Recenzje

Recenzja #839 PuzzLegendy

PuzzLegendy to szybkie gry, które można schować w kieszeni, plecaku czy torebce. Zajmują mniej miejsca co męski portfel, a jedno pudełeczko można dorwać w cenie dobrej kawy. Zaintrygowani tytułem? Zapraszam do lektury!


Informacje o grze PuzzLegendy

Autor gry PuzzLegendy: Yoann Levet

Wydawnictwo: Lucky Duck Games

Liczba graczy: 1-2

Czas gry: 30 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Lucky Duck Games. Wydawnictwo Lucky Duck Games nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plPuzzLegendy to drobna gra logiczna, która rozrusza szare komórki. Lekkość zasad, barwne ilustracje oraz kompaktowy rozmiar – w zasadzie nic przerażającego. Trzy małe pudełeczka opowiadają trzy historie, w których główne role odgrywają Merlin, Sherlock Holmes oraz Robinson Crusoe. Zadaniem graczy będzie rozwikłać szereg łamigłówek. Jest to pewnego rodzaju przechodzenie między poziomami, by przejść grę.


Przegląd elementów PuzzLegendy

Każdy egzemplarz gry logicznej PuzzLegendy składa się głównie z kart oraz instrukcji. Na kartach wyszczególniono krótki rys fabularny, który dodaje pewnego rodzaju charakteru. Nie zmienia to jednak faktu, że przygoda ta ekscytuje tak naprawdę tylko na początku. Gdy już znamy fabułę, gra traci element zaskoczenia i staje się po prostu logiczną układanką.

Na kartach wyszczególnione zostały łamigłówki, które kolejno ponumerowano. I tak kończąc jedną łamigłówkę, otrzymujemy dostęp do kolejnej karty, która będzie potrzebna do rozwiązania kolejnych zagadek.


Zarys Rozgrywki

PuzzLegendy to bardzo prosta i szybka gra, w której jak sama nazwa wskazuje, będziemy starali się stworzyć pasującą układankę. Nie ma tam nic skomplikowanego – na bieżąco poznajemy zasady, które determinują, jakich kart możemy użyć, a także jakie ułożenie jest lub nie jest dozwolone. Każda rozwiązana zagadka prowadzi nas do kolejnego poziomu, który staje się coraz to trudniejszy. I choć gra nie jest zbyt mocno skomplikowana, to jednak daje poczucie frajdy, a także pozwala rozgrzać szare komórki. W szczególności, gdy już dotrzemy do późniejszych etapów, kiedy to zagadki potrafią stać się nieco trudniejsze.


Recenzja PuzzLegendy

PuzzLegendy to kompaktowa produkcja, którą można zabrać dosłownie wszędzie. Zagracie w to i w kawiarni, i na ławce w parku, a także na przerwie szkolnej. Zdecydowanie jest to duży plus tej produkcji, która zdaje się mieć potencjał, ale jednak nie jest on do końca wykorzystany. Wystarczy spojrzeć na liczbę dostępnych zagadek. Jest ona ograniczona. Kończąc szereg łamigłówek, kiedy chcemy zasiąść do tej gry po raz kolejny, przed oczami pojawiają się wspomnienia, przez co rozwiązanie zagadki staje się mniejszym wyzwaniem. Niektóre schematy potrafią się utrwalić w pamięci na tyle mocno, że po prostu układamy je wręcz machinalnie.

Zdaje się, że PuzzLegendy mogłyby skorzystać z jakiejś aplikacji, która udostępniałaby nowe łamigłówki. Przykładowo, twórcy gry mogliby udostępniać co tydzień nową zagadkę, dzięki czemu fani produkcji mogliby kombinować nad rozwiązaniem. W chwili obecnej gra szybko się wyczerpuje i jest trochę taką jednorazówką. Oczywiście tytuł może okazać się gratką dla rodziców z dziećmi, którzy chcą wytężyć umysły swoich pociech. Pytanie brzmi, czy ta produkcja jest na tyle atrakcyjna, by dostatecznie skupić uwagę dziecka? Nie wydaje mi się.

Mimo, że tytuł przeznaczony jest do gry jedno i dwuosobowej, uważam, że pasowałoby tu postawić gwiazdkę. Przypuszczalnie dwie dorosłe osoby mogłyby się przy tej grze szybko znudzić, zaś sama rozgrywka skończyłaby się błyskawicznie. Tę produkcję traktowałbym raczej jako forma zabicia czasu, ewentualnie szybki trening przed czymś bardziej wymagającym.


Podsumowanie

PuzzLegendy to skromna i mała gra, w którą przyjemnie się grało, jednak mam wrażenie, że jest to produkcja, którą przeszło się dosłownie niczym grę fabularną i na tym koniec. Brak dodatkowych wyzwań, które pozwoliłyby kontynuować grę, a jednocześnie podnosiły poprzeczkę sprawia, że tytuł ten jest w sam raz na raz. I to wszystko. Choćbyście chcieli, nie odzobaczycie rozwiązań. Moim zdaniem Lucky Duck Games mogłoby pójść o krok dalej, obmyślając coraz to trudniejsze zagadki. Wówczas tytuł stałby się o niebo atrakcyjniejszy.


Mocne Strony:

  • Trzy różne warianty,
  • Przystępne zasady,
  • Kompaktowy rozmiar,
  • Szybka rozgrywka,
  • Barwne, ładne ilustracje.

Słabe Strony:

  • Gra szybko się wyczerpuje,
  • Dość małe wyzwanie dla wprawionych graczy,
  • Raczej jednorazowa przygoda.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Łukasz Małek

Na ogół pogodny i twardo stąpający po ziemi człowiek, który lubi od czasu do czasu pobujać w obłokach. Nie pogardzi Tiramisu lub partią w grę planszową oraz dobrą premierą kinową. W wolnym czasie warto szukać go w kuchni, gdzie w towarzystwie swojej ukochanej pisze rozmaite kulinarne rozdziały. Choć lubi jeść, ciężko trawi spóźnialstwo, ale gdy tylko odpali mu się tryb działaj - niejednokrotnie traci poczucie czasu, dopóki nie uzna, że uzyskał zadowalające rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *