Recenzje

Recenzja #681 Wsiąść do pociągu: Europa 15 rocznica

Wsiąść do pociągu to seria gier, która na całym świecie sprzedaje się dosłownie w milionach egzemplarzy. Dziś na stole wydanie wyjątkowe, ponieważ jubileuszowe!


Informacje o grze

Autor gry Wsiąść do pociągu Europa: Alan R. Moon

Wydawnictwo: Rebel.pl

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: około 60 minut

Wiek: od 8 lat


Tej gry nie otrzymałem od wydawcy w celach reklamowych i pochodzi ona z własnej kolekcji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plWyrusz w niesamowitą przygodę i przekonaj się sam, jak wspaniała jest Europa z grą Wsiąść do pociągu. Edycja jubileuszowa tego tytułu to uhonorowanie wszystkich lat spędzonych przez rodziny i przyjaciół nad planszą gry. Zastanawiacie się, co sprawia, że to wydanie jest takie wyjątkowe? Zaczynajmy więc naszą podróż!


Przegląd elementów gry Wsiąść do pociągu Europa

Kiedy już zdecydujemy się ruszyć wprost spod londyńskiego Big Bena aż po strzeliste łuki Koloseum, z pomocą przyjdzie nam gra Wsiąść do pociągu Europa. Dziś dzień przyglądamy się wydaniu jubileuszowemu, aby wiedzieć, co w lokomotywie piszczy. Wewnątrz pudełka znajdziemy przede wszystkim powiększoną planszę ze zmienioną grafiką. Pionki są tutaj dedykowane, mają wymalowaną grafikę. W grze jest zdecydowanie więcej biletów. W przypadku podstawki mamy ich do dyspozycji 46, edycja jubileuszowa oferuje ich nieco więcej, ponieważ aż 108. Jest to spowodowane tym, że rocznicowa edycja zawiera w sobie już dodatki do Wsiąść do pociągu Europa. Czymże jednak byłaby ta gra bez wagoników. Te również są inne, nieco bardziej wymyślne, a przechowywane są w metalowych puszkach. Jest to moim zdaniem gwóźdź programu. Warto zaznaczyć, że wszystko to spowite jest plastikową wypraską, w której jest miejsce na karty w koszulkach.


Zarys Rozgrywki

Wsiąść do Pociągu Europa zna zapewne większość. W przypadku edycji jubileuszowej niewiele się zmienia. Zasady są na tyle przystępne, że poradzi sobie z nimi zarówno gracz młodszy, jak i starszy. Zatem bez obaw, jeżeli z grami planszowymi nie mieliście zbyt wiele do czynienia – jest to zdecydowanie tytuł świetny na początek.

Grę rozpoczynamy dobraniem biletów. Każdy z Graczy dobiera na rękę po jednej długiej trasie oraz po trzy krótkie trasy. Reszta krótkich tras powinna utworzyć zakryty stos. Bez obaw, gdy otrzymamy bilety startowe, możemy zdecydować, czy chcemy spełnić wszystkie z nich. Mianowicie nie jesteśmy zmuszeni realizować wszystkich tras, ponieważ mogą one kolidować ze sobą. Należy jednak pamiętać, że każdy z graczy musi zachować na ręce co najmniej dwa startowe bilety. Każdy gracz podczas gry będzie mógł dobierać nowe bilety, które będzie musiał spełnić. Należy jednak pamiętać, by robić to z rozwagą. Warto zauważyć, że każda niespełniona trasa będzie dawać ujemne punkty pod koniec gry.

Następny krok to budowanie tras. Te będziemy stawiać na planszy przy użyciu kart wagonów, które stale pojawiają się na rynku. W ofercie mogą pojawiać się karty odpowiadające poszczególnym kolorom lub tzw. lokomotywy, które są jokerem i zastępują wszystkie kolory. Lokomotywy są także potrzebne do wybudowania niektórych linii kolejowych.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt, który urozmaici rozgrywkę. Chodzi tutaj o testy tras. Niektóre linie kolejowe wymagają od nas wykonania testu, który umożliwi postawienie naszego odcinka. Jeżeli się to nie powiedzie – tracimy nasze karty. Oczywiście do testu można się uprzednio wcześniej przygotować, gromadząc większą liczbę kart, które zamortyzują niekorzystny układ kolejnych kart. Oczywiście nie jest to wymóg, ponieważ można też zaryzykować i wykonać próbę trasy nie posiadając dodatkowych wagoników.


Recenzja gry Wsiąść do pociągu Europa

Jubileuszowa edycja to dla mnie takie Europa Premium dla kolekcjonerów. Uważam zatem, że jeżeli ktoś chce mieć wyjątkowe wydanie, będzie zdecydowanie zadowolony. Wagoniki są naprawdę piękne, wykonanie jest tutaj bardzo przyzwoite. Nie ma tu raczej miejsca na malowanie, ponieważ wszystkie modele są kolorowe. To zdecydowanie plus, ponieważ całość wyjątkowo prezentuje się na stole. Podoba mi się także to, że wszystkie komponenty są zapakowane do metalowych puszek.

Mapa jest zdecydowanie większa, zatem gracze z mniejszym stołem mogą mieć problem z rozłożeniem całości i pomieszczeniem wszystkich elementów gry. Co za tym idzie, większe jest także pudełko, które może nie jest wysokie, ale zdecydowanie szersze od standardowych rozmiarów, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić.

Gra dobrze będzie działać w mniejszym gronie, ale rozgrywka nabiera rozpędu w większej ekipie. Wtedy bowiem dochodzi do prawdziwego wyścigu o to, kto pierwszy zdąży postawić swoją trasę w strategicznym punkcie. Oczywiście nie brakuje tutaj dworców, które w razie potrzeby, mogą zamortyzować nieprzychylność innych uczestników rozgrywki.

Tytuł ten jest dość regrywalny i bardzo przystępny dla nowych graczy, ale z pewnością przypadnie do gustu także zaawansowanym planszówkowiczom. Decyzji do podejmowania nie ma zbyt wiele, zatem czas oczekiwania na swoją turę nie trwa długo.

Jedynym aspektem losowości w grze Wsiąść do pociągu Europa jest dociąg kart. Rodzajów kart nie ma dużo, zatem ta losowość jest na poziomie zadowalającym, nie będzie zatem sytuacji, w której ktoś czuje, że rozgrywka nie idzie po jego myśli, ponieważ tak naprawdę do spełnienia tras każdy kolor będzie nam potrzebny.

Zdecydowanie o tej grze można powiedzieć jedno – jest to tytuł, który spodoba się znacznej większości. Z początku gra będzie fascynująca, jednak po dłuższym ograniu i w większych kolekcjach może służyć jedynie jako przyjemny filler lub szybka planszówka, gdy przyjdą do nas jacyś znajomi.


Podsumowanie Wsiąść do Pociągu: Europa 15 rocznica

Gra Wsiąść do Pociągu Europa edycja jubileuszowa to przede wszystkim piękne wykonanie. Jednakże cena jaką musimy wydać za wersję premium jest trochę wysoka w stosunku do tego, co to wydanie oferuje. Z pewnością fani, którzy zdecydują się na zakup egzemplarza kolekcjonerskiego nie będą zawiedzeni. Jednak produkt ten nie oferuje absolutnie nic, czego nie znajdziemy w edycji podstawowej. Dodatkowe trasy można kupić w formie dodatku 1912, wówczas nasza podstawka będzie oferować dosłownie to samo, co droższa wersja. W moim przekonaniu cena jest tutaj zaporowa, jednak jest to zrozumiałe – komponenty są zróżnicowane, a plansza sprawia wrażenie żywszej, bardziej barwnej oraz jest przede wszystkim większa.


Mocne Strony:

 • przystępność zasad,
 • edycja, w której zawarto również karty dodatków,
 • bardzo ładne wykonanie,
 • nie brak tu miejsca na strategiczne decyzje,
 • wypraska mieści karty w koszulkach,
 • niski downtime,
 • dynamiczna rozgrywka,
 • tytuł zarówno dla młodego jak i starszego pokolenia,

Słabe Strony:

 • mapa jest dużo większa od tej, którą znamy z wersji podstawowej,
 • ogromne pudełko niestandardowych rozmiarów,
 • wysoka cena nie oferuje nic poza wzbogaceniem o dodatek oraz reskin,
 • gra sprawi większą frajdę, gdy gramy w większym gronie,
 • tytuł może być nużący dla bardziej zaawansowanych graczy,
 • relatywnie niska złożoność, w tej cenie można znaleźć bardziej rozbudowane gry,

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Łukasz Małek

Na ogół pogodny i twardo stąpający po ziemi człowiek, który lubi od czasu do czasu pobujać w obłokach. Nie pogardzi Tiramisu lub partią w grę planszową oraz dobrą premierą kinową. W wolnym czasie warto szukać go w kuchni, gdzie w towarzystwie swojej ukochanej pisze rozmaite kulinarne rozdziały. Choć lubi jeść, ciężko trawi spóźnialstwo, ale gdy tylko odpali mu się tryb działaj - niejednokrotnie traci poczucie czasu, dopóki nie uzna, że uzyskał zadowalające rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *