Recenzje

Recenzja #359 Wiem lepiej

Należysz do grona osób, które turnieje wiedzowe wykorzystują jako okazję do sprawdzenia samego siebie? Teraz masz okazję poddać swoją wiedzę prawdziwemu testowi w grze Wiem lepiej! Przekonaj siebie i innych, że świat nie ma przed Tobą tajemnic.


Informacje o grze Wiem lepiej

Autor gry: Jesper Bülow

Ilustracje: Jesper Bülow

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 2+

Czas gry: 45 min.

Wiek: 16+

Mechaniki w grze: Simultaneous Action Selection, Betting and Bluffing


W grze WIEM LEPIEJ zdobywasz punkty nie tylko za udzielanie prawidłowych odpowiedzi na swoje pytania. Drużyna przeciwna nie wie, jak nazywał się niedźwiedź, który uczestniczył w bitwie o Monte Cassino? Zagraj płytkę WIEM LEPIEJ i pochwal się swoją wiedzą.

Wydana w Skandynawii w 2006 roku WIEM LEPIEJ szturmem podbiła tamtejszy rynek gier planszowych i szybko odniosła międzynarodowy sukces. Dzięki ciekawym i zróżnicowanym pytaniom oraz zajmującej rozgrywce, w której strategia jest równie ważna, co wiedza, jest jedną z najlepiej sprzedających się gier quizowych ostatnich lat.

Co takiego sprawia, że Wiem lepiej wyróżnia się wśród gier wiedzowych? Czy jest to gra, którą powinien mieć w swojej kolekcji każdy szanujący się gracz? Przekonacie się po przeczytaniu niniejszej recenzji!


Przegląd elementów gry

Styl, w jakim wydana jest gra Wiem lepiej, już na dzień dobry zapewnia nas, że to nie będzie lekka, imprezowa rozgrywka. Stonowane wnętrze nadaje grze powagi i klimatu – w moich oczach była to pozytywna zapowiedź czekającego nas testu.

W pudełku znajdziemy: niewielką planszę z torem punktacji, 4 planszetki oznaczone różnymi kolorami oraz dopasowane do nich płytki taktyk i pionki, płytki kategorii wraz z woreczkiem do ich przechowywania, pudełko z kartami pytań oraz instrukcję. To, co od razu rzuca się w oczy, to solidne wykonanie wszystkich elementów oraz wypraska, która pozwala na ich wygodne przechowywanie.

Wiem lepiej to gra przygotowana dla maksymalnie 4 drużyn. Dla każdej z nich znajdziemy planszetkę z 4 okienkami oznaczonymi od 1 do 4 punktów, pionek, jedną płytkę ZAMIANY oraz dwie płytki WIEM LEPIEJ. Pytania, na jakie będą odpowiadać gracze, należą do 20 kategorii, których nazwy i symbole występują na płytkach kategorii. Wśród nich są na przykład: geografia, architektura, technologia i gry, społeczeństwo oraz sport. Pytania umieszczone są na 150 kartach, a na każdej z nich 20 pytań (po jednej stronie) – każde z innej dziedziny – i odpowiedzi (po drugiej stronie). Daje nam to aż 3000 pytań, spośród których nie jedno Was zaskoczy!


Zasady gry Wiem lepiej

Przed rozpoczęciem rozgrywki gracze dzielą się na maksymalnie 4 drużyny. Zagrać można oczywiście indywidualnie, ale… co dwie głowy (lub więcej), to nie jedna! Następnie zespoły wybierają jeden kolor i otrzymują pasujące do niego elementy. Na polu startowym ustawiają swoje pionki i przygotowują swoje płytki taktyk, aby mieć do nich łatwy dostęp. Na początku każdej rundy drużyny losują po 4 płytki kategorii i układają je w ustalonej kolejności na swojej planszetce. Jeśli w danej dziedzinie czują się dobrze, warto umieścić ją na polu oznaczonym 4 punktami, jeżeli jednak wiedzą, że wylosowana tematyka to nie ich działka, mogą umieścić ją na pierwszym polu. Im wyższa wartość, tym bardziej istotna będzie poprawna odpowiedź na pytanie z danej kategorii.

Teraz drużyny po kolei odpowiadają na pytania z dziedziny, której płytkę umieścili na pierwszym polu. Odczytuje je zawsze osoba z innego zespołu. Jeżeli drużyna odpowie poprawnie, przesuwa swój pionek o jedno pole do przodu. W kolejnych turach będą odpowiadać na pytania o wartości 2, 3 i 4, a więc o tyle pól będą mogli pójść do przodu, jeśli uda im się udzielić właściwych odpowiedzi. Po zakończeniu rundy gracze przechodzą do następnej, od nowa losując żetony kategorii i umieszczając je w wybranej kolejności. Gra trwa do momentu, aż pierwszy pionek nie dotrze do końca, wyłaniając zwycięzcę.

Taktyki

Nie bez powodu jednak Wiem lepiej nazywa się taktyczną grą quizową. Istotną rolę w rozgrywce odgrywają płytki taktyk, które drużyny mogą wykorzystywać raz na rundę. Pierwsza z nich to płytka ZAMIANY. Jak sama nazwa sugeruje, pozwala ona zamianę dowolnych dwóch płytek kategorii znajdujących się na stole. Dzięki temu gracze, którzy zauważyli, że drużyna przeciwna będzie odpowiadać na pytanie z dziedziny będącej ich konikiem, mogą zabrać ją dla siebie, w zamian oddając inną płytkę.

Drugi rodzaj płytek taktycznych to żetony WIEM LEPIEJ. Każda drużyna posiada takie dwa i może zagrać je w dwóch sytuacjach:

 • przed przeczytaniem pytania dla drużyny przeciwnej,
 • po przeczytaniu pytania dla drużyny przeciwnej.

W każdej sytuacji najpierw na pytanie odpowiada ten zespół, do którego pierwotnie było skierowane pytanie. Jeśli jednak nie udzieli on prawidłowej odpowiedzi, swoich sił próbuje drużyna, która zagrała płytkę WIEM LEPIEJ. Jeżeli odpowie ona poprawnie otrzymuje: 3 punkty, gdy zagrała żeton przed poznaniem pytania lub 1 punkt, gdy zrobiła to już po. W przypadku, gdy drużyna nie odpowie prawidłowo, traci 1 punkt.


Recenzja gry Wiem lepiej

Czy proste zasady i ciekawe taktyki, które możemy wykorzystać w trakcie rozgrywki, wystarczą, aby o Wiem lepiej powiedzieć, że to gra dla każdego?

Stopień trudności – czy na pewno wiem lepiej?

Same zasady gry są bardzo proste do przyswojenia, więc po lekturze krótkiej instrukcji szybko możemy do niej zasiąść. Schody jednak zaczynają się, kiedy poznamy pierwsze pytania. I tu muszę z czystym sumieniem powiedzieć, że Wiem lepiej nie jest grą dla osób, które nie mają szerokiej wiedzy chociaż z kilku kategoriach. To nie jest lekka gra rodzinna czy imprezowa, w której będziemy ścigać się z czasem. Wiem lepiej to prawdziwy test wiedzy. Choć wśród 3000 pytań na pewno znajdą się przystępne dla każdego (16+), to niektóre mogą zniechęcić przeciętnego gracza. A pytania bywają naprawdę szczegółowe. Aby nieco przybliżyć ich zróżnicowanie pod kątem trudności i tematyki, podam kilka z nich:

 • Język: Jak brzmi po włosku słowo „lód”?
 • Świat biznesu: Założycielem której stacji telewizyjnej istniejącej od 1992 roku jest Zygmunt Solorz-Żak?
 • Tradycje i wierzenia: Jak w języku łacińskim określa się drogę, którą Jezus szedł na ukrzyżowanie?
 • Człowiek: Jak się nazywa bardzo szybkie i płytkie oddychanie, które zazwyczaj występuje podczas ataku paniki?
 • Potrawy i napoje: Co we francuskich restauracjach serwowane jest pod nazwą escargots?
 • Natura: Do jakiej gromady należą delfiny?

W pojedynkę czy zespołowo?

W Wiem lepiej spotkamy się z pytaniami spośród 20 kategorii. Łącząc to ze stopniem trudności wielu z nich, osobiście polecam grę zespołową. Wspólnymi siłami mamy większą szansę, aby poprawnie udzielić odpowiedzi na większą liczbę pytań, niż w pojedynkę. Nie znaczy to jednak, że gra źle sprawdzi się w wariancie indywidualnym. Będzie on odpowiedni w przypadku towarzystwa, dla którego wiedza ogólna nie stanowi większej przeszkody i chcą sprawdzić własne możliwości. Wariant zespołowy naturalnie zapewni rozgrywce interakcję, ale w obydwu nie brakuje elementu negatywnej interakcji, którą zapewniają płytki ZAMIANY.

Rozgrywka w Wiem lepiej

Jak wspomniałam wyżej, Wiem lepiej nie jest lekką grą rodzinną, ani imprezowym wyścigiem. To spokojna rozgrywka, w której gracze będą sprawdzać swoją wiedzę w wielu dziedzinach. Czas gry zależy przede wszystkim od tego, czy drużynom będzie się udawało odpowiadać na większość pytań, co wiąże się z przesuwaniem pionka do przodu. Na wiele pytań albo będzie się odpowiadało od razu lub po krótkiej chwili zastanowienia, albo wcale, więc czas pojedynczej tury nie powinien się znacznie przedłużać. Gra może się jednak ciągnąć w czasie, jeśli gracze nie radzą sobie z pytaniami i ich pionki przez większość czasu stoją w miejscu.

Wiem lepiej wiąże się oczywiście z dużą losowością: najpierw przy losowaniu płytek kategorii, a następnie przy pytaniach. Może więc zdarzyć się, że pechowo trafimy na trudne pytania, podczas gdy do drużyny przeciwnej uśmiechnie się szczęście w postaci prostych pytań. A zapewniam, że takie również spotkamy podczas rozgrywki!

Wykonanie

Zarówno jakości jak i estetyce wykonania Wiem lepiej nie można nic zarzucić. Wszystkie elementy: od planszy po płytki są solidne i doskonale współgrają z całością. Na pochwałę zasługuje również wspomniana już wypraska. Dzięki niej wszystko ma swoje miejsce i nic nie będzie luźno latało po pudełku.


Podsumowanie

Potrzeba wielu gier, aby przejść przez wszystkie pytania (i zapamiętać odpowiedzi!). Nie musimy zatem obawiać się, że Wiem lepiej jest grą jednorazową.

Reasumując, Wiem lepiej to doskonale przygotowana taktyczna gra quizowa, która sprawdzi się w konkretnym gronie odbiorów. Jeśli więc należysz do osób lubiących sprawdzać swoją, często szczegółową, wiedzę, a podczas oglądania teleturniejów zawsze masz wiele do powiedzenia, to jest gra dla Ciebie! Nie ma tu miejsca na zbędne rozpraszacze. Cała rozgrywka sprowadza się do prawdziwego testu wiedzy, podczas którego możesz nieco zmienić plany współtowarzyszy. Jeżeli jednak wolisz lekkie, quizowe gry imprezowe, zrezygnuj z Wiem lepiej i sięgnij na przykład po LOGO czy Colour Brain.


Mocne strony:

 • solidne i estetyczne wykonanie,
 • doskonała dla wymagających graczy,
 • duże zróżnicowanie wśród kategorii pytań.

Słabe strony:

 • ze względu na poziom trudności, gra skierowana do konkretnej grupy odbiorców.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Rebel. Bardzo dziękujemy!

rebel logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *