Recenzje

Recenzja #843 Gejsze 2: Herbaciarnie

Wręczaj podarunki pięknym gejszom i obserwuj, jak spacerują po herbaciarniach, zdobywając doświadczenie w parzeniu herbaty. Kto wie, może ich doświadczenie przyniesie Ci najwięcej punktów na koniec gry? Gejsze 2: Herbaciarnie to druga część dwuosobowej gry w pięknych, japońskich klimatach.


Informacje o grze

Autor gry Gejsze 2: Herbaciarnie: Jerry Chiang, Eros Lin

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba graczy: 2

Czas gry: 20 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Wydawnictwo Nasza Księgarnia nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plZnacie pierwszą część gry Gejsze? To jedna z najczęściej polecanych gier dwuosobowych, która charakteryzuje się bardzo „skoncentrowaną”, strategiczną rozgrywką. W grze możemy wykonać jedynie 4 akcje, przyporządkowując karty podarunków do wybranych gejsz, tak, aby uzyskać, jak najwięcej punktów. Autorzy gry postanowili nieco urozmaicić rozgrywkę i dodać kolejne możliwości punktowania, stworzyli więc Gejsze 2: Herbaciarnie. Czy gra przypadła nam do gustu? Zapraszamy do recenzji!

Przegląd elementów

Gejsze 2: Herbaciarnie to piękna gra, która szczególnie spodoba się miłośnikom japońskich klimatów. Ilustracje są szczegółowe i przejrzyste, zarówno na kartach i żetonach gejsz, jak również na kafelkach i dodatkowych żetonach. Wydawnictwo Nasza Księgarnia dba o każdy szczegół wydawanych gier, mamy więc tutaj porządnie wydrukowane elementy, czytelną instrukcję oraz dodatkową broszurę ułatwiająca przygotowanie gry w zależności od wybranego wariantu.

Zarys Rozgrywki

Gejsze 2: Herbaciarnie mają podobny rdzeń, jak ich poprzedniczka. W tej części również staramy zdobyć się przychylność gejsz, wręczając im ulubione podarunki. Na początku rozgrywki wszystkie gejsze punktują tak samo, ale podczas gry ich „wartość” może się zwiększyć, dzięki zbieranemu doświadczeniu i dodatkowym żetonom. Również akcje, które możemy wykonać są identyczne, nadal mamy ujawnienie, intrygę, kompromis i podwójny podarunek. Tym razem jednak każda dodana na stół karta, sprawia, że nasza gejsza wybiera się na wycieczkę po herbaciarniach (może chce się pochwalić otrzymanym podarunkiem?). W zapale uczy się parzyć herbatę, a jeśli zatrzyma się w herbaciarni w „swoim” kolorze otrzyma dodatkowe punkty.

Jeśli zdecydujemy się grać w kolejnym trybie, do herbaciarni dodajemy żetony gości. Na kartach mamy symbole oznaczające liczbę gości, które możemy dobrać w nagrodę za zagranie danej karty. Za znaczniki gości w danych kolorach, otrzymamy dodatkowe punkty na koniec gry. Zarówno za zestawy gości w różnych, jak i w identycznych kolorach. Oprócz tego mamy do dyspozycji również tryb zaawansowany, który dodaje nam znaczniki akcji specjalnych. Dzięki nim możemy mieć wpływ na zagrywane akcje Kompromis i Podwójny Podarunek. Od teraz możemy złożyć Kontrofertę, bądź Ukrytą Ofertę.

Recenzja

Gejsze 2: Herbaciarnie to niewątpliwie gra bardziej złożona niż swoja poprzedniczka. Mamy tutaj o wiele więcej różnorodnych elementów, które możemy stopniowo dodawać do rozgrywki. Myślę, że początkujący graczy mógłby być nieco przytłoczony tymi wszystkimi dodatkami, natomiast osoba, która grała w pierwszą część, myślę, że doceni nowe możliwości. Ja niezbyt często wracam do Gejsz, jednak mała liczba akcji do mnie niezbyt przemawia. Tutaj zdecydowanie podobają mi się nowe drogi punktowania, szczególnie zbieranie znaczników gości.

Urokiem pierwszej części gry jest właśnie ta mała liczba możliwych do wykonania ruchów. Musimy przemyśleć każdy krok i każdą kartę, którą zdecydowaliśmy się dołożyć. Druga część nie jest już taka „unikalna”, zbieramy po prostu punkty i staramy się przechytrzyć przeciwnika. Gry są stosunkowo bardzo podobne, ale jednak w dwójce mamy nieco większą losowość i niektórym może to przeszkadzać.

Podoba mi się krótki czas rozgrywki, to świetna gra, aby usiąść we dwie osoby i „poprzeciągać linę”. Gra wymaga nieco strategicznego myślenia, jest ładnie wykonana, a dzięki stopniowemu wprowadzaniu zasad można poznać wszystkie dodatkowe mechanizmy, aby ostatecznie zagrać w „doładowaną” wersję ze wszystkimi nowymi drogami otrzymywania punktów.


Podsumowanie

Gejsze 2: Herbaciarnie to bardzo ładnie wykonana gra planszowa z prostymi zasadami, która idealnie sprawdzi się do szybkich, dwuosobowych rozgrywek. W instrukcji znajdziemy kilka trybów, które możemy stopniowo wprowadzać, aby dodatkowo urozmaicać sobie zabawę. Gra bardzo przypomina pierwsza część, w której zagrywaliśmy karty akcji, aby przeciągnąć przychylność gejsz na naszą stronę. W drugiej części otrzymujemy dodatkowe mechanizmy punktacji, przede wszystkim spacer po herbaciarniach, który musimy odpowiednio planować, aby uzyskać ostatecznie, jak najwięcej punktów. Nam gra się spodobała i razem ze swoją poprzedniczką zostaje w naszej kolekcji. Polecamy!

Mocne Strony:

  • bardzo ładne wykonanie gry,
  • piękne, klimatyczne ilustracje,
  • kilka trybów rozgrywki,
  • nieco bardziej złożona niż pierwsza część,
  • świetnie sprawdza się dla dwóch osób,
  • idealny czas rozgrywki (około 20 minut).

Słabe Strony:

  • nieco losowy dobór kart prezentów.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *