Recenzja #789 Cosmoludo: Pantarei
Seria dwuosobowych gier logicznych Cosmoludo to uczta dla fanów pięknie wydanych i zapewniających mnóstwo kombinowania gier. Zapraszamy do recenzji gry Pantarei, w której najpierw stworzymy węża z kafelków, aby następnie poskromić go strategicznym myśleniem!
Informacje o grze
Autor gry Cosmoludo: Pantarei: Claude Leroy
Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 2
Czas gry: 10 minut
Wiek: 8+
Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.
Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Cosmoludo to przepięknie wydana seria logicznych gier planszowych, która może być perełką każdej kolekcji i każdego salonu. Każda z tych dwuosobowych gier została umieszczona w specjalnym, eleganckim pudełku, w każdej znajdziemy starannie wykonane drewniane elementy i instrukcję w kilku językach. W tej recenzji przeczytacie więcej o grze Panatrei, której autorem jest Claude Leroy, twórca gier logicznych.
Jeśli chcecie poczytać więcej o innych grach z serii Cosmoludo zapraszamy do ich recenzji na naszym blogu:
Przegląd elementów
Cosmoludo: Pantarei to pięknie wykonana gra logiczna, która zajmuje dość nietypowe, otwierane z boku pudełko. W środku znajdziemy zestaw drewnianych, przyjemnych w dotyku kafli, które w grze będziemy nazywać łuskami. Dlaczego łuski? Ponieważ z nich utworzymy kształt przypominający węża, po którym będziemy poruszać się w trakcie gry. To jedyna gra z serii Cosmoludo, która nie posiada dołączonej planszy. W związku z pudełko mogłoby być nieco mniejsze, ale rozumiem, że wtedy nie pasowałoby do pozostałych, a trzeba wiedzieć, że w komplecie na półce prezentują się wspaniale.
Do gry załączono również książeczkę z instrukcjami w kilku językach, w tym również w języku polskim. Wszystkie zasady mieszczą się na dwóch stronach! Na szczęście zostały one dobrze wytłumaczone i poparte przykładami.
Zarys Rozgrywki
Rozgrywka w Pantarei wymaga przygotowania „węża”, którego musimy utworzyć sami ze wszystkich dostępnych kafelków. Mieszamy białe i czarne łuski ze specjalnym złotym kafelkiem a następnie układamy w dowolny, „wijący” się kształt na płaskim podłożu. Teraz możemy przystąpić do rozgrywki! Jeden z graczy wybiera swój kolor, a drugi ma pierwszeństwo ruchu. W zależności od tego, który kafelek wybierze porusza się on o tyle pól w jedną bądź w drugą stronę węża (1, 2 lub 3) i wskakuje na inny kafelek (kolor, na który skacze nie ma znaczenia).
Gracze mogą poruszyć jednym lub dwoma kafelkami, nie mogą „skakać” większym stosem. Na złotej łusce również można dokładać kafle, sama nie ma jednak ona możliwości ruchu. Gra kończy się, kiedy któremuś z graczy uda się utworzyć stos z co najmniej 7 kafelków.
Recenzja
Cosmoludo: Pantarei to kolejna już gra z serii, w którą mieliśmy okazję zagrać. To bardzo przyjemny logiczny abstrakt, który spodoba się graczom w każdym wieku. Zagramy w niego zarówno z dziećmi, jak i seniorami czy graczami, którzy lubią po prostu logiczne łamigłówki. Pantarei wyróżnia się przede wszystkim czasem rozgrywki, to najszybsza gra z serii! Jest bardzo sprytna i nie wybacza błędów, a łatwo tutaj o pomyłkę. Musimy uważnie obserwować poczynania graczy i przewidywać nasze ruchy, gdyż może się okazać, że przeciwnik jednym celnym skokiem utworzyć wymagany stos 7 kafelków i wygra.
Pantarei wymaga niewiele miejsca, wystarczy nam kawałek płaskiej powierzchni i możemy grać dosłownie wszędzie! Kafle są solidne, myślę, że gra może spokojnie sprawdzić się w terenie, czy w podróży. Przydałby się do niej podróżny woreczek, aby nie nosić ze sobą trochę przydużego pudełka. Gra przypomina mi nieco Rój, ze względu na te grube, przeskakujące przez siebie kafle.
Gra spodobała mi się również ze regrywalność, gdyż za każdym razem powstaje nam inny układ kafli i musimy na bieżąco wymyślać strategię. Czy lepiej tworzyć stos ze swoich fali, czy blokować przeciwnika? W którym miejscu warto zacząć skakać? Gra stawia nam przed podejmowaniem wielu decyzji i rozwijają logiczne i strategiczne myślenie. Rozgrywka jest dość szybka i się nie nudzi, nam się bardzo spodobała i chętnie do niej wracamy.
Podsumowanie
Cosmoludo: Pantarei to bardzo udana gra logiczna, w którą zagramy praktycznie z każdym. Charakteryzuje się prostymi zasadami i szybkim czasem rozgrywki. Nie zawiera planszy, więc zagrać możemy dosłownie wszędzie! Drewniane płytki są świetnie wykonane i przyjemne w dotyku, a zabawa nimi ćwiczy logiczne i strategiczne myślenie. Polecamy!
Mocne Strony:
- bardzo ładne wykonanie,
- szybka rozgrywka,
- proste zasady gry,
- sprawdzi się jako gra podróżna,
- sami układamy „węża”, który za każdym razem może wyglądać inaczej,
- dla graczy w każdym wieku.
Słabe Strony:
- zbyt duże pudełko, które jednak pasuje do pozostałych gier z serii.
Przydatne linki:
Profil gry w serwisie Board Game Geek