Recenzje

Recenzja #725 Kakao

Egzotyczny świat, dżungla, plemiona, kakao i handel. Która z plemiennych wiosek najlepiej wyspecjalizuje się w sprzedaży „owocu bogów” i zdobędzie sławę i bogactwo? W znanej i lubianej grze Kakao możesz wcielić się w wodza i doprowadzić swój lud do dobrobytu.


Informacje o grze Kakao

Autor gry Kakao: Phil Walker-Harding

Wydawnictwo: G3

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 45 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa G3. Wydawnictwo G3 nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plRecenzja gry Kakao

Kakao to kolejna w kolekcji gra kafelkowa, która została zamknięta w niewielkim pudełku. W jego wnętrzu znajdziemy całkiem sporo elementów takich jak: tekturowe kafelki, żetony słońca, monety, okrągłe planszetki graczy oraz drewniane meeple i owoce kakaowca. Wszystkie komponenty możemy umieścić w specjalnej wyprasce, co na papierze powinno pomóc w przygotowaniu kolejnych rozgrywek. Niestety po zdjęciu z półki, wypraska nie sprawdza się, a w pudełku zastaje nas chaos. Całość wykonania jest bardzo poprawna. Ilustracje pojawiające się tworzą spójną całość i świetnie oddają klimat plemion, które zamieszkiwały obecne tereny Ameryki Południowej.

Nutka ekonomii i intuicyjne zasady

Zwięzła instrukcja, okraszona wieloma przykładowymi ilustracjami, wzorcowo przeprowadza nas przez niuanse zasad gry. Te są bardzo proste, a więc można powiedzieć, że Kakao to gra z bardzo niskim progiem wejścia. Co więcej, reguły te są intuicyjne, przez co już podczas pierwszych rozgrywek zawalczymy z pełną świadomością o wygraną. Kakao to prosta gra kafelkowa z nutką ekonomii w tle. Będziemy tutaj gromadzić tytułowy surowiec, a następnie sprzedawać go po bardziej lub mniej okazyjnych cenach na rynku. Sednem rozgrywki jest tworzenie wspólnego obszaru z kafelków pracowników w swoim kolorze oraz kafelków dżungli w układzie szachownicy. To, w jaki sposób dołożymy kafelek pracowników, ma kluczowe znaczenie, ponieważ na jego bokach jest narysowana konkretna liczba meepli. Te z kolei oznaczają, z jaką wielokrotnością wykonamy akcję z kafli dżungli.

Akcje dzielą się na kilka rodzajów. Oprócz możliwości zdobywania owoca kakaowca i jego sprzedaży możemy pokusić się dodatkowo na zdobycie złota w kopalniach lub żetonów kultu boga słońca (niezbędne do nadbudowy kafelków w finałowym etapie rozgrywki), akcję nosiwody, czy też obecność w pobliżu świątyń. Jak widać, sposobów na zdobycie punktów jest przynajmniej kilka. Kluczowe decyzje, które będziemy podejmować podczas rozgrywki, polegają na optymalnym dopasowywaniu kafelków pracowników do powstającego obszaru gry. Zawsze mamy jakiś wybór, ponieważ na naszej ręce niemal przez całą rozgrywkę są do dyspozycji 3 kafle. Dodatkowo teren będzie się rozrastał w miarę rozgrywki, a więc i możliwości będzie więcej. Należy pamiętać jednak, że miejsce, w którym będziemy magazynować nasz cenny owoc bogów, jest mocno ograniczone. Musimy pamiętać więc o jego regularnej sprzedaży.

Łamigłówka przestrzenna dla każdego

Kakao to bardzo sprytna gra kafelkowa, która posiada niezwykle intuicyjne zasady, przez co tytuł ten idealnie sprawdzi się nie tylko podczas rozgrywek w gronie rodzinnym, ale także jako gra, którą możemy pokazać początkującym, czy też niedzielnym graczom. Ta znana i niezwykle doceniona gra na całym świecie ma szanse spodobać się każdemu, dlatego że mamy tutaj do czynienia z łamigłówką przestrzenną oraz delikatną ekonomią w tle. Do tego świetnie prezentuje się na stole i często po jednej partii mamy ochotę na kolejne. Pozytywnie na to wpływa dynamiczna rozgrywka i dość krótki czas każdej partii. Gracze lubiący tytuły, w których nie ma bezpośredniej negatywnej interakcji, również poczują się jak w domu. Gra działa zauważalnie lepiej w większym gronie, ponieważ wtedy rywalizacja jest bardziej zacięta, a o to przecież nam chodzi, prawda?

Kakao dobrze się skaluje, posiada ograniczoną losowość, a więc to głównie nasze i naszych rywali decyzje zadecydują o wygranej jednego z graczy. Uważam jednak, że podstawowa wersja Kakao ma ograniczoną regrywalność. Mamy tutaj odrobinę za mało zmiennych. Na szczęście z pomocą przychodzą tutaj dwa modularne rozszerzenia, które mogą nieco namieszać w rozgrywce. Kakao to gra uniwersalna, która ma szansę spodobać się każdemu, mimo że tytuł ten swoją premierę miał już kilka lat temu. A jeśli lubisz Carcassone, które delikatnie przypomina ten tytuł, to Kakao według mnie jest grą lepszą. Bardziej taktyczna aniżeli strategiczna. My polecamy i siadamy do testowych rozgrywek z dodatkami.Mocne Strony:

  • świetne wykonanie,
  • prosta i intuicyjna mechanika,
  • niski próg wejścia,
  • kilka sposobów na zdobycie punktów,
  • przyjemna interakcja między graczami,
  • możliwość rozszerzenia o modularne dodatki.

Słabe Strony:

  • bez dodatków ograniczona regrywalność,
  • wypraska mogłaby być lepsza.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *