Recenzje

Recenzja #398 Paranormalni Detektywi

Detektywi, a może trafniej: Paranormalni Detektywi, witajcie na miejscu zbrodni! Co tutaj się wydarzyło? W jaki sposób ofiara straciła życie? Waszym zadaniem będzie przeprowadzić śledztwo, aby się tego dowiedzieć. A pomoże Wam… Duch ofiary! Wystarczy tylko zadać mu odpowiednie pytania.


Informacje o grze Paranormalni Detektywi

Autor gry: Marcin Łączyński, Szymon Maliński, Adrian Orzechowski

Ilustracje: JocArt – Jochem van Gool

Wydawnictwo: Lucky Duck Games

Liczba graczy: 2-6

Czas gry: 45 min.

Wiek: 12+

Mechaniki w grze: Acting, Hand Management, Line Drawing, Pattern Recognition, Variable Player Powers 

Otwierasz oczy i doznajesz największego szoku w swoim życiu – ono właśnie dobiegło końca, a Ty jesteś zawieszonym w powietrzu duchem! Przerażony patrzysz w dół na własne ciało i dostrzegasz, że dziwna grupa nieznajomych zgromadziła się wokół Twoich doczesnych szczątków, przyglądając się im z fascynacją. To… detektywi! To dobrze, teraz musisz jedynie znaleźć sposób na nawiązanie z nimi kontaktu! Musisz naprowadzić ich na trop mordercy, by sprawiedliwości mogło stać się zadość!

Zapowiada się nieco tajemniczo? I słusznie, w końcu czeka Was śledztwo prowadzone na przekroju życia doczesnego i zaświatów! W Paranormalnych Detektywach jeden z graczy wcieli się w Ducha, zaś pozostali w Śledczych, którzy będą się z nim komunikowali na wiele kreatywnych sposobów. Przekonajcie się, czy ta dedukcyjna gra trafi w Wasze gusta!


Przegląd elementów

Pierwsze spojrzenie na pudełko do gry doskonale wprowadza nas w groteskowy klimat rozgrywki. Chociaż Paranormalni Detektywi zapraszają nas do śledztwa w sprawie morderstwa, to cała rozgrywka pełna jest humorystycznych sposobów na jego rozwikłanie. Wewnątrz pudełka znajdziemy sporo elementów, które nam to umożliwią. Wśród nich są przede wszystkim: plansza, karty historii, interakcji i tarota, arkusze i markery, którymi będziemy na nich notować, zasłonki Detektywów, wskaźniki i sznury wisielca.

Centralnym elementem gry jest plansza, na której widoczna jest tablica ouija, szkic miejsca zbrodni oraz Duchomierz. Każda historia, nad którą będziemy pracować, zapisana jest na kartach. Nie powinniśmy ich przeglądać, aby nie zdradzić sobie ich treści i nie popsuć zabawy. W pudełku znajduje się 28 takich kart.

Dla każdego Detektywa przeznaczona jest zasłonka, za którą będzie prowadził swoje notatki. A przeprowadzać to będzie na arkuszu, po którym można pisać i zmazywać swoje zapiski. Pozostałe elementy posłużą Duchowi do przekazywania wieści z zaświatów.

Wszystkie elementy gry utrzymane są w jednolitym klimacie. Największej próbie poddane będą arkusze, po których gracze będą pisać przez całą rozgrywkę, ale są one odpowiednio zabezpieczone, więc po kilku grach wciąż nie widać na nich żadnych zniszczeń. Jedyne zużycie, jakie pojawiło się stosunkowo szybko, widnieje na zgięciu planszy oraz na kartach interakcji. Obawiam się, że z rozgrywki na rozgrywkę zatarcia będą się pogłębiać, więc warto od razu pomyśleć o ich zabezpieczeniu.


Zasady gry Paranormalni Detektywi

Jak wspomniałam wyżej, gracze wcielają się w Detektywów, za wyjątkiem tego, który przyjmie rolę Ducha. Zadaniem tego ostatniego będzie odpowiadać na pytania Śledczych tak, aby ci potrafili odtworzyć historię, która zakończyła ziemskie życie ofiary. Zacznijmy jednak od początku…

Osoba wcielająca się w Ducha ofiary musi zapoznać się z jedną z historii przedstawionych na kartach. Poza ogólnym opisem sytuacji znajdują się tam wyszczególnione informacje o tym: kto, gdzie, dlaczego, jak i czym zabił. Na karcie historii widnieje również jedyny trop, jaki otrzymują Paranormalni Detektywi: informacja o płci ofiary, jej stroju oraz miejscach ran, jeżeli takowe są widoczne na jej ciele.

Historia, której szczegóły zna jedynie Duch ofiary

W zależności od liczby osób, gracze otrzymują odpowiednie karty interakcji. Widnieją na nich sposoby, w jakie Duch może odpowiadać im na zadawane pytania. A te będą kierować po kolei do osoby wcielającej się w Zjawę. Pytania, jakie zadają Paranormalni Detektywi, mogą być dowolne, ale odpowiedź na nie nie może brzmieć „Tak” lub „Nie”. Po zadaniu pytania, gracz zagrywa kartę ukazującą sposób, w jaki Duch ma na nie odpowiedzieć. Oto przykładowe metody: „Duch…

 • układa sznury”,
 • rysuje, kierując twoją ręką”,
 • … zagrywa do trzech Kart Tarota”
 • … układa do trzech wskaźników na Duchomierzu”.

Jak widzicie, wiele elementów dostępnych w grze służy właśnie do odpowiadania na pytania w bardzo kreatywny sposób! Pytania zadawane przez Śledczych muszą być dobrze przemyślane, aby Duch mógł udzielić cennej wskazówki. A liczba pytań jest ograniczona…

Karty interakcji

Paranormalni Detektywi mogą podjąć dwie próby odgadnięcia, co takiego przytrafiło się ofierze, a Duch w zamian udziela im poufnej informacji, ile spośród przekazanych szczegółów sprawy było prawidłowych. Wygrywa Detektyw, który najprecyzyjniej przeprowadził swoje śledztwo.

W grze dostępny jest również wariant kooperacyjny, który przez nas był wyjątkowo często wykorzystywany!


Recenzja

Ze względu na luźny charakter rozgrywki bez skrupułów możemy powiedzieć, że Paranormalni Detektywi zaliczają się do gier imprezowych. Sposób, w jaki gracz wcielający się w Ducha ofiary będzie odpowiadał na pytania, szczególnie przy pierwszych rozgrywkach, potrafi wywołać sporo śmiechu. Odpowiadanie w niemy sposób lub poprzez rysowanie na plecach Śledczego to tylko niektóre metody, na które natrafimy podczas zabawy.

28 kart historii i… koniec?

W pudełku znajduje się 28 historii, które będziemy rozwiązywać. Niektóre z nich oznaczone są specjalnym symbolem informującym nas o tym, że te przygody przeznaczone są dla starszych graczy. Zawierają one motywy przemocy, seksu lub narkotyków. Jest ich jednak niewiele w stosunku do pozostałych historii. Po przegraniu tych załączonych do gry, kolejne dostępne są w anglojęzycznej aplikacji. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby samemu stworzyć kolejne!

Rywalizujący Paranormalni Detektywi, czy może współpraca?

Praktycznie każdą rozgrywkę zaczynaliśmy bez kooperacji. W naszym przypadku większość z nich przekształcała się jednak we współpracę z każdym kolejnym krokiem. Szybko okazywało się jednak, że niektórzy woleli głośno omawiać przekazywane przez Ducha wskazówki, bądź upewniać się, że interpretują je jednakowo. I chociaż niektórzy zupełnie niepotrzebnie zmieniali swoje wcześniejsze przemyślenia, to wiążące się z tym emocje i zaskoczenia były tego warte! Cóż, okazuje się, że odrobina perswazji potrafi ze śmierci spowodowanej podpaleniem zrobić satanistyczny rytuał i nawet najbardziej pewny wcześniejszej wersji gracz, nagle w 100% popiera autora kreatywnej historii. Bez znaczenia zatem, czy preferujecie rywalizacje, czy współpracę – Paranormalni Detektywi sprawdzą się w obydwu wersjach. Warto jednak siadać do gry w gronie minimum trzyosobowym.

Przystępność zasad i wykonanie

Paranormalni Detektywi są rozgrywką, do której zasady tłumaczymy w trakcie rozkładania gry. Nie ma ich wiele, a większość jest oczywista w momencie, gdy gracze otrzymują swoje karty interakcji. A ta jest podstawowym elementem całej zabawy. Oczywiście, jeśli nie odpowiada nam kontakt fizyczny z innymi uczestnikami, zasady wyjaśniają wariant alternatywny. Gra doskonale sprawdziła się w gronie dorosłych, ale bez wahania mogę ją polecić również nastolatkom. Nie jest to jednak rozgrywka dla młodszych dzieci przez wzgląd na występujący w nim motyw zbrodni. A klimatu w grze nie brakuje! W końcu przez cały czas musimy jak najlepiej analizować, co wydarzyło się na miejscu zbrodni.

Sznury wisielca

Jedyna rzecz, która mogłaby być zostać poprawiona, to jakość wykonania niektórych elementów. Karty są dość delikatne, a na planszy szybko dostrzegłam ślady zużycia.

Paranormalni Detektywi a inne gry detektywistyczne

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodziło innym po usłyszeniu, że w grze należy odgadnąć kto, gdzie i czym zabił, wiązało się z Cluedo. Jest to oczywiście zrozumiałe, ale zdanie to szybko ulatywało w zapomnienie, gdy rozpoczynaliśmy rozgrywkę. Tutaj Śledczy mają do wykonania znacznie większą robotę, niż spacer pomiędzy pomieszczeniami i snucie przypuszczeń. Ze względu na szczegółowe dochodzenie, jakie musimy przeprowadzić w Paranormalnych Detektywach, jak na razie jest to gra detektywistyczna, która najbardziej przypadła mi do gustu.


Podsumowanie

Paranormalni Detektywi są wyjątkowo klimatyczną grą, w której wcielamy się w role Śledczych i Ducha. Rozgrywka kładzie ogromy nacisk na interakcję, kreatywność i wyobraźnię, bez których śledztwa nie uda się rozwiązać. W zależności od preferencji, możemy wybrać wariant kooperacyjny lub rywalizację, a także zdecydować, czy dołączamy do gry historie dla dorosłych. Nazwa gry doskonale oddaje jej humorystyczną otoczkę: od postaci, w które się wcielamy, po oryginalne sposoby rozmowy z Duchem ofiary. Idealna na lekki wieczór w gronie przyjaciół!

Karty tarota

Mocne strony:

 • humorystyczny klimat rozgrywki,
 • proste zasady,
 • możliwość wyboru rywalizacji lub wariantu kooperacyjnego,
 • duża liczba dostępnych historii (na kartach oraz w aplikacji),
 • wysoki poziom interakcji,
 • pobudza wyobraźnię i kreatywność.

Słabe strony:

 • niektóre elementy mogłyby być solidniej wykonane.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Lucky Duck Games. Bardzo dziękujemy!

One thought on “Recenzja #398 Paranormalni Detektywi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *