Top 30 gier planszowych – Edycja 2021 – miejsca od 20 do 11
Top 30 gier planszowych – Edycja 2021
Na naszym blogu znajdziesz zawsze najlepsze gry planszowe! Zajrzyj na naszego FB
Partnerem tej topki jest księgarnia internetowa Gandalf – link do działu z grami planszowymi.
Top 30 gier planszowych – EDYCJA 2021 część 2 – zaczynamy!
Miejsce 20 – Decrypto
Decrypto to bez wątpienia najlepsza gra słowna na rynku. Przeznaczona dla 4 i więcej osób, gdzie gracze będą musieli połączyć się w dwie drużyny. Niezwykle wciągająca mechanika, którą nie łatwo wytłumaczyć słowem pisanym. Całość polega na przekazywaniu kodów za pomocą słów w taki sposób, aby nasza drużyna odgadła szyfr, zwodząc jednocześnie przeciwników. Tytuł ten dostarcza wielu niezapomnianych emocji, wciąga i niezwykle angażuje graczy. Rozgrywka drużynowa chyba jeszcze nigdy nie była tak zacięta. Mimo iż jest to tytuł familijny, to z pewnością zadowoli najbardziej wytrawnych graczy.
Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj
Miejsce 19 – Tzolkin
Tzolkin wciąż trafia na nasz stół, ponieważ to tytuł nie do podrobienia. Oryginalna mechanika zębatek wciąż przyprawia o zawrót głowy nawet najbardziej zaawansowanych graczy. Efektowna plansza, ciekawe rozwiązania mechaniczne, wiele możliwości decyzyjnych oraz ogromna regrywalność to najważniejsze cechy tej propozycji. W tej grze musimy ciągle planować na kilka tur do przodu, bo bez tego nasze szanse na zwycięstwo topnieją jak lód we wrzątku. To mimo upływu kilku lat od premiery wciąż jedna z najlepszych gier ekonomicznych z mechaniką rozmieszczania pracowników.
Miejsce 18 – Tu i Tam
Jedno z naszych najnowszych odkryć tego roku. Tu i Tam bez ustanku pojawia się na naszym stole. Niewielka gra zamknięta w niewielkim pudełku, ale posiadająca ogromny potencjał. Mechanika kontrolowania obszarów na przepięknie zilustrowanych kartach, to coś, co mocno nas urzekło w tym tytule. Jak widać nie potrzeba wiele, aby gra dostarczała frajdy i zapewniała tonę regrywalności. Spora decyzyjność, świetne wykonanie, bardzo proste zasady, krótki czas rozgrywki – czego chcieć więcej? To idealna propozycja dla osób szukających szybkich gier, ale dostarczających sporo przyjemności z osiągniętego zwycięstwa. Satysfakcja po rozgrywce – zagwarantowana!
Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj
Miejsce 17 – Viticulture Essential Edition + dodatek Toskania
Kolejny klasyk, który staje się o wiele lepszy, gdy dołączymy do niego dodatek. Bez niego gra jest przyjemna, ale dopiero Toskania pozwala rozwinąć skrzydła mechanice rozmieszczania pracowników. To tytuł o uprawie winorośli, tworzeniu win oraz zarządzaniu gospodarstwem. Niezwykle przyjemna gra ekonomiczna, która powinna znaleźć się w kolekcji każdego fana eurogier. Viticulture wraz z dodatkiem Toskania to gra z klimatem, w której każdy sezon podzielono na 4 pory roku, podczas których będziemy rozbudowywali naszą winnicę i wypełniali kolejne zamówienia klientów. Aby w pełni cieszyć się tym tytułem, to warto zaopatrzyć się jeszcze w butelkę dobrej jakości wina.
Zajrzyjcie do naszej recenzji podstawki i dodatku
Dodatek najtaniej kupisz tutaj
Miejsce 16 – Great Western Trail
Najlepsza gra euro w klimacie dzikiego zachodu. Wiele ciekawych rozwiązań mechanicznych, które zazębiają się ze sobą i tworzą arcyciekawą mieszankę, która wciąga od pierwszej rozgrywki. I niech nie zwiedzie Was ponura okładka gry, bo w środku pudełka otrzymujemy całą masę kolorowych komponentów. Wciel się w rolę ranczera, który zarządza stadem krów (mechanika deckbuildingu), sprzedaje je i podróżuje szlakiem do Kansas. Sporo przyjemnego kombinowania i szukania najlepszych strategii. To niezwykle satysfakcjonujący tytuł dla średniozaawansowanych graczy.
Miejsce 15 – New Frontiers
New Frontiers zastąpiło u mnie Roll for the Galaxy. To świetnie wykonana gra planszowa w klimatach sci-fi z niecodziennymi elementami, ale bardzo przyjemną rozgrywką. Najmocniejszą stroną tego tytułu jest jednak regrywalność, która jest niemal nieskończona. To tytuł bazujący na słynnym Puerto Rico, ale robiący od niego wszystko lepiej. To niezwykle dynamiczna rozgrywka z wyraźnym klimatem, niemalże pozbawiona losowości i dużą dozą negatywnej interakcji. Pomysłów na zdobycie punktów jest od groma. Odkrywaj nowe planety, podbijaj je i rozwijaj nowoczesne technologie.
Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj
Miejsce 14 – 7 Cudów Świata: Pojedynek
7 Cudów Świata: Pojedynek to już klasyk nad klasykami. To jedna z najlepszych gier przeznaczonych do gry w duecie. Rozwija swoje skrzydła z dodatkiem Panteon, ale i bez niego stanowi niezłą frajdę. To bardzo przyjemna gra, która mimo niewielkich rozmiarów dostarcza graczom sporo satysfakcji z rozgrywki. Najmocniejszą stroną tej pozycji jest bez wątpienia mechanika, która pozwala graczom zwyciężyć na 3 różne sposoby: poprzez militaria, naukę lub cywilnie. Wraz z przeciwnikiem przejdziecie przez 3 kolejne epoki, odkrywając kolejne coraz silniejsze karty. Mechanika draftu kart opowiedziana inaczej. To tytuł obowiązkowy w kolekcji każdego gracza.
Miejsce 13 – Le Havre
Mimo upływu wielu lat od premiery Le Havre, w końcu udało mi się poznać ten tytuł. I wiecie co? Bardzo żałuję, że dopiero teraz. To fenomenalna gra ekonomiczna, której mechanika nawet dzisiaj wydaje się „świeża’. Graczom przyjdzie rozwijać port morski, dbając jednocześnie o wyżywienie pracowników. Każda kolejna rozgrywka to nowe rozdanie i zupełnie inne podejście, jeśli chodzi o nasze plany co do rozwoju portu. To gratka, nie tylko dla fanów Agricoli i Uwe Rosenberga, która ma szansę spodobać się nawet mniej doświadczonym graczom.
Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj
Miejsce 12 – Blood Rage
Niezwykle klimatyczna gra strategiczna dla fanów nordyckiej mitologii, draftu kart oraz plastikowych figurek. Poprowadź jeden z 4 klanów przez 3 epoki, podczas których stoczysz mnóstwo krwawych bitew. Koniec końców nastąpi Ragnarok i kolejne krainy zostaną zniszczone. To niezwykle interakcyjna gra, gdzie każda twoja decyzja ma znaczenie. Sposobów na wykiwanie przeciwników jest wiele, ale pamiętaj, że oni tylko czekają aby wbić Ci sztylet prosto w plecy. Świetne wykonanie, wciągająca mechanika i niespotykany klimat sprawiają, że gra wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a polski wydawca ciągle dostarcza nowe dodruki.
Miejsce 11 – Lewis & Clark: The Expedition
Bardzo tematyczna gra wyścigowa z mechaniką nie do podrobienia, która wróciła na nasz rynek w nowym, nieco udoskonalonym wydaniu. Wyścig w górę rzeki naszym kanoe napędzany jest umiejętnym zarządzaniem zasobami i kartami. Korzystaj z pomocy rdzennych mieszkańców, a także innych doświadczonych w swojej dziedzinie pomocników. Oprócz niezwykle pieczołowicie przygotowanej mechaniki, czeka na nas bardzo dobra oprawa graficzna i sporo emocji związanych z samym wyścigiem. Satysfakcja ze zwycięstwa jest ogromna, ale tylko precyzyjne planowanie na kilka tur do przodu może doprowadzić do naszego triumfu. To tytuł przeznaczony dla nieco bardziej doświadczonych graczy, ale Ci początkujący również mogą spróbować swoich sił. A naprawdę warto!