Recenzje

Recenzja #646 Flamecraft

Magiczne smoki są poszukiwane przez miejscowych sklepikarzy po to, by zachwycić wymagającą klientelę. Wciel się w rolę Smokoustego, którego zadaniem będzie pomóc zarówno sklepikarzom, jak i smokom. Przemieszczaj skrzydlate stworzenia, rzucaj zaklęcia, zbieraj zasoby i wypełniaj cele frymuśnych smoków, aby zdobyć największą reputację.


Informacje o grze Flamecraft

Autor gry Flamecraft: Manny Vega

Wydawnictwo: Lucky Duck Games

Liczba graczy: 1-5

Czas gry: 60 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od sklepu Dragoneye. Sklep Dragoneye nie miał wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.


Recenzja Flamecraft

Cukier, cukier, więcej cukru…

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że recenzowany dziś Flamecraft to gra niezwykle urocza. Słodkie smoki znajdują się nie tylko na pięknej okładce, ale również niemalże na każdym elemencie gry w środku pudełka. Do dyspozycji graczy oddano mnóstwo komponentów, takich jak: karty smoków, plansze sklepów, tekturowe żetony towarów, drewniane figurki smoków oraz, co najlepsze, matę zamiast standardowej planszy do gry. Wszystkie elementy stanowią spójną całość i bardzo ładnie prezentują się na stole. Ciężko przejść obok tej gry obojętnie. Choć moim zdaniem pod względem wykonania jest to najwyższa półka, niestety gra ma też swoje wady. Mnogość elementów sprawia, że tytuł ten potrafi zajmować sporo miejsca na stole, a samo przygotowanie rozgrywki, jak na grę rodzinną, trwa dość długo.

Flamecraft to relaksująca i nieskomplikowana gra rodzinna

Flamecraft to niewymagająca i relaksująca gra rodzinna, a zasady są łatwo przyswajalne, a więc próg wejścia w nią jest niezwykle niski. Gracz w swojej turze ma do podjęcia dwie decyzje: zbieranie lub zaklinanie. Kluczowym elementem rozgrywki jest fakt, że figurka naszego smoka co turę musi odwiedzić inny sklep niż ten, w którym aktualnie się znajduje. Jeśli odwiedzimy sklep, w którym są już smoki innych graczy, będziemy musieli im oddać po jednym zasobie z naszej puli. Akcja Zbierz, służy głównie do gromadzenia kolejnych zasobów. Ich liczba, jak i rodzaj zależy od sklepu, który odwiedzamy, a także obecnych tam kart smoków i rzuconych zaklęć. Ogólnie rzec biorąc, wraz z przebiegiem gry będziemy otrzymywali coraz więcej dobrodziejstw.

Kolejnym krokiem tej akcji, jest możliwość umieszczenia smoka rzemieślnika w sklepie, by mieć możliwość otrzymania nagrody. Możemy także skorzystać z umiejętności umieszczonego smoka, jak i specjalnej zdolności odwiedzanego sklepu. Jak sami widzicie, wybór odpowiedniego stoiska jest kluczowy i nie raz mocno będziemy się zastanawiać, czy zależy nam na odpowiednich zasobach, umiejętnościach smoka, czy też specjalnej zdolności straganu. Wraz z postępem gry, w mieście będą pojawiały się kolejne kramy, a więc i rozgrywka będzie bardziej urozmaicona, a podejmowanie decyzji stanie się trudniejsze.

A może czas rzucić jakieś zaklęcie?

Jeśli posiadasz odpowiednią liczbę konkretnych zasobów, to możesz zdecydować się na Zaklinanie. Rzucone zaklęcie umieszczamy w sklepie, w zamian za co otrzymujemy cenną reputację lub/i monety (zastępują dowolny zasób). W przyszłości zaklęcie to wygeneruje dodatkowe zasoby, gdy odwiedzimy ten sklep. Dodatkową, bardzo silną akcją Zaklinania jest możliwość skorzystania ze WSZYSTKICH znajdujących się sklepie smoków rzemieślników. Gracze, pomimo prostych decyzji, mogą nieźle kombinować, którą z dwóch akcji wybrać i który sklep odwiedzić. Niektóre kombinacje dadzą fantastyczne efekty oraz zapewnią nam przewagę nad przeciwnikami. Kluczowe jest także ciągłe obserwowanie rozwoju miasta oraz zbieranie odpowiednich zasobów. W trakcie gry będziemy również zdobywać specjalne smoki, które dostarczą nam dodatkowych punktów za realizację określonych zadań zarówno w trakcie, jak i na koniec rozgrywki.

Czy Flamecraft to gra dla Ciebie?

Flamecraft to gra wypełniona słodyczą. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że każdy smok ma tutaj swoje imię i charakterystyczny wygląd (Kotlet, Kawuś, Skałka itd.). Cała mechanika gry w Flamecraft polega na gromadzeniu jak największej liczby określonych zasobów poprzez odwiedzanie sklepów, a następnie ich zaklinaniu. Przy okazji realizujemy cele i zdobywamy cenną reputację niezbędną do zwycięstwa. Flamcraft to gra rodzinna, która działa nieco lepiej w większym gronie. Posiada ona sporo elementów, które zmieniają się pomiędzy kolejnymi rozgrywkami, co pozytywnie wpływa na regrywalność tego tytułu. Jeśli więc szukasz ślicznej gry rodzinnej, która została starannie wykonana, jest prosta do wytłumaczenia, ale pozwala także pokombinować i nie kosztuje dużo, to Flamecraft z pewnością jest dla Ciebie. Polecam!


Mocne Strony:

  • świetne wykonanie; mata do gry zamiast tekturowej planszy,
  • ciekawa oprawa graficzna i tematyka gry,
  • niski próg wejścia,
  • niezła regrywalność, dzięki zmiennym elementom,
  • gra rozwija swój potencjał w trakcie rozgrywki,
  • tryb solo.

Słabe Strony:

  • potrafi zajmować sporo miejsca na stole,
  • dość długie przygotowanie rozgrywki.

Przydatne linki:

Grę kupisz w Dragoneye

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *