Notowanie BGG 45 -Podsumowanie 2020

Specjalny coroczny odcinek podsumowania naszego notowania rankingu Board Game Geek – zobacz jakie gry weszły do top 100, jakie z niego wypadły, które najbardziej straciły, a które zyskały. Garść statystyk specjalnie dla Ciebie!


Na naszym blogu znajdziesz zawsze najlepsze gry planszowe! Zajrzyj na naszego FB

Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. Jest to najpopularniejsza na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec pełnego roku 2021 pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Podsumowanie 2020

(zakres analizy: 29 grudnia 2019 – 2 stycznia 2021)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł Gry PGRZGR
1Gloomhaven8,5588,585-0,027
2Pandemic Legacy: Sezon 1 8,4668,472-0,006
3+2Brass: Birmingham8,3588,1930,165
4-1Terraformacja Marsa8,2858,2620,023
5+1Twilight Imperium (Czwarta Edycja)8,2398,1640,075
6-2Cywilizacja Poprzez Wieki (3 edycja)8,1938,239-0,046
7+2Projekt Gaja8,1688,1410,027
8Star Wars: Rebelia8,1638,1550,008
9-2Zimna Wojna8,1378,162-0,025
10+1Great Western Trail8,1158,0960,019
11+1Wojna o Pierścień (Druga Edycja)8,0938,0610,032
12+1Spirit Island8,0878,0270,060
13-3Scythe8,0858,099-0,014
14+86Gloomhaven: Jaws of the Lion8,072NowośćNowość
15Zamki Burgundii8,0128,0110,001
16-2Terra Mystica7,9938,026-0,033
177 Cudów Świata: Pojedynek7,9787,980-0,002
18Concordia7,9627,9430,019
19Brass: Lancashire7,9587,9350,023
20+10Na Skrzydłach7,9347,8510,083
21Arkham Horror: Gra Karciana7,9307,9170,013
22+1Uczta dla Odyna7,9247,8890,035
23-3Viticulture Essential Edition7,9097,921-0,012
24+2Orléans7,8887,8800,008
25-1Mage Knight7,8857,889-0,004
26+21Nemesis7,8847,6890,195
27-5Puerto Rico7,8697,905-0,036
28+11Root7,8547,7560,098
29-4Kawerna: Rolnicy z Jaskiń7,8527,881-0,029
30-3Food Chain Magnate7,8517,874-0,023
31-15The 7th Continent7,8417,982-0,141
32-4Agricola7,8377,870-0,033
33Pandemic Legacy: Sezon 27,8197,8080,011
34-3Blood Rage7,8197,825-0,006
35-6Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)7,8197,859-0,040
36+47Everdell7,7937,5210,272
37-5Kingdom Death: Monster7,7827,810-0,028
38-4Wysokie Napięcie7,7597,788-0,029
39-1Tzolk'in: Kalendarz Majów7,7587,771-0,013
40-5Mechs vs. Minions7,7487,784-0,036
41+59Maracaibo7,742NowośćNowość
42-5Star Wars: Imperium Atakuje7,7427,774-0,032
43+1Klany Kaledonii7,7357,7190,016
44-8Cywilizacja Poprzez Wieki (Druga Edycja)7,7217,777-0,056
45-3Le Havre7,7197,740-0,021
46+54Załoga: W poszukiwaniu dziewiątej planety7,716NowoścNowość
47-6Azul7,7147,742-0,028
48-8Eclipse7,7127,750-0,038
49+39Podwodne Miasta7,7117,5030,208
50-2Anachrony7,7027,6870,015
51+22Too Many Bones7,7007,5590,141
52-9The Voyages of Marco Polo7,6787,720-0,042
53-8Robinson Crusoe7,6777,718-0,041
54-8Android: Netrunner7,6767,693-0,017
55+45Marvel Champions: The Card Game7,675NowośćNowość
56The Gallerist7,6617,6260,035
57-7Race for the Galaxy7,6567,662-0,006
58-5Pola Arle7,6547,6490,005
59-107 Cudów Świata7,6547,674-0,020
60+11Teotihuacan: Miasto Bogów7,6437,5600,083
61-3Brzdęk: Nie drażnij smoka!7,6377,6200,017
62-10Dominant Species7,6367,650-0,014
63-6Pięć Klanów7,6337,6260,007
64-9Lords of Waterdeep7,6257,637-0,012
65-14Keyflower7,6237,656-0,033
66+4Crokinole7,6187,5620,056
67+2Lisboa7,6177,5720,045
68+8Aeon's End7,6167,5510,065
69+31Szarlatani z Pasikurowic7,611NowośćNowość
70+10Agricola (nowa edycja)7,6107,5350,075
71-17Caylus7,6087,645-0,037
72+28Barrage7,606NowośćNowość
73+27On Mars7,602NowośćNowość
74+26Clank! Legacy: Acquisitions Incorporated7,601NowośćNowość
75+25Paladyni Zachodniego Królestwa7,594NowośćNowość
76+3Architekci Zachodniego Królestwa7,5947,5350,059
77-17El Grande7,5927,615-0,023
78-19Twilight Imperium (Trzecia Edycja)7,5847,620-0,036
79-17Eldritch Horror7,5797,611-0,032
80-14Battlestar Galactica7,5767,583-0,007
81-13Troyes7,5737,576-0,003
82-18Dominion: Intryga7,5737,594-0,021
83-20Mombasa7,5737,598-0,025
84-23Rising Sun7,5737,613-0,040
85+15Tainted Grail: The Fall of Avalon7,568NowośćNowość
86-19Patchwork7,5527,581-0,029
87-15Rosyjskie Koleje7,5467,560-0,014
88-4Najeźdźcy z Północy7,5387,5180,020
89-24Tajniacy7,5367,587-0,051
90+10Pax Pamir (Druga Edycja)7,533NowośćNowość
91-14Tygrys i Eufrat7,5337,550-0,017
92-18Roll for the Galaxy7,5327,559-0,027
93-1Grand Austria Hotel7,5307,4840,046
94+6Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie7,527NowośćNowość
95-17Trajan7,5247,547-0,023
96-21Sherlock Holmes Consulting Detective7,5217,559-0,038
97-16Dominion7,5147,531-0,017
98-16Pandemic7,5107,529-0,019
99-1Lorenzo il Magnifico7,5077,4690,038
100-13Pandemic Iberia7,5047,507-0,003

Największy wzrost z uwzględnieniem nowości

Nowe gry posiadają wartość minimalną wzrostu, która mogłaby być większa gdybyśmy dysponowali odpowiednimi danymi – notujemy Geek Ratio dopiero od pojawienia się w top 100. Wskaźnik wartości minimalnej pochodzi z równania (obecne Geek Ratio – Geek Ratio gry z setnego miejsca notowanej na 29 grudnia 2019 tj. 7,460)

Gloomhaven: Jaws of the Lion0,612Nowość
Maracaibo0,282Nowość
Everdell0,272
Załoga: W poszukiwaniu dziewiątej planety0,256Nowość
Marvel Champions: The Card Game0,215Nowość
Podwodne Miasta0,208
Nemesis0,195
Brass: Birmingham0,165
Szarlatani z Pasikurowic0,151Nowość
Barrage0,146Nowość
On Mars0,142Nowość
Too Many Bones0,141
Clank! Legacy: Acquisitions Incorporated0,141Nowość
Paladyni Zachodniego Królestwa0,134Nowość
Tainted Grail: The Fall of Avalon0,108Nowość
Root0,098
Teotihuacan: Miasto Bogów0,083
Na Skrzydłach0,083
Twilight Imperium (Czwarta Edycja)0,075
Agricola (nowa edycja)0,075
Pax Pamir (Druga Edycja)0,073Nowość
Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie0,067Nowość
Aeon’s End0,065
Spirit Island0,060

Największy wzrost bez gier, które weszły do top 100 w 2020 roku

Everdell0,272
Podwodne Miasta0,208
Nemesis0,195
Brass: Birmingham0,165
Too Many Bones0,141
Root0,098
Teotihuacan: Miasto Bogów0,083
Na Skrzydłach0,083
Twilight Imperium (Czwarta Edycja)0,075
Agricola (nowa edycja)0,075
Aeon’s End0,065
Spirit Island0,060

Największe spadki z uwzględnieniem gier, które wypadły poza top 100

Jak widać trzy gry Wojownicy z Midgardu, Zakazane Gwiazdy oraz Descent: Wędrówki w Mroku, które wypadły poza top 100 odnotowały wzrost, jednak ciągle rosnąca wartość Geek Ratio setnej pozycji sprawiła, ze gry nie utrzymały się w rankingu.

The 7th Continent-0,141
T.I.M.E Stories-0,112Wypadło
Cywilizacja Poprzez Wieki (Druga Edycja)-0,056
Martwa Zima: Gra Rozdroży-0,056Wypadło
Tajniacy-0,051
Cywilizacja Poprzez Wieki (3 edycja)-0,046
The Voyages of Marco Polo-0,042
Star Wars: X Wing-0,042Wypadło
Robinson Crusoe-0,041
Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)-0,040
Rising Sun-0,040
Eclipse-0,038
Sherlock Holmes Consulting Detective-0,038
Caylus-0,037
Puerto Rico-0,036
Twilight Imperium (Trzecia Edycja)-0,036
Mechs vs. Minions-0,036
Agricola-0,033
Terra Mystica-0,033
Keyflower-0,033
Star Wars: Imperium Atakuje-0,032
Eldritch Horror-0,032
Epoka Kamienia-0,024Wypadło
Alchemicy-0,020Wypadło
Kemet-0,016Wypadło
Star Realms-0,015Wypadło
Legendary Encounters-0,007Wypadło
Yokohama-0,002Wypadło
Zakazane Gwiazdy0,003Wypadło
Wojownicy z Midgardu0,018Wypadło
Descent: Wędrówki w Mroku0,021Wypadło

Największe spadki wśród obecnych gier

The 7th Continent-0,141
Cywilizacja Poprzez Wieki (Druga Edycja)-0,056
Tajniacy-0,051
Cywilizacja Poprzez Wieki (3 edycja)-0,046
The Voyages of Marco Polo-0,042
Robinson Crusoe-0,041
Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)-0,040
Rising Sun-0,040
Eclipse-0,038
Sherlock Holmes Consulting Detective-0,038
Caylus-0,037
Puerto Rico-0,036
Twilight Imperium (Trzecia Edycja)-0,036
Mechs vs. Minions-0,036
Agricola-0,033
Terra Mystica-0,033
Keyflower-0,033
Star Wars: Imperium Atakuje-0,032
Eldritch Horror-0,032

Co wypadło z top 100 w 2020 roku

Legenda: O – obecna pozycja, P – Poprzednia pozycja

OPSpadek
Star Wars: X Wing10885-23
Kemet10286-16
T.I.M.E Stories13989-50
Yokohama10390-13
Martwa Zima: Gra Rozdroży11691-25
Epoka Kamienia10993-16
Zakazane Gwiazdy10594-11
Descent: Wędrówki w Mroku11395-18
Alchemicy11096-14
Wojownicy z Midgardu10197-4
Star Realms11299-13
Legendary Encounters111100-11

Nowości w top 100

GRmin. wzrost
Gloomhaven: Jaws of the Lion8,0720,612
Maracaibo7,7420,282
Załoga: W poszukiwaniu dziewiątej planety7,7160,256
Marvel Champions: The Card Game7,6750,215
Szarlatani z Pasikurowic7,6110,151
Barrage7,6060,146
On Mars7,6020,142
Clank! Legacy: Acquisitions Incorporated7,6010,141
Paladyni Zachodniego Królestwa7,5940,134
Tainted Grail: The Fall of Avalon7,5680,108
Pax Pamir (Druga Edycja)7,5330,073
Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie7,5270,067

Garść ciekawostek

  • Aż 10 tytułów pozostało na swoim miejscu.
  • W rankingu przywitaliśmy w tym roku aż 12 nowych tytułów, a 12 wypadło z zestawienia (w poprzednim roku było to 10 gier).
  • Geek Ratio setnej pozycji rośnie w siłę, przez co coraz trudniej dostać się do top 100 (obecnie 7,504) (poprzednio 7,460). Różnica wynosi aż 0,044 GR.
  • 3 gry pomimo wzrostu GR nie zdołały się utrzymać w top 100: Wojownicy z Midgardu, Zakazane Gwiazdy oraz Descent: Wędrówki w Mroku.
  • T.I.M.E Stories oraz The 7th Continent odnotowały olbrzymi spadek Geek Ratio – czyżby najbardziej przechajpowane gry z top 100?
  • Gloomhaven: Jaws of the Lion odnotował niewyobrażalny wzrost w bardzo krótkim czasie – czyżby nowy kandydat na 1 miejsce?
  • Nemesis to kolejny polski akcent w top 100, który świetnie sobie radzi.
  • Niestety polski Robinson Crusoe jest w czołówce gier, które najwięcej straciły w tym roku.
  • Gloomhaven dużo stracił, ale nie na tyle by jakakolwiek inna gra zajęła jego pozycję.
  • Lorenzo il Magnifico chyba bardzo nie chce opuścić top 100 (spadł tylko o 1 pozycje z 98 na 99 miejsce).

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.

Leave a Reply