Recenzje

Recenzja #838 Inserty od reDrewno

Inserty w grach planszowych to bardzo szerokie pojęcie, dlatego spróbujemy je wam nieco przybliżyć. Poruszymy ważne zagadnienia oraz przywołamy do tablicy firmę specjalizującą się drewnianymi szkieletami, które pozwalają zaprowadzić porządek w pudełkach naszych gier. Czym one są oraz po co się w nie zaopatrywać? W tej recenzji odpowiemy na Wasze pytania.


Insertu nie otrzymałem w ramach recenzji od firmy reDrewno. Firma reDrewno nie miała wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.


Czym są Inserty oraz wypraski?

Inserty to drewniane konstrukcje zaprojektowane tak, aby grupować w pudełku wszystkie komponenty. Wszystko po to, aby rozkładanie gry było szybsze, porządkowanie jej przyjemniejsze. To także zabezpieczenie naszych elementów przed ewentualnym fruwaniem po całym pudełku oraz likwidacja tony woreczków strunowych.

Wiele osób błędnie myli pojęcie insertu z wypraską. Niejednokrotnie spotykałem się z plastikowym organizerem wewnątrz pudełka, który miał za zadanie porządkować komponenty mojej planszówki. To właśnie określamy mianem wypraski. Innymi słowy, wypraska to plastikowy organizer wewnątrz pudełka, a nie opróżnione po tekturowych komponentach ramki.

Po co nam inserty, skoro w grach mamy wypraski?

Jest to prawdopodobnie pierwsze pytanie, które ciśnie się na usta. Odpowiedź jest prosta. Niektóre gry mają fabryczne wypraski, które nie spełniają oczekiwań bardziej wymagających graczy. Część z nas gry koszulkuje, co z automatu wypraskę dyskwalifikuje, ponieważ karty nie mieszczą się w wyznaczonych przegrodach. Widzę cię Great Western Trail: Argentyna! Projektując inserty, producenci biorą pod uwagę również taką ewentualność i dbają o wszelkie szczegóły.

Oczywiście nie każda gra ma wypraskę, która jest zaprojektowana, krótko mówiąc – źle. Dobrym przykładem zdaje się być Zona: Sekret Czarnobyla, gdzie wszystko mieści się idealnie, zaś sama gra wypchana jest zawartością po brzegi. Innym przykładem może być Bot Factory, w którym nie ma kart, a każdy komponent ma swoje miejsce. Co więcej – w przypadku gry Vitala Lacerdy możemy śmiało odnieść wrażenie, że zadbano tu o każdy szczegół. Biorąc pod uwagę fakt, jak dużo obsługi wymaga od nas ta gra, przemyślany design wnętrza jest odpowiednią rekompensatą.

Inserty to nie tylko porządek w pudełku

Inserty pozwalają zaprowadzić porządek w pudełku, ale również na stole. Idealnym przykładem jest szkielet do gry Tiletum. W grze od Board&Dice Simone’a Lucianiego i Daniela Tasciniego mamy aż pięć różnych surowców. Zaopatrzyliśmy się w produkt od reDrewno, w którym do dyspozycji graczy przeznaczona została pewnego rodzaju szufladka na wszystkie zasoby. Jest to świetne udogodnienie, które stanowi poważną konkurencję dla ulubionych przeze mnie X-Trayz.

Co to jest sklejka, czym jest HDF?

Sklejka to lekki materiał, który powstaje ze sklejenia krzyżujących się pod kątem prostym trzech warstw drewna. Sklejkę można malować, bejcować i lakierować, ale wygląda świetnie również bez żadnego wykończenia. Warto zaznaczyć, że tego typu tworzywo jest wrażliwe na zmieniające się warunki atmosferyczne (wilgoć i temperatura), przez co pod ich wpływem może się zniekształcać.

HDF natomiast wykonany jest z włókien drzewnych zespojonych ze sobą klejem. Sucha metoda produkcji gwarantuje doskonale gładką powierzchnię zewnętrzną. Produkt ten powszechnie wykorzystuje się w przemyśle meblarskim. Inserty wykonane tą metodą są nieco cięższe od tych ze sklejki. Oczywiście pomiędzy obydwoma produktami jest też różnica w wytrzymałości oraz podatność na „łamanie”, jednakże w przypadku insertów, nie ma to żadnego znaczenia.

Bezapelacyjnie za HDF-em przemawia też fakt, że łatwiej go skleić. W szczególności, gdy zajmuje się tym osoba niedoświadczona. Dlaczego? Ponieważ jest to materiał idealnie prosty, a także równy. Planując montaż samodzielnie warto wybrać wariant, który nie zniechęci nas już na starcie.

Dlaczego reDrewno?

Gdy chodzi o Inserty, sięgamy głównie po reDrewno. Powód jest prosty – chodzi nie tylko o to, by grę uporządkować, ale także by było to zrobione optymalnie. Po przetestowaniu kilku firm oferujących tego typu rozwiązania dla planszówek, odnoszę wrażenie, że reDrewno podchodzi do tematu sumiennie i obowiązkowo. To, co również mi się podoba, to dbałość nie tylko o wnętrze moich gier, ale także o trwałość wykonanej konstrukcji. W końcu nie chodzi tylko o to, aby nasze gry były bezpieczne. Ważne jest również to, czy zakupiony przez nas Insert nie rozwali się ze względu na wadliwą konstrukcję całokształtu. Istotna jest też funkcjonalność danego produktu, a nasi faworyci zasłynęli naszym zdaniem z błyskotliwych rozwiązań oraz swojego kunsztu.


Podsumowanie

Inserty z pewnością nie uczynią zasad bardziej przystępnych, a my nagle nie staniemy się prawdziwymi wyjadaczami w konkretny tytuł, ale mimo wszystko umilą obcowanie z konkretną grą. Takie zastosowanie sprytnie organizuje planszówki, a przy tym często pozwala upchać do jednego pudełka podstawkę razem z dodatkiem. Wybraliśmy reDrewno, ponieważ ich kunszt doceniamy najbardziej. Głównie dlatego, że są to prace stworzone z najwyższą starannością i dbałością o detale.


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Łukasz Małek

Na ogół pogodny i twardo stąpający po ziemi człowiek, który lubi od czasu do czasu pobujać w obłokach. Nie pogardzi Tiramisu lub partią w grę planszową oraz dobrą premierą kinową. W wolnym czasie warto szukać go w kuchni, gdzie w towarzystwie swojej ukochanej pisze rozmaite kulinarne rozdziały. Choć lubi jeść, ciężko trawi spóźnialstwo, ale gdy tylko odpali mu się tryb działaj - niejednokrotnie traci poczucie czasu, dopóki nie uzna, że uzyskał zadowalające rezultaty.

2 thoughts on “Recenzja #838 Inserty od reDrewno

  • Jedyną WADĄ tych insertów (jeśli można to nazwać) jest CENA. Wybaczcie, ale insert w cenie połowy gry nieraz?

    Odpowiedz
    • Wiesz, jeśli komuś nie zależy na dużej liczbie gier, a jedynie „dopakowaniu/ulepszeniu” tego co już ma, to w sumie dlaczego nie. Myślę, że warto inwestować inserty, gdy na stole jakaś gra ląduje często. To nie tylko dobrze pogrupowane elementy, ale także oszczędność czasu i nie raz miejsca na stole.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *