Recenzje

Recenzja #790 Cosmoludo: Yoxii

Seria dwuosobowych gier logicznych Cosmoludo to uczta dla fanów pięknie wydanych i zapewniających mnóstwo kombinowania gier. Zapraszamy do recenzji gry Yoxii, w której staniemy się uczestnikami wielkiej bitwy o totem. Czy uda się złapać go w pułapkę, zanim zrobi to przeciwnik?


Informacje o grze

Autor gry Cosmoludo: Yoxii: Jeremy Partinico

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 2

Czas gry: 15 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plCosmoludo to przepięknie wydana seria logicznych gier planszowych, która może być perełką każdej kolekcji i każdego salonu. Każda z tych dwuosobowych gier została umieszczona w specjalnym, eleganckim pudełku, w każdej znajdziemy starannie wykonane drewniane elementy i instrukcję w kilku językach. W tej recenzji przeczytacie więcej o grze Yoxii, której autorem jest Jeremy Partinico.

Jeśli chcecie poczytać więcej o innych grach z serii Cosmoludo zapraszamy do ich recenzji na naszym blogu:

Kamon

Hokito

Pantarei

Mana

Przegląd elementów

Cosmoludo: Yoxii zajmuje średniej wielkości, dość wysokie pudełko, które idealnie komponuje się z innymi grami z serii. W środku znajdziemy dość nietypowy insert, w którym możemy przechowywać wszystkie elementy gry. W centralnym punkcie umieszczono totem, który wyróżnia się kolorem oraz rozmiarami od pozostałych pionków. Te podzielono z kolei na dwa zestawy: czerwony i biały. Pionki są drewniane i bardzo ładnie wykonane, a na każdym z nim umieszczono symbol (O, II, Y, X), który symbolizuje ich wartość. Jak możemy zauważyć, tytuł gry powstał właśnie z tych połączonych liter.

W opakowaniu z grą znajdziemy również kwadratową planszę oraz instrukcję w kilku językach, w tym również w języku polskim. Zasady umieszczono na dwóch stronach i poparto przykładami.

Zarys Rozgrywki

Cosmoludo: Yoxii podobnie jak pozostałe gry z serii charakteryzuje się krótki czasem rozgrywki i prostymi zasadami. Zadaniem graczy jest umiejętne rozmieszczanie pionków w swoich kolorach na planszy i otoczenie totemu tak, aby nie drugi gracz nie miał możliwości ruchu. Na początku rozgrywki umieszczamy totem na środku planszy, a następnie w swoich turach dokładamy po jednym, wybranym przez nas pionku. Po co są nich symbole? Mianowicie po to, by pod koniec rozgrywki za nie zapunktować. Liczyć się będą jedynie pionki w najbliższym sąsiedztwie totemu, warto więc zatem tak planować swoje ruchy, aby te „lepsze” pionki, czyli X i Y (warte odpowiednio 4 i 3 punkty) znalazły się bliżej.

Podczas rozgrywki możemy „skakać” totemem przez pionki w swoim kolorze. Podczas swojej tury gracz przestawia totem, a następnie obok niego umieszcza swój pionek. Gra kończy się, kiedy totem zostaje zablokowany i nie może już nigdzie „przeskoczyć” ani pójść. Zwycięża gracz z największą liczbą punktów.

Recenzja

Cosmoludo: Yoxii to bardzo sprytna gra logiczna, przy której naprawdę trzeba wysilić swoje szare komórki. Gra ma bardzo proste zasady, ale wymaga nieco treningu, by skutecznie blokować przeciwnika i umiejętnie ustawiać na planszy swoje pionki. Jakie było moje zdziwienie, gdy udało mi się zablokować totem, a później okazało się, że mój przeciwnik wygrał, gdyż miał dwa najsilniejsze żetony, które zdecydowanie przebiły kilka moich O… (żetony dające 1 punkt).

Yoxii jest przyjemną grą strategiczna, w której możemy poczuć się niczym prawdziwi stratedzy rozmieszczający swoje wojska… Gra sprawdzi się dla graczy już od 8 roku życia, jak również może spodobać się seniorom, którym będzie przypominać znane gry klasyczne w stylu szachów, czy go… Seria Cosmoludo jest bardzo uniwersalna i każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Yoxii charakteryzuje się również sporą regrywalnością, każdy z graczy ma do dyspozycji aż 18 pionków! Ciekawe, jak mało pionków wystarczyłoby do zablokowania totemu i przeciwnika… Gra stawia przed nami mnóstwo strategicznych decyzji, uczy planowania i abstrakcyjnego myślenia. Polecamy!

Podsumowanie

Cosmoludo: Yoxii to interesująca gra logiczna, które idealnie sprawdzi się dla graczy w każdym wieku. Charakteryzuje się bardzo ładnym wykonaniem, prostymi zasadami i głęboką, strategiczną rozgrywką, która wymaga jednak nieco treningu. Polecamy Wam serdecznie całą serię Cosmoludo, to mądre, wartościowe i ciekawe gry, które warto mieć w swojej kolekcji.

Mocne Strony:

  • bardzo ładne wykonanie,
  • proste zasady,
  • ćwiczy logiczne i strategiczne myślenie,
  • duża regrywalność,
  • sprawdzi się dla graczy w każdym wieku,
  • szybki czas rozgrywki.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

One thought on “Recenzja #790 Cosmoludo: Yoxii

  • Dużą wadą gry jest fakt, że gra kończy się często w dość niespodziewanej chwili, więc planowanie kilka ruchów do przodu jest w niej dość ograniczone.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *