Recenzje

Recenzja #703 Ziemia

Czy potrafisz wyobrazić sobie najpiękniejsze miejsce na naszej planecie? Z prężnie działającym ekosystemem, z żyzną glebą, bujną roślinnością oraz z bogatą fauną…? Przedstawiamy grę Ziemia, w której każdy będzie mógł stworzyć swoją własną, wymarzoną wyspę!


Informacje o grze

Autor gry Ziemia: Maxime Tardif

Wydawnictwo: Lucky Duck Games

Liczba graczy: 1-5

Czas gry: 45-90 min

Wiek: 14+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Lucky Duck Games. Wydawnictwo Lucky Duck Games nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plPrzegląd elementów

Ziemia to gra, która zwraca na siebie uwagę już od pierwszego spojrzenia na okładkę. Przepiękna grafika ukazująca zachodzące słońce nad wodospadem zapowiada nam tematykę gry – tworzenie własnej krainy, miejsca, gdzie rośliny i zwierzęta żyją w idealnej harmonii. Wszystkie ilustracje w grze to fotografie prawdziwych gatunków roślin, zwierząt oraz grzybów. Idealnie wpasowują się one w klimat gry i razem dają niesamowite wrażenie.

Po otworzeniu wieczka naszym oczom ukaże się bogata zawartość opakowania. Plansze graczy, które stanowią niejako nasz „pulpit dowodzenia” są porządnie wykonane i wydrukowane na grubej tekturze. To na nich będziemy oznaczać akcje, które chcemy wykonać w danej turze. One też są miejscem na naszą najważniejszą kartę – kartę wyspy oraz na towarzyszące jej karty klimatu i ekosystemu. Bardzo podoba mi się również to, że na planszach umieszczono wyjaśnienia symboli występujących na kartach. Dzięki temu nie trzeba przeszukiwać instrukcji, kiedy zdarzy nam się zapomnieć jakiegoś znaku.

Najważniejsze jednak są… karty, których w opakowaniu znajdziemy całe mnóstwo! Samych kart Ziemi jest 283, a do tego dochodzą karty fauny, ekosystemów, wysp, klimatu i karty do rozgrywki solowej.

Kolejne elementy gry to śliczne drewniane znaczniki pni, koron oraz kiełków, które podczas rozgrywki będziemy umieszczać na kartach, tworząc mały krajobraz naszej wyspy. Ułożone drzewka prezentują się bardzo ładnie i się nie przewracają, a kiełki w postaci zielonych sześcianów wygodnie układa się na kartach. Szkoda, że znaczniki ziemi (które u nas pieszczotliwie nazywamy kupkami) są zwykłymi żetonami. Ale nic straconego, można dokupić je również w drewnianej wersji!

Do gry dołączono również treściwą instrukcję, która bardzo dobrze przedstawia zasady gry. Nieco zawiłe były dla mnie jedynie zasady trybu solo, ale w końcu (z pomocą znalezionego w Internecie filmiku) udało mi się również zagrać w tym trybie, ale o tym napiszę nieco później.


Zarys Rozgrywki

Tak jak wspominałam, w grze Ziemia zadaniem graczy jest stworzenie, jak najlepiej zagospodarowanej roślinnością wyspy. Bogata, dobrze prosperująca flora zapewni nam przychylność fauny (i oczywiście dodatkowe punkty). Ziemia to głównie gra o roślinach. Więc jeśli ktoś woli zwierzaki, tutaj znajdzie ich raczej, jak na lekarstwo.

W swojej turze będziemy mogli wybrać jedną z czterech dostępnych akcji. Co ciekawe nasz wybór przyniesie również określone korzyści współgraczom. Umożliwi również odpalenie dodatkowych zdolności kart (oznaczonych kolorami).

Podczas rozgrywki gracze będą umieszczać karty na swojej wyspie w układzie 4×4. Na kartach będą mogli sadzić drzewa i hodować kiełki, które, jak w każdej pełnokrwistej grze euro będą przynosić dodatkowe punkty w końcowej punktacji. Oprócz tego punkty przyniosą nam również same karty naszych roślin i terenów, karty fauny, ekosystemy oraz co ciekawe – karty, które odrzuciliśmy na kompost.

Twórcy gry stwierdzili, iż „Najlepsi gracze to ci, którzy szybko się dostosowują, tak jak rośliny i zwierzęta, które muszą stale się rozwijać”. Musimy więc znaleźć naszą własną drogę do zwycięstwa i starać się, żeby znaleźć, jak najlepsze powiązania między kartami.

Recenzja

Ziemia to gra, która już od pierwszej rozgrywki wylądowała u mnie na półce obok Na Skrzydłach i Everdell. Możemy w niej również znaleźć nieco z Ark Nova oraz z Terraformacji Marsa. Na start dostajemy kilka kart i musimy zdecydować, w którą stronę iść i które, karty zostawić, aby następnie móc je opłacić ziemią i umieścić na naszej wyspie. Myślę, że jednak najbliżej Ziemi do Na Skrzydłach, gdzie łączy je przyrodniczy temat, a zbieranie kiełków na kartach, przypominało mi bardzo zbieranie kolorowych jajeczek… Widzę podobieństwa również w odpalaniu akcji, tworzenia układu kart oraz bardzo podobną trudność rozgrywki. Jeśli lubicie Na Skrzydłach, to Ziemia z pewnością również przypadnie Wam do gustu!

Bardzo spodobała mi się dynamika gry i to, że każdy ma cały czas coś do roboty. Kiedy jeden z graczy odpala swoją akcję, drugi również może w tym czasie „podziałać” na swojej wyspie. Dzięki czemu gra jest płynna i nie mamy tutaj uciążliwego downtime’u. Co prawda, jeśli chodzi o bezpośrednią interakcję między graczami, nie znajdziemy jej tutaj prawie wcale. Nie mamy wpływu na wyspy i karty innych graczy, możemy się z nimi jedynie ścigać o punkty za faunę. Warto również ukończyć swoją wyspę przed innymi – otrzymamy za to dodatkowe 7 punktów!

Podoba mi się regrywalność Ziemi, gdyż co rozgrywkę trafiałam na karty, których wcześniej nie widziałam. Sporą liczbę kart „kompostujemy” podczas gry i nawet nie mamy okazji zobaczyć jakich. Jeśli chodzi o skalowanie, to w grę możemy zagrać nawet w 5 graczy, ale taka rozgrywka zajmie nam nieco więcej czasu. Możemy zagrać również solo i zmierzyć się z automatem – Gają. Gaja ma swoją specjalną planszę, na której będzie kolekcjonowała kiełki, ziemię, drzewa oraz karty. Posiada również swoją talię. Muszę się pochwalić, że udało mi się nawet wygrać, ale tylko dlatego, że jako pierwsza skończyłam swoją wyspę…

Ziemia jest średnio skomplikowaną grą euro, ma przyjazny, bardzo przyjemny i rodzinny temat, jest ślicznie wykonana. Chętnie wyciągnę ją na stół dla nieco bardziej ogranych znajomych! Cieszę się, że mam ją w swojej kolekcji, to bardzo udana pozycja z moim ulubionym przyrodniczym tematem!

Warto wspomnieć również o dodanym do gry arkuszu osiągnięć, który dodatkowo motywuje do kolejnych rozgrywek i ustawieniu swojej strategii w określony sposób.

Podsumowanie

Ziemia to pięknie wykonana gra, pełna klimatycznych zdjęć i uroczych znaczników. To must have dla fanów średniej ciężkości gier euro oraz dla wielbicieli gier o tematyce przyrodniczej. Rozgrywka jest bardzo przyjemna, wymaga sporo kombinowania i znalezienia najlepszej synergii między kartami, które będziemy mieć do dyspozycji. Bardzo polecam, u mnie zajmie honorowe miejsce obok Na skrzydłach i Everdell.

Mocne Strony:

  • moja ulubiona mechanika tableau building,
  • piękne fotografie na kartach,
  • bardzo przyjemny temat gry,
  • ciekawy wariant solo,
  • motywujący arkusz osiągnieć,
  • piękne wykonanie,
  • świetna dynamika,
  • dobre skalowanie,.

Słabe Strony:

  • mało bezpośredniej interakcji między graczami.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *