Recenzje

Recenzja #770 Podziemne Imperium

Budowaliśmy wspaniałe imperia, pływaliśmy statkami, aby podbijać naszych wrogów, widzieliśmy już wszystko. Ale czy na pewno? Jeśli uważasz, że nic Cię już nie zaskoczy, to czas sprawdzić, co kryje się pod powierzchnią ziemi… Podziemne Imperium to szybka gra karciana, w której wybudujesz własną Kopalnię pełną skarbów!


Informacje o grze

Autor gry Podziemne Imperium: Tim Armstrong

Wydawnictwo: Portal Games

Liczba graczy: 1-5

Czas gry: 30-60

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Portal Games. Wydawnictwo Portal Games nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plDo tej pory mogliśmy wybierać pomiędzy Osadnikami: Narodziny Imperium i Osadnikami: Królestwa Północy. Do każdej z tych gier napływały kolejne dodatki, a gry różniły się między sobą dość nieznacznie… Byłam bardzo podekscytowana, kiedy wydawnictwo Portal Games zapowiedziało zupełnie nową grę z serii… Czy będzie ona podobna do poprzedniczek, czy może zaskoczy nas zupełnie nową odsłoną? Zapraszamy Was na wycieczkę po Podziemnym Imperium, zapnijcie pasy i zjeżdżamy pod ziemię!

Przegląd elementów

Podziemne Imperium jest… fantastycznie wykonane i zilustrowane i ma bardzo przystępną cenę! Za około 100 zł dostajemy wypełnione po brzegi pudełko:

Bardzo spodobały mi się ilustracje wykonane przez Hannę Kuik. Stylistyką nawiązują do poprzednich Osadników i mają w sobie „to coś”. Na płytkach, torach, kartach, a nawet na pudełku znajdziemy zabawne scenki przedstawiające różne frakcje. Przygotowanie tylu szczegółowych ilustracji musiało stanowić niezłe wyzwanie!

W opakowaniu z grą znajdziemy również mnóstwo kolorowych znaczników, kryształków, monet, a nawet wagoników wypełnionych naklejkowym złotem! Wszystko to bardzo ładnie prezentuje się na stole. Osobiście miałam problem z zapamiętaniem, który kryształ – niebieski, czy zielony daje 1 Punkt Zwycięstwa, a który 5, na szczęście wszystko zostało dokładnie opisane w instrukcji…

Instrukcja jest dokładna i czytelna, bardzo dobrze przedstawia wszystkie zasady gry. Na początku nieco się zdziwiłam, że jest taka cienka… W końcu w poprzednich Osadnikach instrukcja była o wiele bardziej obfita.

Zarys Rozgrywki

Celem gry Podziemne Imperium jest uzyskanie jak największej liczby Punktów Zwycięstwa. Punkty te gracze będą zdobywać niemal za wszystko. Cała rozgrywka będzie trwała 10 rund, a w każdej z nich możemy zagrać do naszej kopalni kartę oraz natychmiast uruchomić jej zdolność. Co więcej, uruchamiany też po jednej karcie z każdego poziomu w kierunku od naszej karty ku powierzchni. Wiecie, co to znaczy? Możliwość tworzenia kombosów, które podczas jednego dobrego ruchu mogą nam przynieść mnóstwo korzyści, awansów, złota itd.

Podczas gry będziemy umieszczać na kartach różne dodatkowe znaczniki, w zależności od tego, jakie karty dołożymy do naszych kopalni. Mogą to być urocze wagoniki ze złotem, żetony maszynerii, a także żetony zawalenia… Każda rozgrywka to zabawa wszystkimi Frakcjami równocześnie, będziemy mieli więc do wyboru: Szkotów, Egipcjan, Atlantydów, Barbarzyńców, Japończyków oraz Rzymian. Co więcej, każda Frakcja charakteryzuje się innymi zdolnościami.

Dodatkowo na początku każdej rundy będziemy dobierali 1 kartę wydarzeń… Ale spokojnie! Na tych kartach czekają na nas same miłe rzeczy, dzięki którym będziemy mogli na przykład coś dobrać bądź zagrać bez kosztów.

Recenzja

Podziemne Imperium to dla mnie spore zaskoczenie, gdyż zupełnie nie spodziewałam się takiej szybkiej prostej, a równocześnie dającej sporo możliwości gry. Tworzenie silniczka to tutaj sama przyjemność, a wyszukiwanie najlepszych powiązań między Frakcjami to świetna zabawa! Każda karta jest unikalna, daje nam konkretną umiejętność, którą możemy „odpalać” wielokrotnie. Dodatkowo możemy przesuwać nasz znacznik na torze osiągnieć i… zdobywać za to kolejne punkty, czy inne korzyści!

Niektórym w Podziemnym Imperium może przeszkadzać zupełny brak interakcji. Tury graczy przebiegają równocześnie, ale każdy tworzy sobie swoją Kopalnię i nie ma żadnego wpływu na sąsiada. Trochę szkoda, że nie można komuś odpalić chociażby jakiegoś zawalenia, czy zablokować którejś z kart, ale może z czasem doczekamy się dodatku, który wprowadzi trochę wredoty? Zobaczymy… Tymczasem gra jest płynna i przebiega identycznie zarówno, kiedy gramy solo, jak i w więcej osób. Nawet nie wiecie, jak się ucieszyłam, kiedy chciałam przeczytać w instrukcji zasady trybu solo, a znalazłam tam informację, bez żadnych zmian w stosunku do gry standardowej. To idealna gra zarówno dla jednego, jak i dla większej liczby graczy.

Główną różnicą pomiędzy Podziemnym Imperium a pozostałymi Osadnikami jest przede wszystkim korzystanie ze wszystkich Frakcji równocześnie. Możemy sami zdecydować, czy wybieramy do naszej kopalni jedną Frakcję, czy może budujemy kopalnię międzynarodową… Czego nie wybierzemy, punkty będą spływać do nas satysfakcjonującym strumieniem z każdej strony! Myślę, że ta gra to idealna pozycja, aby zrelaksować się po ciężkim dniu, gdyż tu praktycznie wszystko się udaje. Nawet karty wydarzeń to pozytywne wydarzenia, a nie jakieś katastrofy…

Podsumowanie

Osadnicy Podziemne Imperium, to szybsza i prostsza wersja osadników, która nadal zachowuje vibe tej znanej serii. Gra jest bardzo porządnie wykonana, w świetnej cenie, ma proste zasady i przede wszystkim… daje sporo frajdy! Tworzenie swojego silniczka jest wciągające, a obserwowanie, jak punkty spływają do nas szerokim strumieniem, jest szalenie satysfakcjonujące. W grze przeszkadzać niektórym może zupełny brak interakcji między graczami, dla nas jednak nie był to problem, gdyż sama rozgrywka była na tyle absorbująca, że i tak każdy myślał, jak tu usprawnić swoją kopalnię… Polecamy!


Mocne Strony:

  • proste zasady,
  • możliwość mieszania Frakcji,
  • szybka rozgrywka trwająca tylko 10 rund,
  • zabawne ilustracje,
  • piękne komponenty (wagoniki!),
  • brak interakcji,
  • ciekawa do gry solo.

Słabe Strony:

  • zupełny brak interakcji.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *