Recenzje

Recenzja #833 Nowe Strony

Udaj się w fantastyczną podróż do świata książek! Nowe Strony to niesamowita gra skojarzeniowa, w której zadaniem graczy jest odnalezienie w tekście ukrytego przekazu. Czy uda Wam się wykonać wszystkie misje i dotrzeć do celu na czas?


Informacje o grze

Autor gry Nowe Strony: Germain Winzenschtark

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 2-6

Czas gry: 30-60 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plLubicie gry dla dzieci, które łączą naukę z dobrą zabawą? Ja uwielbiam takie pozycje, a jeśli dzieci same proszą o kolejną rozgrywkę w grę edukacyjną, to musi być coś na rzeczy… Zapraszam do recenzji niesamowitej gry, w które możecie udać się w podróż do świata znanego z książek!

Przegląd elementów

Nowe Strony to przepięknie wydana gra, zachwycająca ilustracjami oraz komponentami, które znajdziemy w opakowaniu. Bardzo lubię gry, które wykorzystują pudełko do rozgrywki, a tutaj dosłownie zamieniamy je w maszynę, która przeniesie nas do wnętrza danej książki! Synchroliteromierz, bo tak nazywa się właśnie to urządzenie, pozwoli nam utrzymać porządek podczas zabawy, przechowa nasze literowe zasoby oraz umożliwi odrzucenie wykorzystanych zakładek.

A zakładki są przepiękne! Zarówno misje, eksploracje, jak i wyzwania zostały starannie przygotowane i świetnie pasują do rozgrywki. Ilustracje na kartach są cudowne i mocno kojarzą mi się z grafikami znanymi z gry Dixit. Możemy tutaj puści wodze wyobraźni i z zachwytem przyglądać się niesamowitym światom!

Do gry załączono również dobrze napisaną, szczegółową instrukcję, która dodatkowo została poparta przykładami. Instrukcja stopniowo wprowadza kolejne moduły gry.

Zarys Rozgrywki

Celem gry Nowe Strony jest dotarcie naszej wyprawy do Zaginionego Miasta, wskazywanego przez jedną z zakładek. Na początku rozgrywki umieszczamy ją w książce (w zależności od wybranej trudności rozgrywki: 50-120 stron od zakładki Obozu). Do zabawy możemy wybrać każdą nieco dłuższą książkę, ale najlepiej zdecydować się na powieść. Przyjemniej będzie wybierać skojarzenia do czytanych fragmentów do książki przygodowej, chociaż zdarzyło się nam zagrać również z książką popularnonaukową…

Następnie przemieszczamy się między stronami. Jeden z graczy przesuwa się o określoną na zakładce eksploracji liczbę stron, czyta fragment (pierwsze 6 wersów z prawej strony) i w tajemnicy wybiera pasującą do niego zakładkę. Pozostali gracze po naradzie muszą spróbować wskazać ten sam obrazek. Rozgrywkę można sobie nieco utrudnić poprzez dobranie kart misji czy wyzwań. Zdobycie takich zakładek uchroni nas jednak przed stratą punktów w razie pomyłki.

Recenzja

Nowe Strony to gra wyjątkowa, gdyż do rozgrywki możemy wykorzystać praktycznie każdą nieco dłuższą książkę. Według instrukcji wybrana pozycja powinna mieć co najmniej 120 stron, abyśmy mogli swobodnie się w niej przemieszczać i wykonywać powierzone misje. U nas gra przyjęła się doskonale, może dlatego, że jesteśmy miłośniczkami czytania i mamy dość obfitą biblioteczkę. Wspaniale było móc połączyć oba nasze hobby, czyli planszówki i literaturę!

Czy gra sprawdzi się również dla dzieci, które niezbyt lubią książki? Myślę, że tak, ponieważ najważniejszą rolę, nadal odgrywa tutaj gra. Dobierane zadania są naprawdę interesujące i zdecydowanie ubarwiają rozgrywkę. Zarówno misje, jak i wyzwania potrafią zaskoczyć graczy i co najważniejsze sprawiają, że dzieci muszą stać się aktywnymi słuchaczami i bardzo skupić się na aktualnie czytanym fragmencie książki. Oprócz wspaniałej zabawy kojarzącej mi się nieco z grą Dixit (wybieranie pasującej zakładki) mamy tutaj również spory aspekt edukacyjny. Zadania oparte są często na kompetencjach językowych i gramatyce, dzięki czemu dzieci mogą świetnie rozwijać się w tym kierunku.

Nowe Strony mają fantastyczny przygodowy klimat, który spodoba się dzieciom lubiącym wyzwania i tajemnicze wyprawy. Mamy tutaj nutkę niepewności, emocje związane z odczytywaniem kolejnych fragmentów i wyborem zakładek oraz oczywiście wielki finał-ukryty tekst, który dzieci traktują jak słowa, które specjalnie do nich skierowała książka! Moje dzieci były zachwycone zabawą (chociaż nie zawsze udawało nam się wybrać właściwą zakładkę, co powodowało dotkliwą utratę naszych literowych zasobów).

Bardzo podoba mi się możliwość stopniowego dodawania do gry kolejnych modułów, dzięki czemu możemy spokojnie poznać wszystkie zasady rozgrywki i ją rozwijać we własnym tempie. Gra świetnie sprawdzi się dla młodych odkrywców, ale uwaga na efekt uboczny – zaciekawione czytanymi fragmentami dziecko może podebrać nam wybraną do rozgrywki książkę…

Podsumowanie

Nowe Strony to wspaniała gra kooperacyjna dla dzieci, która oprócz wspaniałej zabawy pozwala również rozwijać również kompetencje językowe. Przygodowa otoczka gry bardzo podoba się dzieciakom, które nawet nie wiedzą, jak wiele umiejętności ćwiczą podczas doskonałej zabawy! Gra jest przepięknie wykonana, a opakowanie w jednej chwili zmienia się w wyglądający profesjonalnie synchroliteromierz! Nie przegapcie tej gry, serdecznie Wam ją polecamy!

Mocne Strony:

  • przepiękne wykonanie,
  • zachwycające ilustracje na zakładkach,
  • ciekawe wyzwania językowe,
  • przygodowy charakter rozgrywki,
  • łączy naukę z dobrą zabawą,
  • optymalny czas rozgrywki,
  • emocjonująca zabawa,

Słabe Strony:

  • brak!

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *