Recenzje

Recenzja #862 Dracula vs Van Helsing

Emocjonujący pojedynek dwóch umysłów! Wciel się w Draculę bądź w Van Helsinga i pokonaj swojego przeciwnika w legendarnej potyczce. Dracula vs Van Helsing to asymetryczna gra dla dwóch osób, w której każdy z graczy ma do wykonania inne zadanie… Uratuj mieszkańców miasteczka Whitby lub… zamień ich w krwiożercze wampiry.

Autorzy gry Dracula vs Van Helsing: Maxime Rambourg, Théo Rivière

Wydawnictwo: Muduko

Liczba graczy: 2

Czas gry: 30 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Muduko. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Bardzo lubię gry dwuosobowe, które są idealnie skrojone do pojedynków. Kiedy mam zagrać w coś tylko z jedną osobą, to chętnie sięgam właśnie po takie pozycje. Wydawnictwo Muduko ma w swoim portfolio kilka interesujących gier dla dwóch graczy, w tym nasz ukochany Spór o Bór. Z chęcią zabrałyśmy się więc do testowania kolejnej nowości, jaką jest Dracula vs Van Helsing. Jesteście ciekawi, czy gra nam się spodobała? Zapraszamy do recenzji!

Dracula vs Van Helsing zajmuje małe, standardowe opakowanie. W środku znajdziemy jednak nietypowy insert, który zdecydowanie nadaje grze klimatu! Mianowicie do przechowywania żetonów służy… trumna! Bardzo fajnie się to prezentuje i zdecydowanie przyciąga wzrok. W pudełku znalazło się również coś, co jest niesamowicie pożądane przez graczy lubiących karcianki… Wygodne podstawki na karty! Podczas rozgrywki bardzo istotne jest trzymanie swoich kart w ukryciu… Dzięki podstawkom nie stanowi to żadnego problemu.

Jeśli chodzi o same karty, również nie przypominają tych standardowych. Są o wiele mniejsze i bardzo grube, bliżej im do żetonów, niż do zwyczajnych kart. Dzięki temu są solidne i z pewnością wytrzymają wiele rozgrywek. W pudełku znajdziemy 32 karty w 4 kolorach. Każdą z nich opisuje numer i przypisania do niego akcja, którą musimy wykonać w momencie odrzucenia karty. Akcji nie ma dużo i szybko je zapamiętamy. Przykładowo odrzucając kartę z „1” musimy odkryć jedną z naszych kart, tak aby mógł ją widzieć nasz przeciwnik.

Do gry załączono również dobrze napisaną instrukcję, która w jasny sposób przedstawia zasady gry. Te nie są zbyt skomplikowane i nawet dzieci około 8 roku życia spokojnie sobie z nimi poradzą. Jeśli gramy Draculą to naszym celem jest przemieniać ludzi w wampiry. Jeśli uda nam się zamienić wszystkich 4 mieszkańców jednej z dzielnic natychmiast wygrywamy! Natomiast jeśli chodzi o Van Helsinga, to jego zadaniem jest unieszkodliwienie Draculi i pozbawienie go żetonów punktów życia. Podczas rozgrywki gracze zagrywają karty, a po skończonej turze porównują wartości swoich kart. Ten, kto ma dominujący kolor, bądź wyższą wartość karty wygrywa w danej dzielnicy. Gra kończy się w momencie pozbawienia życia Draculi lub kiedy 4 mieszkańców jednej dzielnicy jest wampirami, lub po 5 rundach (wtedy wygrywa Dracula).

Dracula vs Van Helsing to bardzo udana gra pojedynkowa, która spodobała nam się już od pierwszej rozgrywki! Z chęcią dodamy ją do naszej toplisty ulubionych gier dla 2 osób. Gra wymaga sporo kombinowania i umiejętności blefowania. Czy przeciwnik ma dobre karty? Czy warto zmieniać dominujący kolor? Oczywiście mamy tutaj sporo losowości przy dobieraniu kart, ale cała sztuka polega na obserwowaniu drugiego gracza i właściwym zagrywaniu akcji. Odrzucając karty, możemy uzyskać całkiem sporo informacji o kartach przeciwnika i przerwać rundę we właściwym momencie. Na początku gry staramy się po prostu zdobyć przewagę we wszystkich dzielnicach, ale wraz z kolejnymi rundami możemy grać bardziej taktycznie.

Dracula vs Van Helsing to gra asymetryczna, w której każda z postaci ma inne warunki zwycięstwa. Często w takich grach zdarza się, że jedna ze stron ma przewagę i to ona częściej wygrywa. Rozegraliśmy kilkanaście partii i muszę przyznać, że tutaj tego nie zauważyłam, wygrywałam (oraz przegrywałam) zarówno jako Dracula, jak i Van Helsing. Zastanawiałam się również, jak gra sprawdzi się w rozgrywkach z dziećmi. Okazało się, że całkiem dobrze, chociaż moje córki muszą jeszcze potrenować, gdyż łatwo było mi je przejrzeć i pokonać!

Czas rozgrywki wynosił nam średnio 30 minut (tak jak podano na opakowaniu), chociaż zdarzały nam się zarówno krótsze, jak i nieco dłuższe rozgrywki. Gra się nie nudzi i pozwala pogłówkować. To bardzo ciekawa pozycja dla dwóch graczy i z pewnością zostanie w naszej kolekcji!

Dracula vs Van Helsing to bardzo ciekawa gra dwuosobowa, w której gracze grają asymetrycznymi postaciami, które różnią się warunkami zwycięstwa. Gra ma proste zasady, które pozwalają jednak na sporo kombinowania… Sprawdzi się zarówno dla dorosłych graczy, jak i dla tych nieco młodszych, szczególnie dla tych, którzy lubią dreszczyk emocji (i oczywiście wampiry!). Gra jest ładnie wykonana, regrywalna i ma optymalny czas rozgrywki. Bardzo polecamy!


  • dobrze zbalansowane postacie,
  • ciekawa gra dwuosobowa,
  • staranne wykonanie,
  • optymalny czas rozgrywki,
  • pozwala pokombinować,
  • klimatyczne pudełko i ilustracje.
  • brak.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *