Recenzje

Recenzja #638 Dyskografia

Co najlepiej sprawdzi się na każdej imprezie? Oczywiście muzyka oraz gra planszowa, która rozkręci zabawę! Dlaczego więc nie połączyć jednego z drugim…? Przedstawiamy Dyskografię, muzyczną grę imprezową dla każdego!


Informacje o grze

Autor gry Dyskografia: Roberto Fraga, Juan Manuel Rivero

Wydawnictwo: Lucky Duck Games

Liczba graczy: 2-8

Czas gry: 20 minut

Wiek: 7+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Lucky Duck Games. Wydawnictwo Lucky Duck Games nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Przegląd elementów

Dyskografia zajmuje średniej wielkości, kolorowe i rzucające się w oczy pudełko. Energetyzująca grafika od razu wskazuje, że mamy do czynienia z grą imprezową! Po otwarciu wieczka naszym oczom ukaże się dość szczególny widok, mianowicie elementy gry są ciasno upakowane w środku opakowania (na koszulki raczej nie starczy już miejsca), a resztę miejsca zajmuje kartonowa wkładka.

Elementy gry są bardzo starannie wykonane, szczególny ukłony należą się ilustracjom na kartach, gdyż są przepiękne i różnorodne. Jest ich aż 100! Karty są solidne i na tyle duże, że wszyscy uczestnicy rozgrywki siedzący przy stole nie mają problemu z zobaczeniem, co się na nich znajduje.

Do gustu przypadły mi również specjalne dyski, dzięki którym można bez problemu głosować na wybraną kartę z grafiką. To świetne rozwiązanie i zdecydowanie przyjemniejsze niż wybieranie karty z właściwym numerem, jak chociażby w Dixit. Do gry dołączono również książeczkę z grafikami okładek oraz dobrze napisaną instrukcję.


Zarys Rozgrywki

Zasady zabawy w Dyskografię są bardzo proste i można wytłumaczyć je dosłownie w parę chwil. Na początku odpalamy wybraną toplistę (kod qr znajdziecie w instrukcji), następnie do wysłuchiwanych utworów musimy wybrać, jak najbardziej pasujące okładki. Czasami wybór jest oczywisty, a czasami musimy się nieźle nakombinować, aby zgrać się z innymi współgraczami.

Przy każdej piosence mamy do wyboru jedną kartę z czterech. Grafika z największą liczbą głosów trafia do galerii, a my odkładamy obok zdobyte przez wszystkich graczy punkty. Możemy grać w wariant kooperacyjny bądź rywalizacyjny, ale nam do gustu przypadła szczególnie ta druga opcja. Na końcu rozgrywki (po 9 piosenkach i wybranych dla nich okładkach) podliczamy punkty i sprawdzamy w tabelki, jak nam poszło.


Recenzja

Dyskografia to bardzo ciekawa gra imprezowa, która dzięki prostym zasadom gry sprawdzi się w każdym gronie! To zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, gdyż głosowanie na grafikę powiązaną z muzyką jest wyjątkowo proste, a równocześnie daje sporo satysfakcji. To prostsza gra od Dixit, nie wymaga aż tyle abstrakcyjnego myślenia, spodoba się więc graczom, którzy nie lubią wymyślać haseł i powiązań między obrazkami.

Regrywalność gry jest bardzo duża, gdyż możemy co rozgrywkę włączać inne toplisty (oraz tworzyć nowe), więc za każdym razem inne grafiki będą nam pasowały do piosenek. Co ciekawe podczas zabawy odkrywaliśmy też zupełnie nowe i bardzo interesujące utwory! Możemy sami zdecydować, czy słuchamy całej piosenki, czy wystarczy nam tylko odsłuchanie fragmentu.

Gra skaluje się dobrze w każdym gronie, chociaż oczywiście im więcej osób tym lepsza, bardziej szalona zabawa! Najczęściej grałyśmy w 3 osoby, ale udało nam się również zagrać na zabawie w sylwestrowej w 7 osób! Wszyscy zgodnie stwierdzili, że gra jest szybka i przyjemna, a zasady są wyjątkowo przystępne.

Podoba mi się możliwość dostosowania zabawy do graczy uczestniczących w grze. Z dziećmi możemy posłuchać toplisty z przebojami Disneya, a z dziadkami posłuchać starych polskich przebojów… Możemy słuchać całych utworów lub krótkich fragmentów, możemy grać w małym lub dużym gronie… Dyskografia to bardzo elastyczna gra, bardzo ładnie wykonana, która znalazła stałe miejsce na mojej półce z imprezowymi grami.


Mocne Strony:

  • uniwersalna rozgrywka,
  • możliwość poznania nowych piosenek,
  • sprawdzi się w każdym gronie,
  • przystępne zasady gry,
  • szybka rozgrywka,
  • przepiękne grafiki,
  • możliwość wyboru toplisty i stworzenia własnej.

Słabe Strony:

  • pudełko z kartonową wkładką…

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *