Recenzje

Recenzja #685 Jaipur

Klasyczna już gra karciana Jaipur to prostota rozgrywki, a zarazem satysfakcjonująca mechanika targu i wymiany towarów. Poczuj się jak indyjski handlarz.


Informacje o grze Jaipur

Autor gry Jaipur: Sébastien Pauchon 

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 2

Czas gry: 30 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od księgarni internetowej Gandalf.com.pl. Księgarnia Gandalf nie miała wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.Recenzja

Jaipur to klasyczna już karcianka przeznaczona tylko i wyłącznie dla dwóch graczy. Odświeżone wydanie doczekało się całkiem przyjemnych dla oka grafik od znanego planszówkowego ilustratora Vincenta Dutrait. Niewątpliwie na pierwszy rzut oka rzuca się tutaj jego specyficzna kreska, która świetnie komponuje się z klimatem indyjskiego targowiska. Bez wątpienia Jaipur to niezwykle dynamiczna gra, w której rozegramy 2 lub 3 rundy po sobie, aby wyłonić zwycięzcę. Każda runda to około 10 minut ciekawej rozgrywki. A polega ona na dobieraniu kart, kolekcjonowaniu zestawu towarów i wymianie ich na punkty.

Kluczem rozgrywki jest tutaj szybkość i ciągła obserwacja przeciwnika, ponieważ im szybciej wymienimy dany zestaw, tym więcej punktów za niego otrzymamy. Jednakże aby było ciekawiej, gracze otrzymają specjalny bonus za zebranie większych zestawów. W rezultacie ciągle będziemy rozważać nad tym, czy jeszcze poczekać, aby zebrać dodatkową kartę lub dwie do naszego zestawu, czy może wymienić od razu i dostać sporo punktów, zanim nasz oponent nas uprzedzi.

Zdecydowanie rozgrywka w Jaipur jest bardzo przyjemna i niezobowiązująca. Bez wątpienia „elegancja w prostocie”. Przede wszystkim projekt cechuje bardzo niski próg wejścia, całość rozkłada się szybko, a kolejne rundy nie trwają długo. W trakcie rozgrywki mamy do podjęcia całkiem ciekawe decyzje, chociaż los może mieć tutaj znaczący wpływ na nasze kolejne posunięcie. Oczywiście zdarzyć się może, że karta, na którą tak długo czekamy, nie pojawi się na rynku. Na szczęście przy tak krótkich partiach, losowość nie jest dokuczliwa, ale warto mieć na uwadze, że może decydować o wynikach. Nie mniej jednak Jaipur spodobał mi się i chętnie będę do niego wracał. Co prawda nie za często, bo rozgrywka jest dość powtarzalna. Mimo to, ten tytuł warto mieć w swojej kolekcji. Bezsprzecznie sprawdzi się on zarówno dla graczy rodzinnych, jak i tych bardziej zaawansowanych, którzy szukają czegoś lżejszego między cięższymi sesjami, ale bez większej głębi. Polecam!


Mocne Strony:

  • niski próg wejścia,
  • dynamiczna rozgrywka,
  • grafiki pasujące do klimatu,
  • elegancja w prostocie,
  • całkiem emocjonująca, gdy rywal podbierze nam cenne punkty.

Słabe Strony:

  • brak zmiennych w kolejnych rozgrywkach,
  • losowość może mieć wpływ na wynik.

Przydatne linki:

Grę w dobrej cenie kupisz tutaj

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *