak zaznaczyć, że takie skomplikowanie może czasami powodować przestoje, a tym samym wpływać na dynamikę gry. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w tym czasie inni gracze zastanawiali się nad swoimi kolejnymi krokami. Nie ma tutaj bezpośredniej negatywnej interakcji, a losowość nie ma znaczącego wpływu na rozgrywkę. Miodny Bzyk to doskonałe uzupełnienie każdej kolekcji średniozaawansowanego gracza, no chyba że faktycznie macie uczulenie na miodek. Bardzo polecam!


Mocne Strony:

  • przyjemna tematyka,
  • fantastyczne wykonanie i ilustracje,
  • spora głębia rozgrywki,
  • satysfakcjonująca łamigłówka,
  • premiuje graczy myślących kilka kroku do przodu.

Słabe Strony:

  • może przytłoczyć początkujących graczy,


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

One thought on “Recenzja #821 Miodny Bzyk

  • Miodny Bzyk brzmi jak ciekawa gra planszowa, która łączy przyjemny klimat z wyzwaniami mechanicznymi. To zawsze miłe, gdy gra wizualnie przyciąga uwagę i prezentuje się atrakcyjnie na stole.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *