Recenzje

Recenzja #538 Neopolis

W Neopolis stworzycie prawdziwe miasta przyszłości. Ekologiczne wieżowce, nowoczesne ekobusy, przyjazne miejsca użyteczności publicznej… Inwestujcie w najlepsze budynki, lecz uważajcie, żeby spełnić ich wszystkie wymagania, gdyż za źle zaprojektowanie miasta otrzymacie punkty ujemne.


Informacje o grze

Autor gry Neopolis: Phil Walker- Harding

Wydawnictwo: Lucky Duck Games

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: ok 30 min.

Wiek: 10+Autorem Neopolis jest Phil Walker-Harding. Na pewno kojarzycie inne gry jego autorstwa, na przykład szalenie popularny Park Niedźwiedzi, Kakao, Lamaland czy Sushi Go Party! Wszystkie te gry to bardzo przyjemne pozycje familijne i zalicza się do nich również Neopolis. Zapraszam Was do zapoznania się z recenzją i polecam tę grę Waszej uwadze, gdyż… zresztą sprawdźcie sami.


Przegląd elementów

Neopolis zajmuje dość duże, porządnie wypchane pudło. Grafika na wieczku przedstawia nowoczesne miasto, a wszystko jest zachowane w żywych, ładnych kolorach. Po otwarciu pudełka znajdziemy sporo elementów, które musimy poskładać przed pierwszą rozgrywką. Na szczęście nie jest to zbyt skomplikowane, a dzieciakom daje sporo frajdy… Po złożeniu wszystkich wieżowców i bonusów, bez problemu zmieścimy je wszystkie w pudełku.

Budynki są naprawdę ładne, stabilne i świetnie prezentują się w kafelkowym „mieście”. Kafelki również są bardzo starannie wykonane, mają wyraźne, łatwe do odróżnienia kolory i symbole. Cała gra prezentuje się bardzo ładnie, a gotowe miasto wygląda imponująco.

Do gry załączono czytelną instrukcję, która dobrze przedstawia zasady i podaje przykłady wraz z punktowaniem.


Zarys Rozgrywki

Celem naszej gry jest stworzenie najlepszego, najbardziej przyjaznego ekologicznie miasta. W tym celu będzie układać na zmianę kafelki, aby docelowo otrzymać parcelę 4×4 płytki. Na kafelkach mamy cztery rodzaje terenu: wodę, glinę, rośliny i kamień, będziemy tworzyć z nich dzielnice, na których będą wznosiły się nasze budynki. Musimy jednak uważać, gdyż umieszczenie zbyt wysokiego budynku w zbyt małej dzielnicy może dać nam punkty ujemne.

Punkty dostajemy również za miejsca użyteczności publicznej. Możemy zaplanować miejsca przejazdu ekobusów, postawić ekokopuły oraz wiatraki. Każdy z tych obiektów ma własne wymagania, które musimy brać pod uwagę podczas gry i planowania.

Kiedy gracze ukończą swoje miasta, następuje podliczanie punktów. Na koniec gry otrzymuje się również dodatkowe punkty za parki i obiekty sportowe na płytkach. Pojedyncza gra trwa około 30 minut.


Recenzja

Neopolis to aktualnie moje ulubiona gra rodzinna o projektowaniu miasta. Rozgrywka jest przyjemna, wymaga główkowania, ale jednocześnie nie jest zbyt mózgożerna. Kafelki są czytelne i projektowanie dzielnic nie sprawia problemów. Moja 8-latka bardzo dobrze radzi sobie z grą i często prosi o wspólną rozgrywkę. Podoba jej się element ryzyka, gdyż liczba wieżowców jest ograniczona, a nie mamy pewności, że uda nam się dokończyć jakąś dzielnicę. Trzeba tutaj zarządzać ryzykiem i kombinować, jakie płytki najlepiej sprawdzą się w naszym mieście.

Gra jest bardzo regrywalna, gdyż za każdym razem wybieramy 2 z 3 bonusów i nigdy wszystkie z nich nie biorą udziału w grze. Dodatkowo mamy naprawdę dużą liczbę kafelków, miasta wyglądają więc za każdym razem inaczej. Pojedyncza rozgrywka zajmuje nam około 30 minut i jest to bardzo miło spędzony czas. Gra nie jest ani za długa, ani za krótka.

Neopolis to gra bardzo podobna do Miasta w Chmurach tego samego autora. I tu i tu projektujemy miasto z wieżowcami. Neopolis ma jednak tą przewagę, że wymaga większego kombinowania oraz posiada dodatkowe bonusy. Również pojedyncza rozgrywka jest nieco dłuższa i nie wymaga aż takiej zręczności.

W grze nie ma bezpośredniej negatywnej interakcji, każdy tworzy swoje miasto i pracuje na swoje konto. Możemy podebrać innym graczom budynki, ale spokojnie mogą na to miejsce wziąć coś innego, na przykład o punkt, czy dwa mniejszego, czy większego.


Podsumowanie

Neopolis to bardzo udana gra familijna. Wymaga główkowania i przewidywania i daje sporą satysfakcję. Już 8-latki powinny spokojnie dać sobie z nią radę i gwarantuję, że wszyscy będą się dobrze bawić – zarówno dzieciaki, jak i rodzice. Jeśli szukacie mądrej, ładnej gry, która zapewni długie godziny dobrej zabawy, to Neopolis sprawdzi się idealnie!


Mocne Strony:

  • świetnie prezentuje się na stole,
  • wymaga planowania i strategicznego myślenia,
  • przyjemna rozgrywka,
  • idealna na prezent,
  • bardzo udana gra familijna.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Lucky Duck Games. Bardzo dziękujemy!

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *