Recenzje

Recenzja #428 Esy Floresy + Kwiaciarnia

Poznajcie Esy Floresy i dodatek Kwiaciarnia – niewielką grę karcianą, której tematyka opiera się na wiktoriańskiej symbolice kwiatów. Czy uda Ci się stworzyć najlepiej punktujący bukiet?


Informacje o grze

Autor gry Esy Floresy: Elizabeth Hargrave

Wydawnictwo: Lucky Duck Games

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 20 min.

Wiek: 8+Symbolika kwiatów znana jest od wieków. Szczególnie rozwinęła się w epoce wiktoriańskiej, w której rozmawianie o uczuciach uważano za niegodne. Kochankowie i przyjaciele przekazywali więc sobie dyskretne wiadomości za pomocą odpowiednio dobranych bukietów. A ty które kwiaty wybierzesz?


Przegląd elementów i zarys rozgrywki w Esy Floresy

Esy Floresy to talia 18 kart. Na każdej z nich znajdziemy inny gatunek kwiatów, informacje o punktowaniu oraz sekretny przekaz, jaki niesie za sobą wręczenie tej rośliny innym. Każda rozgrywka, opierająca się na mechanice „ja dzielę, ty wybierasz”, składa się z trzech rund.

Gracz odkrywa dwie karty ze stosu i wybiera, która z nich ma być jawna, a która ukryta. Następnie oferuje je kolejnej osobie, a ta podejmuje decyzję, którą chce zatrzymać dla siebie. Co istotne, zawartość sekretnej karty poznać może dopiero po jej zatrzymaniu. Postępujemy tak aż do momentu, kiedy wszyscy mają przed sobą cztery karty zwane kompozycją. Niektóre z nich mogą być jawne, a inne ukryte. Runda kończy się ich odkryciem i punktowaniem. Ponieważ każda karta zawiera inny sposób przydzielania punktów, ich liczba zawsze zależy od składu naszej kwiatowej kompozycji. Grę wygrywa osoba, która na koniec trzeciej rundy zdobędzie najwięcej punktów.

Dodatek Kwiaciarnia to zestaw sześciu kart, który umożliwia nam grę w pojedynkę. Rozgrywka wygląda podobnie, jednak każda z sześciu kart tur wyjaśnia nam nieco odmienne reguły przydzielania kart sobie i przeciwnikowi w postaci sztucznej inteligencji.


Recenzja gry Esy Floresy

Esy Floresy zamknięte są w niewielkim pudełku, co sprawia, że możemy zabrać je ze sobą wszędzie, także na rodzinny piknik. Sprzyjają temu również proste zasady gry, których przyswojenie nie sprawi trudności nawet najmłodszym graczom. Jeśli jednak planujemy z nimi podróżować, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu kart. Nie musimy martwić się o sposób dokumentowania punktacji, gdyż producent zaopatruje nas w tematyczny notatnik. Podczas rozgrywki próbujemy skompletować najbardziej wartościowy bukiet, co nie jest wcale takie banalne. To od naszych przeciwników zależy, jaką kartę pozwolą nam zatrzymać. Za każdym razem musimy więc rozważnie podjąć decyzję, którą kartę chcemy pokazać im jako jawną, a którą jako ukrytą. Czy uda Ci się odpowiednio przekonać rywala, aby wróciła do Ciebie karta lepiej sprawdzająca się w Twojej kompozycji? Esy Floresy to nie tylko prosta, szybka i przyjemna rozgrywka, ale również zabawa z elementami strategii i blefu przejawiającymi się, gdy próbujemy pozbyć się niepasujących kwiatów.

Rozgrywka w Esy Floresy przebiega dynamicznie i bez względu na liczbę graczy sprawdza się bardzo dobrze. Choć nie brakuje w niej elementu losowości, to odpowiednio dobrana taktyka ma istotny wpływ na ostateczny wynik. Esy Floresy to także spora dawka interakcji, w tym negatywnej. W grze nie wystarczy skupić się na swojej kompozycji, należy również brać pod uwagę kolekcje innych graczy, co sprawia, że karcianka zmusza do pracy naszą pamięć. Jej dodatkowym atutem są hasła, które symbolizują dane kwiaty, co podczas pierwszych rozgrywek dodatkowo wywołuje reakcję zależną od symboliki danej karty.

Dzięki dodatkowi Kwiaciarnia gra rozszerza swoje możliwości pod względem liczby graczy. Pozwala nam na rozgrywkę solo, która sprawdza się tutaj naprawdę dobrze. Dzięki kartom z dodatku każda z tur wygląda nieco inaczej, co w połączeniu z losowością kart w talii zapewnia graczowi większą różnorodność między kolejnymi partiami.


Podsumowanie

Jeżeli poszukujesz nierozbudowanej, kieszonkowej karcianki, która dobrze sprawdzi się w każdym towarzystwie, bez względu na wiek i doświadczenie graczy, Esy Floresy powinny znaleźć się na Twojej liście pozycji do rozważenia. Krótki czas rozgrywki i niewielka ilość wymaganej przestrzeni sprawiają, że możemy zabrać ją w podróż, na piknik lub rodzinne spotkanie. Jeśli jednak od gry oczekujesz wielu możliwości planowania, a elementy losowości nie należą do Twoich ulubionych, ten tytuł prawdopodobnie nie sprawi Ci wiele przyjemności. Polecam go osobom, które preferują lekkie i niedługie rozgrywki nastawione na zabawę.


Mocne strony:

  • proste do przyswojenia zasady, także dla młodszych oraz początkujących;
  • krótki czas rozgrywki;
  • niewielkie pudełko, które można wszędzie ze sobą zabrać.

Słabe strony:

  • dla wymagających graczy może okazać się nieco monotematyczna;
  • odczuwalna losowość może nie przypaść do gustu osobom preferującym bardziej rozbudowaną strategiczność.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Lucky Duck Games. Bardzo dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *