Recenzje

Recenzja #812 Ale kocioł!

Przeszukaj strych Czarownicy i odnajdź wszystkie potrzebne składniki, aby uwarzyć najcenniejsze magiczne eliksiry! Wybieraj jednak rozważnie, gdyż możesz przygotować jedynie cztery mikstury… Czy uda Ci się zostać najlepszym magiem i zdobyć najwięcej punktów?


Informacje o grze Ale kocioł!

Autor gry Ale kocioł!: Frederic Lamy

Wydawnictwo: FoxGames

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 20 minut

Wiek: 6+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa FoxGames. Wydawnictwo FoxGames nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plMagia i czary to temat bardzo wdzięczny i często pojawiający się w grach planszowych. Zarówno dzieci, jak i dorośli chętnie wcielają się w czarodziejów. Tym razem otrzymujemy grę, w której poczujemy się niczym prawdziwi adepci magii, a wszystko za sprawą oryginalnego pudełka oraz prawdziwej różdżki! Jesteście ciekawi, jak wygląda rozgrywka w Ale kocioł!? Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją.

Przegląd elementów

Ale kocioł! to niesamowita gra, o czym możemy się przekonać natychmiast po otwarciu pudełka. Wszystkie elementy gry zostały poukrywane w magicznych schowkach! W każdym z nich znajdziemy inne magiczne skarby, a są to: karty składników i plecaków, żetony składników i eliksirów oraz czarodziejska różdżka. Wszystko zostało wykonane z należytą starannością i z pewnością ucieszy każdego małego czarodzieja i czarodziejkę!

Do gry załączono również krótką, lecz dobrze napisaną instrukcję. Wystarczy jeden raz przeczytać zasady gry, aby wszystko stało się jasne i gracze byli gotowi do pierwszej rozgrywki.

Zarys Rozgrywki

Zasady gry Ale kocioł! nie są skomplikowane i wystarczy parę chwil, aby je poznać. Na początku zabawy musimy podzielić składniki na 4 grupy po 10 żetonów. Następnie umieszczamy je w skrytkach. Ważne, aby gracze podczas przygotowania, nie podglądali żetonów. Następnie każdy sam decyduje, ile dobierze kart składników (od 2 do 5).

Czas zacząć zabawę! W swojej turze gracz może zdecydować się na przeszukanie jednego z czterech schowków bądź na uwarzenie eliksiru. Podczas podglądania składników, musimy używać magicznej różdżki i to nią „mieszać” żetony, aby sprawdzić, czy znajdują się tam te występujące na naszych kartach. Jeśli zlokalizowaliśmy już wszystkie nasze składniki, możemy zdecydować się na uwarzenie eliksiru. W tym celu wskazujemy, w których kryjówkach są potrzebne nam żetony.

Gra kończy się w momencie uwarzenia przez któregoś z graczy czwartego eliksiru. Następuje wtedy podliczenie punktów. Im bardziej skomplikowane mikstury zdecydowaliśmy się przygotować, tym więcej punktów otrzymamy za nie na koniec gry.

Recenzja

Ale kocioł! to bardzo przyjazna pozycja, która doskonale sprawdzi się przy rodzinnych rozgrywkach. Przeszukiwanie schowków jest bardzo emocjonujące i świetnie ćwiczy pamięć. Podczas zabawy musimy również być cały czas skoncentrowani, aby obserwować poczynania innych graczy. Podczas ich tur możemy podglądać zawartość kryjówek! W grze przyda się więc również szybkość, gdyż im dłużej będziemy grzebać w schowku, tym więcej zdołają zapamiętać przeciwnicy!

Gra ma sporą regrywalność, gdyż podczas każdej rozgrywki żetony mogą znaleźć się w innych schowkach. Możemy również zwiększać sobie trudność zabawy poprzez przygotowywanie coraz trudniejszych eliksirów. Dość łatwo zapamiętać dwa składniki, ale odgadnięcie wszystkich pięciu może stanowić niezłe wyzwanie! W grze możemy obierać różne strategie. Czy bardziej opłaca się szybkie przygotowanie mniej cennych eliksirów, czy lepiej wybrać te bardziej złożone i cenniejsze?

Ale kocioł! świetnie się sprawdza przy każdej liczbie graczy. Rozgrywka jest emocjonująca i zapewnia sporo interakcji między graczami. Podczas zabawy możemy poczuć się niczym prawdziwi czarodzieje, a przy okazji poćwiczyć pamięć, szybkość i koncentrację. Jeśli Wasze dzieci lubią magiczne klimaty, to będą tą grą zachwycone!

Podsumowanie

Ale kocioł! to bardzo interesująca gra rodzinna, która sprawdzi się idealnie jako prezent! Podczas zabawy wykorzystujemy pudełko i poszukujemy w nim poukrywanych składników eliksirów za pomocą magicznej różdżki. Gra jest bardzo ładnie wydana, a dzięki niej dzieci ćwiczą wiele przydatnych umiejętności. Polecamy!

Mocne Strony:

  • ciekawa oprawa graficzna,
  • świetne schowki w pudełku,
  • możliwość wyboru poziomu skomplikowania eliksiru,
  • proste zasady,
  • szybki czas rozgrywki,
  • ćwiczy pamięć i koncentrację,
  • zapewnia dobrą zabawę dla całej rodziny.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *