Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy – edycja 2017

Zapraszam do mojego subiektywnego zestawienia najlepszych 5 gier planszowych dla dwóch graczy.

top 5 gier dwuosobowych Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017

(w zestawieniu tym znajdują się również gry, które działają na większą liczbę graczy, ale zdecydowanie w wariancie dwuosobowym sprawdzają się najlepiej)


Miejsce 5 e1496236634439 1 Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017

targi Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017
Okładka do gry Targi

Jest gra planszowa autorstwa Andreasa Steigera wydana w 2012 roku. Jednak gra niestety nie doczekała się jeszcze polskiego wydania, aczkolwiek w serwisie BoardGameGeek możemy znaleźć naklejki na żetony i polską instrukcję do wydrukowania. Mam cichą nadzieję, że gra pojawi się w pełnej polskiej wersji językowej na rodzimym rynku. Gra opowiada o mężczyznach z plemienia Tuaregów gdzie ich kultura nakazuje im zakrywać twarze, w przeciwieństwie do kobiet, które nie mają takich nakazów. Plemię to zamieszkuje w namiotach. Warto podkreślić, że to kobiety mają ostateczne słowo w podejmowaniu decyzji. W grze handlujemy towarami (daktyle, sól, pieprz) celem powiększania naszego klanu. W każdej rundzie oferty się zmieniają i to my decydujemy w jaki sposób będziemy rozwijać nasz klan.

pic1206534 md Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017
Rozłożenie gry Targi

W grze istnieje bardzo oryginalny mechanizm, który naprawdę wyróżnia tę grę od innych tego typu. Wokół planszy porusza się złodziej, który blokuje aktualne pole na którym się znajduje. Celem gracza jest rozmieścić pionki Tuaregów tylko na brzegach planszy, ale nigdy na przeciwko innego gracza. Dodatkowo na przecięciu naszych pionów zdobywamy bonusowe akcje i to właśnie ten mechanizm sprawia, że gra trafiła do mojego zestawienia najlepszych dwuosobowych gier.

Dlaczego ta gra?

 • Bardzo oryginalna mechanika.

 • Duża regrywalność.

 • Wiele dróg do zwycięstwa.

 • Negatywna interakcja.

 • Bardzo ciekawy temat gry.

 • Świetnie zbalansowana ekonomicznie.


Miejsce 4 1 e1496236739734 1 Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017

osadnicy Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017
Osadnicy Narodziny Imperium – Okładka gry

Polska gra, autorstwa najsłynniejszego polskiego autora gier planszowych – Ignacego Trzewiczka, który znany jest przede wszystkim z gry „Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie”. Gra swoim wykonaniem przypomina serie gier komputerowych „The Settlers”,  sam autor w wywiadzie informuje nas, że wzorował się właśnie na tym tytule. W grze przyjdzie nam zmierzyć się jedną z 4 dostępnych frakcji: Rzymianami, Barbarzyńcami, Japończykami czy też Egipcjanami (gra zawiera 2 duże dodatki frakcyjne, które dodają frakcję Atlantydów i Azteków). Gra posiada możliwość rozgrywki max do 4 osób, jednak najprzyjemniejsza jest rozgrywka dwuosobowa, bo wtedy nie mamy dużych przestojów w grze.

Rozgrywka polega na budowaniu swojego imperium poprzez zagrywanie kolejnych kart zwykłych i frakcyjnych, opłacając odpowiednio ich koszt w zasobach, których wykonanie stoi na niezwykle wysokim poziomie. Każdą z frakcji gra się inaczej, a kolejne frakcje z dodatków jeszcze bardziej urozmaicają już i tak bardzo przyjemną rozgrywkę, co wpływa na dużą jej regrywalność. Dodatkowym atutem jest możliwość gry solo. W internecie możemy znaleźć, różne warianty ulepszające rozgrywkę solo, a także oficjalny wariant kampanii na stronie wydawnictwa Portal.

pic2085571 md Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017

Dlaczego ta gra?

 • Wysoka jakość wykonania komponentów.

 • Nawiązanie do komputerowej serii gier „The Settlers”.

 • Piękne ilustracje.

 • Zróżnicowanie frakcji.

 • Dodatkowo bardzo dobry wariant gry solo.

 • Przyjemna, satysfakcjonująca rozgrywka.

 • Możliwość powiększania gry o kolejne frakcje i karty.

 


Miejsce 3 1 e1496236845228 1 Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017

7 Cudów Świata: Pojedynek + Panteon

pojedynek panteon 300x163 Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017
Okładka gry

Na trzecim miejscu znalazła się gra słynnego autora Bruno Cathali oraz Antoina Bauza (który stworzył też oryginalną wersję 7 Cudów Świata). Gra została wydana w 2015 roku, więc można powiedzieć, że jest to dosyć świeża produkcja. Pojedynek to jedna z najlepszych gier dwuosobowych dostępnych obecnie na rynku, a dodatek Panteon, który wprowadza jeszcze więcej możliwości zagrań, tworzy grę wręcz idealną. Takich dwu-osobówek zdecydowanie brakuje na rynku i inni autorzy powinni brać przykład od duetu autorów. Klimat gry opowiada o cywilizacji, która buduje swoją potęgę, a zwieńczeniem tej potęgi jest budowa tytułowych 7 cudów świata. Jednakże, jeśli chodzi o klimat gry, to odgrywa on tutaj drugorzędną rolę i raczej nikt na niego nie zwraca specjalnej uwagi. Najważniejsza jest mechanika, dzięki której gra zyskała tak dużą popularność na całym świecie.

Otóż, w grze mamy 3 drogi do zwycięstwa: militarne, naukowe i cywilne. W grze na zmianę z drugim graczem dobieramy kolejne karty, przy okazji odkrywając nowe. Gra podzielona jest na 3 epoki, z czego każda kolejna dostarcza nam silniejsze karty. Dodatek panteon wprowadza mitologię do gry, a wraz nią bogów z różnych wierzeń. Każde z bóstw specjalizuje się w innej dziedzinie, dlatego wybór ich jest bardzo istotnym elementem rozgrywki. Podczas wyboru kart gracze dodatkowo decydują jakich bogów zamierzają czcić, dzięki czemu po dokonaniu odpowiedniej opłaty, pomogą nam oni w określony sposób.

poj 1 627889 600x0 Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017
Elementy gry

Z pośród wszystkich kart mamy do wyboru: czerwone (karty militarne), zielone (karty naukowe), żółte (to karty handlu, pozwalające zdobywać nam więcej monet), karty szare i brązowe (produkujące określone dobra, wymagane do produkcji innych kart) oraz karty niebieskie (cywilne, które dają nam duże ilości punktów – liczące się do zwycięstwa cywilnego). W grze występują jeszcze karty fioletowe, które po spełnieniu określonych warunków dają nam bonusowe punkty na koniec gry (inne w podstawce, inne w dodatku Panteon).

Wykonanie podstawowej wersji 7 Cudów Świata stoi na standardowym poziomie i niczym specjalnym się nie wyróżnia, aczkolwiek warto wspomnieć, że karty bogów z dodatku są naprawdę przepięknie zilustrowane.

Dlaczego ta gra?

 • Dopracowana, wciągająca mechanika gry.

 • Wiele dróg do zwycięstwa.

 • Piękne ilustracje na kartach bogów.

 • Szybka rozgrywka.

 • Syndrom kolejnej partii.

 • Nie zajmuje dużo miejsca.


Miejsce 2 e1496236916795 1 Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017

Santorini

santorini okladka1 1 Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017

Santorini to efekt ponad 30 lat ulepszania, testowania i uszlachetniania pomysłu, który zrodził się w głowie matematyka i nauczyciela – doktora Gordona Hamiltona.

Santorini to niesamowicie przystępna gra strategiczna. Jest na tyle nieskomplikowana, że z chęcią usiądą do niej uczniowie szkoły podstawowej, ale posiada głębię i możliwości, które od lat przyciągają do niej najbardziej zaawansowanych graczy. To prawdziwa gra dla każdego!

Zasady są bardzo proste. Każda tura składa się z 2 kroków:

 • Ruch – przesuń jednego ze swych budowniczych na sąsiadujące pole. Możesz poruszyć go na tym samym poziomie, wejść poziom wyżej lub zejść o dowolną liczbę poziomów.
 • Budowa – po przesunięciu pionka budowniczego wybuduj poziom budynku na dowolnym sąsiednim polu. Jeśli jest to trzeci poziom – postaw na nim kopułę.

Santorini to niezwykle pięknie i solidnie wykonana gra planszowa. Piękna trójwymiarowa plansza, idealnie pasujące i nadające klimatu budynki wraz z niebieskimi daszkami. Oraz karty, które jednym słowem są re-we-la-cyjne. Grafiki przedstawiają słodkie wersje greckich bogów, a także różne postacie ze świata greckiej mitologi. Bardzo przyjemnie patrzy się na te karty i brawa za to dla grafika.

Jeśli chodzi o rozgrywkę: zasady tłumaczy się bardzo szybko i gra mechanicznie jest bardzo prosta, ale możliwości na jakie pozwala są PRZEOGROMNE. Moją pierwszą grę zagrałem bez karty bogów, jak sugerowano w instrukcji i gra się wydała taka trochę szachowa (nieco nudna). W drugiej już partii postanowiłem zagrać z bogami. Tutaj zaczyna się zabawa. Oj, jaką niesamowitą regrywalność ma ta produkcja. Przypomina mi to trochę grę z gatunku MOBA (League of Legends, Heroes of the Storm czy też DOTA). Każdy z bogów ma inną umiejętność, każdy kontruje innych, a co najlepsze, każdym trzeba nauczyć się grać, by wykorzystywać jego potencjał.

s1 Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017

Dlaczego ta gra?

 • bardzo proste zasady,

 • klimat,

 • panteon grecki,

 • trójwymiarowa plansza,

 • nieskończona regrywalność,

 • piękne wykonanie kart,

 • masa elementów,

 • niezależna językowo,


Miejsce 1 dwuosobowa Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017

Najemnicy: Trylogia

Najemnicy Dodatkowe 2 Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017

Najemnicy to według bloga Diceland najlepsza gra dwuosobowa i w tym wariancie sprawdza się najlepiej. Podczas rozgrywek dwuosobowych możemy kontrolować naszego przeciwnika i w momencie zdobycia przewagi nie wystąpi efekt lania najmocniejszego.

Trylogia Najemników podbiła nasze serca i od razu trafiła do czołówki ulubionych gier. Myślę, że zakup całej trylogii to najlepsze rozwiązanie. Oczywiście posiadanie jednej części w zupełności wystarcza, ale możliwość łączenia kolejnych kart w nowe zestawy to bardzo ciekawa opcja. Fajnym rozwiązaniem jest również gra w trybie legendarnej sagi, gdzie wykorzystujemy wszystkie karty z 3 części. Jednak polecam ten tryb rozegrać dopiero, gdy znamy na wylot już wszystkich bohaterów. Rozgrywka na tych zasadach może ulec znaczącemu wydłużeniu, ale fakt, że możemy stworzyć niezliczoną ilość kombinacji w tym wariancie niezwykle mnie zachwyciło.

Gra w wariancie dwuosobowym jest bardzo dynamiczna. Tura gracza dosłownie przechodzi z jednej strony na drugą. Nie czujemy żadnego downtime’u, przez co rozgrywka jest bardzo emocjonująca. Wyobrażam to sobie jako taki wyścig z wzajemnym podkładaniem kłód pod nogi, gdzie sytuacja zmienia się bardzo szybko. Drugie skojarzenie to taki interaktywny pasjans z negatywną interakcją. Widać, że osoby które bardziej kombinują mają większą przewagę i gra będzie premiowała bardziej doświadczonych graczy.

Gra posiada ogromny potencjał regrywalności. Tak naprawdę wystarczy jedna część, by grać, grać i grać…. i grać i tak bez końca, bo cały czas odkrywamy coś nowego. Gdy już naprawdę potrzebujemy czegoś nowego to kupujemy kolejne pudełko i wtedy regrywalność wzrasta o kilka stopni, a przy posiadaniu kompletu jest wręcz nieskończona. Dodatkowo myślę, że gra doczeka się kolejnych dodatków, bo potencjał dokładania kolejnych postaci jest bardzo duży. Już dzisiaj wiemy, że powstanie kolejna część. Ja czekam z wypiekami na twarzy.

Bardzo dużym plusem jest cena gry. Jeden zestaw, w który wchodzi 120 kart, żetony, karty zwycięstwa i karty pomocy, dostaniemy już za 55 zł, a może nawet taniej w niektórych sklepach. Także nie ma co czekać, tylko czas szukać dla siebie najlepszej oferty, czekać na kuriera, czytać instrukcję i zaczynać rozgrywkę w Najemników.

Wydaję mi się, że gra zarówno w Polsce jak i na świecie nie została odpowiednio doceniona przez graczy, a jej premiera obeszła się bez echa, a szkoda,  bo jest to najlepsza karcianka z jaką do tej pory miałem do czynienia.

Najemnicy Dodatkowe 1 Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017

Dlaczego ta gra?

 • bardzo proste zasady gry (niski próg wejścia),

 • dynamiczna,

 • przyjemna negatywna interakcja…,

 • …która podoba się naszym partnerkom,

 • masa kombinacji,

 • po zakupie całej trylogii jeszcze więcej kombinacji,

 • w trybie Legendarnej Sagi – nieskończona liczba kombinacji,

 • możliwość tworzenia własnych zestawów,

 • cena,

 • jedna instrukcja do wszystkich części,

 • łatwa do nauczenia ikonografia na kartach,

 • emocjonująca,

 • nie może się znudzić,

 • frajda z odkrywania kolejnych współzależności kart,

 • niezależna językowo,

 • dość krótki i intensywny czas gry,

Tutaj znajdziesz naszą wyczerpujące recenzję całej trylogii Najemników

banner 280 Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017


Zachęcam również do odwiedzenia planszowych nowinek

Czerwcowe planszowe nowinki:

Planszowe nowinki 1      Planszowe nowinki 2

Planszowe nowinki 3      Planszowe nowinki 4

Planszowe nowinki 5      Planszowe nowinki 6

Planszowe nowinki 7


Jeśli podoba Ci się nasz blog i chcesz być na bieżąco to polub nas na Facebooku, a my odwdzięczymy się kolejnymi ciekawymi materiałami.

Diceland na Facebooku

%name Nasze Top 5 gier planszowych dla dwóch graczy  edycja 2017

Dodaj komentarz