Recenzje

Recenzja #810 Kompaktowe gry: Tucano, Kariba, Hyyge, Bandido i Bandida

Szukacie niewielkich gier z prostymi zasadami i ciekawą rozgrywką, które można zabrać dosłownie wszędzie? Jeśli tak to świetnie trafiliście. Przedstawiamy zestaw gier HelvetiQ! Tej serii po prostu nie można przegapić.


Informacje o grach

Wydawnictwo: IUVI Games

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 15 minut

Wiek: 6+


Gry zostały przekazane mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa IUVI Games. Wydawnictwo IUVI Games nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plGry HelvetiQ pojawiały się już wcześniej w Polsce, a my mieliśmy okazję poznać niektóre z nich, takie jak np. Hippo czy Kariba. Teraz dzięki IUVI Games ukazały się zarówno gry nam znane, jak i zupełne nowości. Cała seria otrzymała nowe, nieco większe pudełka, których już tak łatwo nie zgubimy w plecaku. Wszystkie 5 nowości to karcianki, które posiadają charakterystyczne, podłużne karty. Co łączy te gry? Oprócz rozmiarów są to oczywiście nieskomplikowane zasady, krótki czas rozgrywki i podobna grafika. We wszystkie gry zagramy z młodszymi, nawet 6-letnimi dzieciakami.

W tej recenzji przedstawimy Wam pokrótce gry: Kariba, Tucano, Hygge, Bandido oraz Bandida. Macie już upatrzoną, którąś z nich, czy czaicie się na całą serię? Zapraszamy do czytania!

Tucano

Na tą grę czekaliśmy najbardziej, gdyż uwielbiamy tukany! Te zabawne ptaki kochają natomiast… owoce. I właśnie o tym jest gra. Naszym zadaniem jest zbieranie soczystych owoców i uzyskanie za nie jak największej liczby punktów. Po drodze będziemy natrafiać również na owoce, które mogą nam zaszkodzić i odjąć nasze cenne punkty. Aby tego uniknąć, możemy podrzucić je przeciwnikom…

Tucano spodobało mi się za bardzo kolorową rozgrywkę pełną smakowitych, egzotycznych owoców. Kart jest naprawdę sporo, więc pod koniec rozgrywki nasza kolekcja będzie naprawdę okazała. Nieco mniej podobają mi się karty akcji, gdyż w każdej chwili przeciwnik może zabrać mi z trudem uzbierane zbiory. Na szczęście w kolejnych rundach mogę spróbować je odzyskać…

Przy grze przyda się umiejętność planowania, gdyż właściwie każda dokładana karta ma znaczenie w naszej punktacji. To ciekawa propozycja dla graczy, którzy nie mają nic przeciwko negatywnej interakcji, gdyż znajdziemy jej tu całkiem sporo.

Kariba

Wybierz się na dziką sawannę i sprawdź, co słychać przy wodopoju! Tylko silniejsze zwierzęta znajdą tam dla siebie miejsce. Zbieraj zestawy kart i zagrywaj je we właściwym momencie, a przegonisz słabsze zwierzęta wprost na Twój punktujący stos…

Kariba to zabawa gra, w której celem jest uzbieranie największej liczby kart ze wszystkich graczy. Przeganianie zwierzaków jest bardzo emocjonujące, a zgarnięcie stada słoni dzięki trzem małym myszkom bezcenne! Kariba to nadal ciekawa propozycja na szybkie rodzinne rozgrywki. Podoba mi się szybkie przygotowanie gry i płynna akcja, podczas której ciągle coś się dzieje. Mamy tutaj również spory wpływ na moment dokładania kart, dzięki czemu w pełni kontrolujemy rozgrywkę.

Hygge

Najbardziej przytulna gra z całej serii! Uzbieraj potrzebne rzeczy, nim zaskoczy Cię zima… Zbieraj kolorowe przedmioty oraz przydzielaj je do zdobytych zwierzaków. Im więcej śnieżynek uzbierasz na kartach, tym łatwiej osiągniesz zwycięstwo i… komfort podczas zimowego snu.

Hygge spodobała mi się szczególnie przez zimową tematykę. Uwielbiam gry, w których szykujemy do zimy urocze zwierzątka! Podobnie jak w poprzednich grach zbieramy najlepsze zestawy, aby w odpowiednim czasie je zagrać i na koniec zdobyć za nie punkty. Musimy się jednak śpieszyć, gdyż w każdej turze możemy przechować zapasy tylko dla jednego zwierzaka. Nigdy nie wiemy również, kiedy trafimy na kartę zimy, która natychmiastowo kończy rozgrywkę. Hygge jest szybka i ciekawa i bardzo się z nią polubiliśmy! Myślę, że często będzie wracać na stół, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Bandido

Bandido to gra kooperacyjna, w której musimy współpracować, aby pojmać zbiega! Bandido to niezły spryciarz, który porusza się podziemnymi tunelami. Zadaniem graczy jest zablokować wszystkie wyjścia, tak aby go uwięzić we własnym labiryncie. Od razu mówię, że to bardzo trudne zadanie! Na kilkanaście rozgrywek udało nam się złapać go jedynie 3 razy!

Dociągając karty, nie mamy wpływu na to, co trafimy, może się więc zdarzyć, że przez dłuższy czas nie odkryjemy kart z latarką i będziemy jedynie powiększać podziemny labirynt. W Bandido przeszkadza mi nieco ta losowość, ale nie zmienia to faktu, że bardzo lubię dokładać kolejne tunele i obserwować, jak powiększa się labirynt Zbiega. Ta gra daje frajdę głównie z układania, a zwycięstwo jest jedynie miłym, nieco zaskakującym dodatkiem.

Bandida

Bandida to sequel gry Bandido. Tym razem będziemy gonić uciekinierkę, która jest równie sprytna, jak jej poprzednik. Co ciekawe możemy połączyć obie gry i starać się uwięzić oboje zbiegów naraz! Warto jednak przeznaczyć na rozgrywkę sporą powierzchnię, myślę, że stół może tutaj nie wystarczyć…

Bandida wyróżnia się przede wszystkim kartami przedmiotów i alarmów, które mają spory wpływ na rozgrywkę i nieco zmniejszają losowość poprzedniej wersji. Niektóre karty są pomocne, ale inne mogą nam nieco utrudnić zabawę, warto więc zagrywać je w odpowiednich momentach. My lubimy grać połączonymi taliami, gdzie powstają jeszcze ciekawsze tunele! Stan wygranych rozgrywek na koncie: 0. Ale się nie poddajemy!

Podsumowanie

Gry HelvetiQ to bardzo sympatyczne, niewielkie gry, które charakteryzują się nieskomplikowanymi zasadami i krótkim czasem rozgrywki. Warto mieć takie maleństwa w kolekcji, gdyż sprawdzą się idealnie, jako szybkie fillery, na wycieczce, czy jeśli po prostu mamy mało czasu na większe tytuły. Polecamy je również dla dzieci, które świetnie się przy nich bawią!

Mocne Strony:

  • niewielkie opakowania,
  • ciekawe ilustracje,
  • szybki czas rozgrywki,
  • nieskomplikowane zasady
  • ćwiczą koncentrację,
  • każdy może znaleźć w nich coś dla siebie,
  • sprawdzą się w różnym gronie, również dla dzieci.

Słabe Strony:

  • nieco losowe.

Przydatne linki:

Tucano najtaniej kupisz tutaj

Kariba najtaniej kupisz tutaj

Hygge najtaniej kupisz tutaj

Bandido najtaniej kupisz tutaj

Bandida najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *