Recenzje

Recenzja #732 Ukryta Tożsamość

Harry Potter, Magda Gessler, Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie? Naprowadź innych graczy na właściwy trop, jednocześnie starając się, odgadnąć kim tak naprawdę są. Ukryta Tożsamość to ciekawa gra skojarzeniowa, która sprawdzi się zarówno na imprezie, jak i przy rodzinnych rozgrywkach!


Informacje o grze

Autor gry Ukryta Tożsamość: Johan Benvenuto, Alexandre Droit, Kévin Jost, Bertrand Roux

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 3-8

Czas gry: 30 minut

Wiek: 12+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Przegląd elementów

Ukryta Tożsamość zajmuje średniej wielkości, wypchane po brzegi pudełko. Co mnie mocno zaskoczyło to jego ciężar! Ale nie ma, co się dziwić, w końcu znajdziemy w nim aż 8 sejfów… Gra przeznaczona jest aż dla 8 graczy, a każdy z nich otrzyma własny zestaw kolorowych elementów i kart. Sejfy są fantastycznie wykonane i można je nawet otworzyć! Żeby nic nie odstawało i nie zdradziło odpowiedzi graczy zamontowano w nich dodatkowe magnesy. Prawda, że świetny patent? Oprócz sejfu każdy gracz dostanie komplet 8 kluczy w swoim kolorze, kolorowy znacznik oraz 10 kart z piktogramami.

Wszystkie elementy gry są bardzo starannie wykonane i pięknie prezentują się na stole. To zdecydowanie gra, która przyciąga wzrok! W opakowaniu znajdziemy również dość dużą planszę, wokół której będziemy wykładać karty odgadywanych postaci. Dodatkowo plansza służy również jako tor punktacji. Karty z postaciami są natomiast dwustronne, a że jest ich 150 łatwo policzyć, że w grze możemy spotkać aż 300 różnych osobistości! Są to zarówno ludzie nauki, jak i postacie historyczne, czy znane z filmów i bajek.

W opakowaniu znajdziemy również 8 tajemniczych, złotych kluczy, 8 dużych żetonów punktacji „30” oraz dobrze napisaną instrukcję, która jasno przedstawia zasady gry.

Zarys Rozgrywki

Ukryta Tożsamość to gra skojarzeniowa, w której naszym celem będzie odkrycie, kim są nasi przeciwnicy, jednocześnie starając się naprowadzić ich na nasz trop. W tym celu każdy z graczy otrzyma 10 kart z piktogramami. Na każdej takiej karcie znajdują się 4 małe symbole, które mogą dać wskazówki na temat różnych zajęć, cech charakteru, wyglądu, itd. Na każdym z sejfów znajdują się wolne miejsca na karty piktogramów. Kiedy wszyscy gracze zdecydują, z czym się kojarzą (lub nie kojarzą) ich postacie, następuje przydzielanie kluczy. Każdy umieszcza swój klucz w sejfach innych graczy, głosując na daną postać z planszy głównej. Po zakończonym głosowaniu następuje sprawdzanie głosów i przydzielanie punktów za poprawne odpowiedzi.

Recenzja, czyli jak pomylić Mulan z Kazimierzem Wielkim…

Ukryta Tożsamość to fantastyczna gra imprezowa, która zapewni również sporą dawkę emocji. Przede wszystkim rozpoczynamy rozgrywkę z określoną liczbą kart piktogramów i podczas całej zabawy (4 rund) nie dobieramy nowych. Musimy więc oszczędnie gospodarować kartami i wykładać tylko te, które najdokładniej opiszą naszą postać. Najbardziej szalona jest oczywiście ostatnia runda, w której mamy już najmniej obrazków do wyboru. Niektóre skojarzenia pasują oczywiście do kilku postaci, więc podczas zabawy spotkamy wiele zabawnych sytuacji. Ma: mięśnie i miecz, nie ma: spódniczki. Chodziło oczywiście o Kazimierza Wielkiego, a wszyscy gracze dziwnym trafem zagłosowali na Mulan.

Gra jest bardzo regrywalna, gdyż z ogromem postaci za każdym razem będziemy trafiać na inne karty. Otrzymamy również inne piktogramy, więc przy kolejnej rozgrywce tą samą postać możemy skojarzyć zupełnie z czymś innym (pomijając fakt, że prawdopodobieństwo, że nią trafimy, jest bardzo niewielkie). Ukryta Tożsamość ma proste zasady i przypomina mi nieco Dixit.

W grę mogą zagrać młodsze dzieci, niż wspomniane na pudełku 12+, ale warunkiem jest znajomość występujących w grze osób. Ja przejrzałam przed rozgrywką karty i odłożyłam po prostu na bok postaci, których moje dzieci na pewno nie kojarzą. Z drugiej strony gra możemy być również dobrą okazją do ich poznania.

Podsumowanie

Ukryta Tożsamość to bardzo ciekawa gra skojarzeniowa, w której staramy się za pomocą obrazków, wskazać kim jesteśmy. Gra jest pięknie wykonana, a kolorowe sejfy są naprawdę fantastyczne! Jeśli lubicie zabawę w skojarzenia, Ukryta Tożsamość na pewno Wam się spodoba. My bardzo polubiliśmy podszywanie się pod różne ciekawe postaci, więc serdecznie Wam ją polecamy! ps. Gra sprawdzi się świetnie jako prezent, nawet dla początkujących graczy!


Mocne Strony:

  • piękne wykonanie,
  • idealna na prezent,
  • możliwość gry aż w 8 osób,
  • ograniczona liczba piktogramów podczas rozgrywki,
  • proste zasady,
  • fantastyczna gra imprezowa.

Słabe Strony:

  • czasem przy przydzielaniu kluczy, pojawia się lekki chaos.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *