Topki

Nasze top gier planszowych dla dwóch graczy – Edycja 2023 – lista aktualizowana.

Zapraszamy do naszego zestawienia najlepszych gier planszowych dla dwóch graczy, które specjalnie dla Was aktualizowaliśmy. Sprawcie swoim bliskim idealny prezent jeszcze na te święta w 2023 roku!

W zestawieniu tym znajdują się również gry, które działają na większą liczbę graczy, ale w wariancie dwuosobowym sprawdzają się bardzo dobrze. Znajdziecie tu propozycje wszystkich naszych recenzentów.


Azul Mini (Wyd. Rebel)

Azul Mini to kompaktowa wersja znanej wszystkim gry logicznej o układaniu mozaik. Dostosowana by zabrać ją ze sobą w podróż i nie tylko. Wszystkie elementy z klasycznej edycji zostały pomniejszone, by były bardziej poręczne. Dodatkowo w pudełku znajdziecie praktyczne nakładki na plansze zapobiegające przesuwaniu się kafelków, a także lnianą torbę, w którą zapakujecie wszystkie elementy.

Rywalizujecie ze sobą, starając się zdobyć jak najwięcej punktów poprzez strategiczne ułożenie kafelków ceramicznych na swoich planszach. Gra oferuje intensywną rozgrywkę, wymagającą planowania i elastyczności. Zmniejszony format sprawia, że jest idealna do gry w duecie, a jednocześnie utrzymano główne elementy taktyki znane z pełnowymiarowej wersji. Azul Mini to doskonała propozycja dla miłośników gier planszowych, poszukujących szybkiej i ekscytującej rozrywki w duecie.

Sprawdź najlepszą ofertę na Azul Mini


Mindbug (Wyd. Portal Games)

Mindbug łączy w sobie przystępność i prostotę zasad ze strategiczną głębią rozbudowanej gry karcianej.
Przywołujcie potężne stworzenia i zmierzcie się ze swoim przeciwnikiem, starając się zredukować jego życie do zera. Unikalny mechanizm Mindbug pozwoli Wam przejąć kontrolę nad stworzeniami przeciwnika, dodając nowy wymiar strategicznej rywalizacji. Karty reprezentujące wyjątkowe istoty sprawią, że każda rozgrywka będzie pełna niespodzianek, a brak konieczności gromadzenia zasobów czy budowania talii czyni doświadczenie jeszcze bardziej dynamicznym. Mindbug to Wasza szansa na uczciwą i ekscytującą rywalizację, gdzie Wasze decyzje kształtują przebieg gry. Gotowi na intensywną rozrywkę w duecie?

Sprawdź najlepszą ofertę na Mindbug


Cerebria Karciana (Wyd. Mindclash Games)

Cerebria Gra karciana to porywający tytuł, który dostarcza unikalne doświadczenie również w rozgrywkach dla dwóch graczy. Karty reprezentujące emocje wprowadzają unikalne mechaniki, a strategiczne wykorzystanie ich staje się kluczowe, szczególnie w pojedynkach. Cerebria to nie tylko gra planszowa, to podróż przez abstrakcyjne idee ludzkiego umysłu, gdzie taktyczne decyzje nabierają osobistego wymiaru. Dzięki możliwością dostosowania do dwóch graczy, Cerebria Gra karciana staje się fascynującym wyborem dla wszystkich poszukujących gier, które wyróżniają się w duecie.

Pełną recenzję znajdziecie TUTAJ.

Gra dostępna w języku angielskim tutaj


Radlands (Wyd. Lucky Duck Games)

Niezwykła gra planszowa stworzona specjalnie dla dwóch śmiałków gotowych na post apokaliptyczne wyzwania. W Radlands wcielicie się w rolę liderów frakcji, walcząc o przetrwanie w nieprzyjaznym świecie. To dynamiczne starcie, gdzie zręczność, strategiczne decyzje i zdolność przewidywania ruchów przeciwnika mają kluczowe znaczenie. Przygotujcie się na intensywne pojedynki, unikatowe karty umiejętności i zapadające w pamięć grafiki! Radlands to doskonały wybór dla tych, którzy szukają ekscytujących wrażeń w post apokaliptycznym świecie, przy jednoczesnym unikalnym doświadczeniu gry w duecie. Gotowi na wyprawę w nieznane? Przygoda czeka!

Pełną recenzję znajdziecie TUTAJ.

Sprawdź najlepszą ofertę na Radlands


Splendor Pojedynek (Wyd. Rebel)


Splendor Pojedynek to adaptacja znanej i uwielbianej oryginalnej wersji tego tytułu. Tym razem również przenosicie się w świat klejnotów i rywalizacji, jednak dostosowanej specjalnie do pojedynku. Dla fanów Splendor’a to niezapomniana podróż po nowych możliwościach, a dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą grą, idealne wprowadzenie w fascynujący świat strategii. Przygotujcie się na wciągającą rozgrywkę, gdzie tylko jedno z Was może stać się prawdziwym mistrzem klejnotów!

Sprawdź najlepszą ofertę na Splendor Pojedynek


Twilight Inscription (Wyd. Rebel)

Twilight Inscription to rozbudowana, rywalizacyjna gra typu roll-and-write, w której kontrolujecie po jednej z głównych ras z uniwersum Twilight Imperium. Każda z nich chce się stać najpotężniejszą siłą w galaktyce. Dążymy do tego poprzez ekspansję, rozwój technologii, wzrost gospodarczy i wzmacnianie siły militarnej. Podstawowymi elementami rozgrywki są arkusze, na których będziecie wpisywali rozmaite oznaczenia, starając się zdobyć jak najwięcej punktów. Pamiętajcie jednak, że nie dostaniecie pełnego doświadczenia „Twilight Imperium” z tej gry.

Pełną recenzję znajdziecie TUTAJ.

Sprawdź najlepszą ofertę na Twilight Inscription


Mur Hadriana (Wyd. Portal Games)

Mur Hadriana przenosi nas na zupełnie nowy etap wykreślanek, a dodatkowo świetnie działa w rozgrywkach 2-osobowych! Podczas gry nie czujemy się, jakby to był kolejny filer na 20 minut. Czujemy jakbyśmy grali w bardzo przyjemne euro. Cały czas coś się dzieje i rozgrywka potrafi być bardzo odprężająca. Zdecydowanie ma w sobie coś uzależniającego. Możliwości łączenia wielu akcji i satysfakcja z wygranej są tutaj niesamowite. Jeśli lubicie wykreślanki, to zdecydowanie musicie dodać ten tytuł do kolekcji.

Pełną recenzję znajdziecie TUTAJ.

Sprawdź najlepszą ofertę na Mur Hadriana


Horror w Arkham – Gra Karciana (Wyd. Galakta)

„Horror w Arkham: Gra Karciana” to znakomita propozycja dla dwóch graczy, przenosząca nas w mroczny świat H.P. Lovecrafta. Mechanika gry została starannie zaprojektowana, umożliwiając wspólną walkę z nadprzyrodzonym złem poprzez system kart, kampanii i przygód. Współpraca jest kluczowa, a dynamiczna rozgrywka pełna napięcia wymaga opracowania skutecznych strategii. Klimat gry jest niepowtarzalny, oddając atmosferę grozy za sprawą ilustracji i rozwijającej się historii w trakcie kampanii. Dla dwóch graczy stanowi fascynującą przygodę, łącząc w sobie świetną mechanikę, klimatyczne doświadczenie oraz możliwość wspólnego budowania narracyjnej historii.

Sprawdź najlepszą ofertę na Horror w Arkham – Gra Karciana


Ark Nova (Wyd. Portal Games)

W „Ark Nova” macie szansę stać się prawdziwym dyrektorem Zoo, gdzie musicie nie tylko przygotować wybiegi dla zwierząt, ale również wspierać ochronę przyrody i zwiększać atrakcyjność Waszego dobytku. Rozgrywka to balansowanie między współpracą ze sponsorami i specjalistami, a projektami ochrony przyrody. Jak na prawdziwe euro przystało, będzie tutaj dużo ciężkich decyzji do podjęcia i wiele strategii, którą pozwolą Wam wygrać. Tytuł ten od dłuższego czasu utrzymuje się w top 10 gier na BBG. Dlatego jeśli jeszcze nie mieliście okazji zagrać, to nie zwlekajcie!

Sprawdź najlepszą ofertę na Ark Nova


Deep Madness (Wyd. Czacha Games)

W „Deep Madness” zanurzasz się w mrocznym świecie koszmarów, gdzie jako śmiałek musisz przetrwać w niebezpiecznej stacji badawczej. Rozwiązujesz zagadki, walczysz z przerażającymi potworami i zbierasz wskazówki, by odkryć tajemnicę, która czyha w głębinach. Gra oferuje nieustanne wyzwania, a współpraca z innymi graczami jest kluczem do przetrwania. Dynamiczna mechanika, mroczny klimat i rozwijająca się narracja sprawiają, że „Deep Madness” to fascynujące doświadczenie. Co więcej – rozgrywka dwuosobowa jest równie świetna jak ta w pełnym składzie, ponieważ możecie kontrolować kilka postaci na raz. Przy okazji skracacie też czas oczekiwania na Waszą turę i macie większy wpływ na to, co właściwie się wydarzy.

Gra jest aktualnie ciężko dostępna


Neuroshima Hex (Wyd. Portal Games)


W „Neuroshima Hex” wcielasz się w dowódcę frakcji w post apokaliptycznym świecie, gdzie walka o przetrwanie to codzienność. Planujesz strategię, rozmieszczasz jednostki taktyczne na planszy i rywalizujesz z przeciwnikiem o kontrolę nad terytorium. Gra oferuje intensywne starcia, wymagające błyskawicznych decyzji i dostosowywania się do działań przeciwnika. Zróżnicowane frakcje, każda z unikalnymi umiejętnościami sprawiają, że rozgrywka jest dynamiczna i pełna napięcia. „Neuroshima Hex” to wyzwanie dla strategicznych umiejętności, a zwycięstwo wymaga precyzyjnego planowania i szybkiego działania. Jak już znudzą Wam się frakcje dostępne w pudełku, to wydawca oferuje ogrom dodatków, które zapewniają temu tytułowi nieśmiertelność.

Sprawdź najlepszą ofertę na Neuroshima Hex 3.0


Spirit Island (Wyd. Lacerta)

Spirit Island to ciekawa i pięknie wydana gra planszowa, która chociaż pierwotnie nie jest skoncentrowana na dwóch graczach, doskonale skaluje się do rozgrywki w duecie. Wcielając się w rolę potężnych duchów, wspólnie opracowujemy strategie, aby odeprzeć inwazję kolonistów i ochronić tajemniczą wyspę. Dynamiczna rozgrywka, bogate mechaniki oraz możliwość współpracy sprawiają, że Spirit Island stanowi satysfakcjonujące doświadczenie dla dwójki graczy, którzy cenią głęboką strategię.

Pełną recenzję znajdziecie TUTAJ.

Sprawdź najlepszą ofertę na Spirit Island


Nieustraszeni: Afryka Północna (Wyd. Ogry Games)

W „Nieustraszeni: Afryka Północna” obejmiecie dowodzenie brytyjską grupą specjalistów od walk pustynnych lub konwencjonalnymi siłami włoskimi. Waszym celem jest realizacja zróżnicowanych misji, obejmujących zdobywanie, utrzymywanie lub niszczenie kluczowych celów. Każdy scenariusz rozwija się na unikalnych terenach, wymagając sprytnej strategii wykorzystania ich na swoją korzyść. Kontrolę nad jednostkami utrzymacie poprzez zagrywanie kart z talii, a poniesione straty zmuszą Was do elastycznego korzystania z dostępnych rezerw wzmocnień.

Tytuł ten to samodzielne rozszerzenie do „Nieustraszonych: Normandia”, wprowadzając nowe pojazdy, jednostki, akcje, cele, oraz intensyfikując asymetrię rozgrywki. Wzbogacona jest o jedenaście nowych scenariuszy, co daje nowe wyzwania i możliwości strategiczne.

Sprawdź najlepszą ofertę na Nieustraszeni Afryka Północna


Tuareg (wyd. Galakta)

Tuareg to klasyczna już gra przeznaczona tylko i wyłącznie dla dwóch graczy. W małym pudełeczku znajdziecie pełnoprawną, dość zaawansowaną grę o nietypowej mechanice i tematyce. Zadaniem graczy będzie tutaj handlowanie daktylami, solą i pieprzem, a także rozwijanie swojego plemienia. W każdej rundzie staniemy przed trudnymi decyzjami, a całość będzie utrudniał poruszający się po planszy pionek złodzieja.

Sprawdź najlepszą ofertę na grę Tuareg


Osadnicy: Narodziny Imperium (wyd. Portal Games)

Polska gra, autorstwa najsłynniejszego polskiego autora gier planszowych – Ignacego Trzewiczka, który znany jest przede wszystkim z gry „Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie”. Gra swoim wykonaniem przypomina serie gier komputerowych „The Settlers”,  sam autor w wywiadzie informuje nas, że wzorował się właśnie na tym tytule. W grze przyjdzie nam zmierzyć się jedną z 4 dostępnych frakcji: Rzymianami, Barbarzyńcami, Japończykami czy też Egipcjanami (gra zawiera również 3 duże dodatki frakcyjne, zawierające Atlantydów, Azteków i Amazonki oraz kilka mniejszych dodatków z nowymi kartami). Gra posiada możliwość rozgrywki max do 4 osób, jednak najprzyjemniejsza jest rozgrywka dwuosobowa, ponieważ wtedy nie mamy dużych przestojów w grze.

Rozgrywka polega na budowaniu swojego imperium poprzez zagrywanie kolejnych kart zwykłych i frakcyjnych, opłacając odpowiednio ich koszt w zasobach, których wykonanie stoi na niezwykle wysokim poziomie. Każdą z frakcji gra się inaczej, a kolejne frakcje z dodatków jeszcze bardziej urozmaicają już i tak bardzo przyjemną rozgrywkę, co wpływa na dużą jej regrywalność. Dodatkowym atutem jest możliwość gry solo.

Sprawdź najlepszą ofertę na Osadników


7 Cudów Świata: Pojedynek + Panteon (wyd. Rebel)

To jedna z najlepszych gier stricte dwuosobowych. Zajmiemy się tutaj budową tytułowych cudów świata na przestrzeni 3 kolejnych epok rozwoju cywilizacji. To świetnie zaimplementowana mechanika draftu polegająca na dobieraniu kart ze specjalnego układu kart w kształcie piramidy. Podczas rozgrywki trzeba bacznie obserwować poczynania naszego oponenta, aby nie dopuścić do przewagi w żadnej z dziedzin: militarnej, naukowej, czy też cywilnej. Gra wraz z dodatkiem, który ciekawie rozszerza rozgrywkę, dostarcza nam niespotykanych możliwości i strategii na dokuczenie rywalowi. Rozgrywka jest ciekawa, wciąga i sprawia, że na jednej rozgrywce nigdy się nie kończy.

Sprawdź najlepszą ofertę na 7 Cudów Świata: Pojedynek

Sprawdź najlepszą ofertę na dodatek Panteon


Santorini

Santorini to niezwykle pięknie i solidnie wykonana gra planszowa. Piękna trójwymiarowa plansza, idealnie pasujące i nadające klimatu budynki wraz z niebieskimi daszkami. Oraz karty, które jednym słowem są re-we-la-cyjne. Grafiki przedstawiają słodkie wersje greckich bogów, a także różne postacie ze świata greckiej mitologi. Bardzo przyjemnie patrzy się na te karty i brawa za to dla grafika.

Jeśli chodzi o rozgrywkę: zasady tłumaczy się bardzo szybko i gra mechanicznie jest bardzo prosta, ale możliwości na jakie pozwala są PRZEOGROMNE. Moją pierwszą grę zagrałem bez karty bogów, jak sugerowano w instrukcji i gra się wydała taka trochę szachowa (nieco nudna). W drugiej już partii postanowiłem zagrać z bogami. Tutaj zaczyna się zabawa. Oj, jaką niesamowitą regrywalność ma ta produkcja. Przypomina mi to trochę grę z gatunku MOBA (League of Legends, Heroes of the Storm czy też DOTA). Każdy z bogów ma inną umiejętność, każdy kontruje innych, a co najlepsze, każdym trzeba nauczyć się grać, by wykorzystywać jego potencjał.

Sprawdź najlepszą ofertę na Santorini


Najemnicy: Trylogia (wyd. Lucrum Games)

Trylogia Najemników podbiła nasze serca i od razu trafiła do czołówki ulubionych gier. Myślę, że zakup całej trylogii to najlepsze rozwiązanie. Oczywiście posiadanie jednej części w zupełności wystarcza, ale możliwość łączenia kolejnych kart w nowe zestawy to bardzo ciekawa opcja. Fajnym rozwiązaniem jest również gra w trybie legendarnej sagi, gdzie wykorzystujemy wszystkie karty z 3 części. Jednak polecam ten tryb rozegrać dopiero, gdy znamy na wylot już wszystkich bohaterów. Rozgrywka na tych zasadach może ulec znaczącemu wydłużeniu, ale fakt, że możemy stworzyć niezliczoną ilość kombinacji w tym wariancie niezwykle mnie zachwyciło. Obecnie ciężko dostać, ale warto szukać na aukcjach czy grupach planszówkowych.

Tutaj znajdziesz naszą wyczerpujące recenzję całej trylogii Najemników

Sprawdź najlepszą ofertę na Najemników


Rzuć na Tacę (wyd. G3)

Nasz ulubiony roll&write i to właśnie w dwuosobowym gronie. Niesamowicie dużo frajdy dostarcza nam kombinowanie, jak najlepiej wykorzystać wyrzucone wartości. Gra jest bardzo szybka i dynamiczna, a morze losowości w tym wypadku w większym stopniu buduje regrywalność niż irytuje. Po wielu partiach spróbowaliśmy nowego arkusza, który podoba mi się trochę mniej od klasycznego, aczkolwiek co jakiś czas ładuje na stole. Brak konieczności skupienia się podczas tury przeciwnika okazał się zaskakującym plus, dzięki któremu zaliczyliśmy kilka partii w trakcie wykonywania innych czynności. W końcu czego się nie zrobi żeby zaspokoić głód grania!

Sprawdź najlepszą ofertę na ten tytuł


Hero Realms (wyd. IUVI Games)

Zasady gry w Hero Realms są banalnie proste, dlatego też łatwo wytłumaczyć tę grę nowym graczom. Gra ta idealnie sprawdzi się w roli fillera, jak i pełnoprawnej gry. Z pewnością przypadnie do gustu fanom mechaniki budowania talii i tematyki fantasy. Jeśli jedynym powodem, dla którego nie zaopatrzyliście się w Star Realms były nieprzemawiające do Was grafiki kosmicznych statków, to może tym razem się uda. Warto spróbować, ponieważ gra jest przednia i podoba się każdemu, a na dodatek jest tania jak barszcz. Za tę cenę otrzymujecie nie tylko ponad 140 kart, ale także niesamowity i wciągający gameplay. W gronie moich znajomych nie trafiła się jeszcze osoba, której Hero Realms nie przypadłoby do gustu.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj


Everdell (wyd. Rebel)

Jedna z najpiękniej zilustrowanych i wykonanych gier planszowych z trójwymiarowym drzewem, budującym niesamowity baśniowy klimat. To rodzinna gra, która spodoba się każdemu. Dolina Everdell to miejsce zamieszkałe przez urocze żyjątka pojawiające się na fantastycznie narysowanych kartach. To tytuł, który zaangażuje nawet bardziej doświadczonych graczy. W tej grze będziecie się świetnie bawić bez względu na Wasze doświadczenie w planszówkach. To gra euro z mechaniką budowania stołu z kart i tworzenia najróżniejszych kombinacji na kartach. To prosta w założeniach gra z lekkim leśnym klimatem, ogromną regrywalnością i dużą dynamiką akcji, gdzie wcielimy się w lidera grupy stworzeń, a naszym zadaniem będzie budowa nowych budynków w leśnym królestwie, a także poznawanie kolejnych zwierzęcych postaci. To niezapomniane wrażenia w trakcie i po każdej partii. Ta gra Was uwiedzie i pochłonie bez reszty.

Sprawdź najlepszą ofertę na Everdell


Tajniacy Duet (wyd. Rebel)

ajniacy Duet to gra słowna godna naszych czasów. Myślę, że jeśli lubcie tego rodzaju pozycje, to jest to niezbędny element waszej kolekcji. Co więcej, wydaje mi się, że jest to pozycja obowiązkowa każdego szanującego się gracza. Gra wciąga i budzi emocje. Nic bardziej nie irytuje, jeśli nasz partner wskazuje słowa kompletnie inne od zamierzonych. „Przecież to było takie oczywiste, jak mogłaś/eś tego nie wiedzieć” to chyba najczęściej pojawiająca się myśl podczas rozgrywki w Tajniaków. Z całego serca polecam, z pewnością się nie zawiedziecie.

Sprawdź najlepszą ofertę na Tajniaków


Osadnicy: Królestwa Północy (wyd. Portal Games)

Byli już Osadnicy Narodziny Imperium, był też 51 Stan: Master Set, a teraz przyszła kolej na Osadników: Królestwa Północy. Tytuł ten łączy to, co najlepsze z obu wymienionych tytułów i dodaje coś od siebie. To bardzo przyjemna gra w rozbudowywanie jednego z wielu dostępnych w podstawce plemion. Przeurocze grafiki na kartach, ciekawa tematyka, świetne wykonanie, a to wszystko pochodzące od polskiego autora gier planszowych Ignacego Trzewiczka i debiutującej Joanny Kijanki. Jeśli gra Ci się spodoba, to na rynku dostępne są kolejne plemiona, które urozmaicą zabawę. Przyjemność zagwarantowana!

Sprawdź najlepszą ofertę na Osadników


Unmatched: Bitwa Legend (wyd. Ogry Games)

Unmatched: Bitwa Legend to kolejna nietypowa propozycja, tym razem dla osób lubiących gry pojedynkowe. W tej grze planszowej wybierzecie jedną ze znanych postaci, takich jak: Alicja, Sindbad, Król Artur czy Meduza i zmierzycie się na niewielkiej planszy ze swoimi rywalami, używając unikalnej talii kart. Możliwość dowolnego łączenia postaci i plansz z podstawki i kolejnych rozszerzeń. A ty już wybrałeś swojego ulubionego bohatera?

Sprawdź najlepszą ofertę na Unmatched


MicroMacro: Na Tropie Zbrodni (wyd. Lucky Duck Games)

W tej bardzo nietypowej grze planszowej przeniesiesz się do miasteczka wypełnionego tajemniczymi sprawami kryminalnymi. Wspólnie z towarzyszami lub też w samotności podejmiesz się rozwiązania 16 spraw kryminalnych o zróżnicowanym stopniu trudności. Ogromna, czarno-biała mapa miasteczka wypełniona zawartością nie ułatwia jednak tego zadania. Poznajcie MikroMakro: Na tropie zbrodni! Połączenie detektywistycznego klimatu z niecodzienną mechaniką, nietypową kreską artysty oraz z prostym pomysłem szukania elementów. MikroMakro: Na Tropie Zbrodni to tytuł, który poleciłem już wielu znajomym i polecę również Wam, bo bawiłem się przy nim doskonale!

Sprawdź najlepszą ofertę na MicroMacro


Kroniki Zbrodni (wyd. Lucky Duck Games)

Bardzo lubimy kryminały i nowe technologie, a Kroniki Zbrodni to właśnie połączenie tych dwóch. W grze wcielimy się w śledczych, którzy trafiają na miejsce zbrodni i od tej pory ich zadaniem jest poszukiwanie dowodów, przesłuchiwanie świadków i podróżowanie po różnych lokacjach. Gra wykorzystuje technologię wirtualnej rzeczywistości i sprawdza się ona tutaj doskonale. Zasady są banalne, ale rozwiązania spraw już nie. Każdy scenariusz jest inny, a dodatek Noir przenosi nas do czasów zaraz po II wojnie światowej i pozwala się cieszyć nieco zmienioną mechaniką. Klimat, klimat i jeszcze raz klimat, a przy tym sporo główkowania, kto z kim, gdzie i jak.

Sprawdź najlepszą ofertę na Kroniki Zbrodni


Escape Room (wyd. FoxGames)

Escape Roomy to idealny sposób na integrację. Zadziwiająco dobrze działają również w wersji karcianej. Przykładowo „Ucieczka z Alcatraz” od FoxGames to ciekawa podróż przez masę sprytnych zagadek. Do tego dodajmy atrakcyjną cenę i mamy wspaniałą rozgrywkę dla każdego.

Sprawdź najlepszą ofertę na Escape Room


Elekt (wyd. What the Frog)

Gdy Elekt po raz pierwszy trafił w moje ręce, nie spodziewałem się, że aż tak bardzo trafi w moje gusta. To tytuł, którego szukałem od dawna. Jeśli tylko kochacie negatywną interakcję (tak samo mocno, jak ja) i podobają Wam się mroczne ilustracje i ciężki klimat, to można śmiało stwierdzić, że jest to tytuł przeznaczony dla Was. To gra karciana przeznaczona dla średnio i bardziej zaawansowanych graczy szukających dużej dawki negatywnej interakcji i ogromnej regrywalności. To tytuł w kategorii easy to learn, hard to master niemal całkowicie pozbawiony losowości. To ciągłe kombinowanie jak tym razem przechytrzyć naszego przeciwnika.

Sprawdź najlepszą ofertę na Elekt


Watergate (wyd. Lucky Duck Games)

W Polsce zapewne nie tak wielu z nas słyszało o aferze Watergate. Przyznam, że i mnie była ona odrobinę obca. Matthias Cramer obrał ją sobie jednak za tło do stworzenia gry dwuosobowej z mechaniką znaną z „Zimnej Wojny”, trzeba było więc koniecznie to sprawdzić! Watergate to naprawdę udana pozycja dwuosobowa. Dość proste zasady dostarczają wymagającej rozgrywki, w której wyczucie czasu i kontrola poczynań przeciwnika są kluczowe. Podczas intensywnych 30-45 minut przyjdzie nam solidnie wysilić mózgownice, aby nie dać się pokonać rywalowi. Czekają na Was dynamiczne tury prowadzące zarówno do epickich wygranych w ostatnim ruchu, jak również spektakularnych i nieuniknionych porażek. Jedno jest pewne, emocje przy stole (mniejsze czy większe) gwarantowane!

Sprawdź najlepszą ofertę na Watergate


Nova Luna (wyd. Lucky Duck Games)

Nova Luna to niecodzienna gra abstrakcyjno-logiczna traktująca o naszym najbliższym sąsiedzie, czyli księżycu. Będzie on krążył niezmiennie wokół planszy i wyznaczał kolejne możliwe zagrania. To sprytna łamigłówka z mechaniką linii czasowej wykorzystanej między innymi w Patchworku z nietypową oprawą graficzną. Czy księżyc w nowiu będzie miał wpływ na Twoją rozgrywkę? To taktyczna gra, którą rozkłada się błyskawicznie, a całość zazwyczaj szybko się kończy. To także emocjonująca gra wyścigowa, która pozwala nieźle pokombinować. Sprawdzi się zarówno w gronie niedzielnych graczy, jako przerywnik między czymś większym, a nawet jako pełnoprawna pozycja.

Sprawdź najlepszą ofertę na Nova Luna


Calico (wyd. Lucky Duck Games)

Jedno z najnowszych abstrakcyjnych odkryć. I tak samo, jak w przypadku Patchworka, ten milutki kotek na okładce naprawdę jest zwodniczy, bo Calico to gra przepalająca zwoje mózgowe. Calico to gra, która w bardzo krótkim czasie podbiła serca wielu graczy. To niezwykle złożona łamigłówka z uroczym kocim tematem polegająca na układaniu kafelków. Fenomenalne wykonanie, bardzo przystępne zasady, świetna cena i mnóstwo możliwości.

Sprawdź najlepszą ofertę na Calico


Gejsze (wyd. Nasza Księgarnia)

Najtańsza gra z tego zestawienia, aczkolwiek nie najłatwiejsza. Mimo posiadania nie wielu zasad, tytuł ten zmusza graczy do wysilenia szarych komórek i dogłębnej analizy każdego ruchu. W tej grze celem jest zdobycie przychylności gejsz. Każda gejsza oczekuje innego podarunku. Jedna pasjonuje się muzyką, inna zbiera wachlarze, a kolejna zgłębia mądre księgi. Przychylność gejszy zdobędzie ten gracz, który podaruje jej właściwe prezenty.

Sprawdź najlepszą ofertę na Gejsze


Tu i Tam (wyd. Lucky Duck Games)

Jedno z naszych najnowszych odkryć tego roku. Tu i Tam bez ustanku pojawia się na naszym stole. Niewielka gra zamknięta w niewielkim pudełku, ale posiadająca ogromny potencjał. Mechanika kontrolowania obszarów na przepięknie zilustrowanych kartach, to coś, co mocno nas urzekło w tym tytule. Jak widać nie potrzeba wiele, aby gra dostarczała frajdy i zapewniała tonę regrywalności. Spora decyzyjność, świetne wykonanie, bardzo proste zasady, krótki czas rozgrywki – czego chcieć więcej? To idealna propozycja dla osób szukających szybkich gier, ale dostarczających sporo przyjemności z osiągniętego zwycięstwa. Satysfakcja po rozgrywce – zagwarantowana!

Sprawdź najlepszą ofertę na Tu i Tam


Res Arcana (wyd. Rebel)

Jedna z najbardziej niepozornych gier z jedną z najlepszych wyprasek, z jakimi miałem do czynienia. Typowa mechanika zamiany jednych surowców w drugie, ale z nietypowym rozwiązaniem. To karciana gra o tematyce fantasy ze świetnymi ilustracjami, które są tylko tłem dla dobrze przemyślanej mechaniki. Wcielicie się tutaj w magów i będziecie zagrywać kolejne karty, które pozwolą zdobyć Wam kolejne umiejętności do przetwarzania surowców i zdobywania kolejnych punktów. Śpieszcie się, bo gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy zdobędzie 10 punktów. Mnóstwo kombinacji kart, wiele możliwości i niezwykła głębia rozgrywki.

Sprawdź najlepszą ofertę na Res Arcana


Fantastyczne Światy (wyd. Rebel)

Bardzo zaskakująca propozycja. Mała karcianka z mocno ograniczoną liczbą kart, a tak wieloma możliwościami. W tej grze będziesz rozbudowywał królestwo, tworząc spektakularne kombinacje poprzez połączenia kolejnych kart. I to wszystko w czasie nie dłuższym niż 20 minut. Banalne do wytłumaczenia zasady sprawiają, że każdy bez wyjątku będzie mógł spróbować swoich sił. Nie ma tutaj jednej uniwersalnej drogi prowadzącej do zwycięstwa i gwarantuję Wam, że każda rozgrywka będzie inna od poprzedniej.

Sprawdź najlepszą ofertę na Fantastyczne Światy


Patchwork (wyd. Lacerta)

Najlepsza logiczna układanka z ekonomią w tle. Patchwork to abstrakcyjny hit, który odkąd trafił do naszej kolekcji wiele lat temu, wciąż regularnie wraca na nasz stół. Wszystko dzięki połączeniu kilku ciekawych mechanik, zarządzania czasem, przychodem i układania tetrisowych elementów na planszy, a to wszystko w rywalizacyjnym trybie jeden na jednego. Temat, choć nietypowy, bo traktujących o szyciu kołderki z różnych elementów, pasuje tutaj doskonale. I nie dajcie się zwieść tej propozycji, ponieważ jest to tytuł wymagający od gracza wielu przemyślanych decyzji. Patchwork musi znaleźć się w Twojej kolekcji, jeśli go jeszcze nie masz! Już niedługo w wersji Polski Folklor.

Sprawdź najlepszą ofertę na Patchworka


Paryż: Miasto Świateł (wyd. Lacerta)

Nietypowa, aczkolwiek ładnie prezentująca się na stole gra przeznaczona tylko i wyłącznie dla dwóch graczy. Mechanika gry oparta na tetrisie, która spodoba się każdemu kto lubi układanki logiczne i chcę porywalizować w ten sposób z drugim graczem. Do tego wszystkiego ładna, artystyczna kreska, klimatyczne wydanie, proste zasady i sporo główkowania. W tej grze wykorzystacie pudełko jako planszę do gry.

Sprawdź najlepszą ofertę na Paryż


Star Wars: Rebelia (wyd. Galakta)

Najdroższa gra z tego zestawienia, ale warta każdej wydanej złotówki. Asymetryczna gra strategiczna przeznaczona dla dwóch graczy. Wcielicie się tutaj w jedną z dwóch stron konfliktu: imperium lub rebelię. To niesamowicie klimatyczna gra, która świetnie odwzorowuje wydarzenia z gwiezdnej sagi, a jednocześnie zmienia je na tyle, że każda rozgrywka to nowa opowieść z tego uniwersum. Mimo dość wysokiego progu wejścia i zaporowej ceny warto poznać ten tytuł, bo jest wciągający jak diabli. Do tego wszystkiego tona figurek i bardzo ładnych komiksowych ilustracji na kartach.

Sprawdź najlepszą ofertę na Star Wars Rebelia


Kartografowie (wyd. Ogry Games)

To jedna z najlepszych gier Roll&Write na rynku. W tej grze wcielicie się w tytułowych kartografów i będziecie tworzyli mapy najróżniejszych terenów. Na mapie będziecie rysowali kształty w taki sposób, by jak najlepiej spełnić obowiązujące warunki. Rozgrywka każdorazowo wciąga i zaskakuje, a negatywna interakcja działa tutaj nadzwyczaj dobrze. Duża głębia rozgrywki i ponadprzeciętna regrywalność zamknięta w niepozornym pudełku.

Sprawdź najlepszą ofertę na Kartografów


Zamek (wyd. Nasza Ksiegarnia)

Kiedyś Carcassonne, teraz Zamek. Ta typowa dwuosobówka bierze to, co najlepsze ze znanej serii gier i dodaje kilka pomysłów od siebie. Sprawia to, że układanie kafelków w obrębie określonej przez mury zamku przestrzeni jest angażujące aż do ostatniej płytki. Spora regrywalność, świetna oprawa graficzna, masa kombinowania i negatywna interakcja, którą tak bardzo lubię. Mimo 17 lat gra nie zestarzała się nawet o trochę.

Sprawdź najlepsze oferty na Zamek


Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

14 thoughts on “Nasze top gier planszowych dla dwóch graczy – Edycja 2023 – lista aktualizowana.

 • Dzien dobry, czy Amazonki nie sa frakcja w O:NI ?

  Odpowiedz
  • Są, są oczywiście. Moje niedopatrzenie. Poprawimy to 🙂

   Odpowiedz
 • Bardzo fajny ranking, sprowokował mnie do zakupu Osadnicy: Narodziny imperium i jestem bardzo zadowolona. Dziękuję 🙂

  Odpowiedz
 • Brak Neuroshimy hex trochę wstyd. taka ewidentna gra w tej kategorii..

  Odpowiedz
  • Fakt. Zaktualizujemy listę i o ten tytuł. Dzięki 🙂

   Odpowiedz
 • Kiedy możemy spodziewać się jakiejś aktualizacji?😃

  Odpowiedz
  • Aktualizacja już jest 🙂

   Odpowiedz
   • Już jest 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *