Recenzje

Recenzja #734 Wilki

Wilki to strategiczna gra planszowa, o której było głośno już na długo przed jej wydaniem. Zdobywaj przewagę w regionach, rekrutuj nowych członków stada, poluj i poprowadź swoją watahę do zwycięstwa! Czy starczy Ci odwagi?


Informacje o grze

Autor gry Wilki: Ashwin Kamath, Clarence Simpson

Wydawnictwo: Portal Games

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 75 minut

Wiek: 14+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Portal Games. Wydawnictwo Portal Games nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plWilki to hit jednych z największych targów gier planszowych na świecie – Essen Spiel 22. Intrygujące, świetnie prezentujące się graficznie, z ciekawą mechaniką akcji i bardzo dobrze dobraną tematyką. Od teraz dzięki wydawnictwu Portal Games możemy cieszyć się grą w polskiej wersji językowej. Czy warto było tyle czekać i czy gra przypadła nam do gustu? Sprawdźcie sami, zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją!

Przegląd elementów gry Wilki

Przede wszystkim Wilki są niezwykle dopracowane. Kupując grę, otrzymujemy produkt najwyżej jakości. Zaczynając od pięknie zilustrowanych płytek terenów, przez żetony, płytki i instrukcję, a kończąc na figurkach, wszystko tworzy spójną całość i fantastycznie prezentuje się na stole. Pudełko z grą jest średnich rozmiarów, dobrze dopasowane do zawartości. Dodatkowo w środku znajdziemy plastikowy insert, w którym bez problemu umieścimy elementy gry.

Jeśli lubicie ładne gry, tutaj z pewnością będziecie zadowoleni. W pudełku znajdziecie elementy umożliwiające grę w 5-osobowym składzie. Otrzymujemy więc 5 różnych typów wilków (pustynne, nizinne, leśne, syberyjskie oraz skalne) wraz z drewnianymi pionkami wilków alfa, zwykłymi wilkami, norami i legowiskami. Każdy typ wilka ma również osobistą planszę gracza, która będzie „centrum dowodzenia”.

Do gry załączono również czytelną instrukcję. Wydawnictwu należy się pochwała, gdyż instrukcja jest dobrze przygotowana i świetnie wyjaśnia wszystkie aspekty gry. Gra nie jest skomplikowana i po jednokrotnym przeczytaniu zasad raczej wszystko będzie już jasne.

Zarys Rozgrywki

Rozgrywkę w Wilki rozpoczynamy oczywiście od przygotowania rozgrywki. Nie jest to zbyt skomplikowane, gdyż wystarczy złożyć planszę główną z kilku regionów, poukładać żetony oraz naszykować planszę gracza – całość zajmie około 5 minut. Każdy wilk otrzymuje zasoby oraz komplet 6 płytek terenów. Co ciekawe, każdy gracz ma przewagę w innym, pasującym do swojego typu kolorze.

Kiedy wszystko jest już gotowe, można rozpocząć rywalizację! Najważniejszym zadaniem każdej watahy jest oczywiście zajmowanie terytorium. Będziemy więc poruszać nasze wilki po mapie i starać się zyskać przewagę w danym regionie. Aby poruszyć wilki lub wykonać inne akcje (wycie do samotnych wilków, dominacja, budowanie nory, czy legowiska, polowanie) będziemy odwracać płytki terenu w wymaganym kolorze. Będzie to wymagało od nas planowania ruchów i kombinowania, gdyż różne akcje wymagają innej liczby odwracanych płytek!

Przy punktowaniu pomocna okaże się plansza faz księżyca. To na niej będziemy układać różne elementy gry i kiedy dotrą one do odpowiednich symboli, nastąpi podsumowanie dominacji w danych regionach i przyznawanie punktów. Po upływie trzech faz księżyca nastąpi natychmiastowy koniec gry i wyłonienie najlepszej watahy wilków.

Recenzja

Wilki to jedna z nielicznych gier abstrakcyjnych, w których tematyka idealnie współgra z mechaniką. Granie w taką grę, to sama przyjemność! Wszystkie akcje, które wykonujemy naszymi wilkami, są logiczne i sprawiają wrażenie naturalnych. Zdobywanie dominacji w regionach wychodzi tutaj na prowadzenie, gdyż to przede wszystkim za nie będziemy zdobywać punkty. Opłaca się tutaj budowanie nor i legowisk, gdyż przy okazji udoskonalamy swoje stado, zwiększamy jego zasięgi i szybkość. Bardzo przyjemnie kierowało mi się tą watahą!

Gra ma nieco problemów jedynie z dwoma aspektami. Pierwszy to downtime, gdyż wykonanie akcji swoimi wilkami, przesunięcie na odpowiednie tereny i analiza wszystkich możliwych ruchów zajmuje nieco czasu. Im więcej graczy tym jest to bardziej odczuwalne. Drugi problem to czas punktacji, który daje przewagę pierwszemu graczowi, który wykona po prostu więcej akcji. Co prawda jest to problem dla bardzo skutecznych graczy, przy założeniu, ze każdy ich ruch będzie zmaksymalizowany i idealnie trafiony.

Bardzo spodobał mi się wariant 2-osobowy Wilków. W niektórych grach ten wariant jest stworzony jakby „na doczepkę”, ale tutaj na szczęście tak się nie stało. W rozgrywce dla dwóch graczy ustawiamy na planszy dodatkowe stado wilków, które jest (uwaga!) bezobsługowe! Tak, tak, nic nie trzeba z nim robić poza braniem go o uwagę podczas dominacji. Bardzo fajnie to działa i chętnie zasiadam do Wilków właśnie w 2-osobowym gronie.

A dla kogo właściwie są Wilki? Praktycznie to dla każdego. Myślę, że mogą się spodobać zarówno mniej zaawansowanym graczom (dzięki prostym i przejrzystym zasadom), graczom lubiącym rywalizację (ale bez przesady, gdyż ta negatywna stanowi tutaj raczej niewielki aspekt) oraz graczom familijnym.


Podsumowanie

Wilki to fantastyczna gra, którą z pewnością warto mieć w swojej kolekcji. To gra, która spodoba się zarówno graczom początkującym (dzięki prostym zasadom i wspaniałej szacie graficznej), jak i bardziej zaawansowanym, którzy znajdą tutaj naprawdę spore pole do popisu. Warto było czekać na polską wersję językową gry, która z pewnością zostanie w mojej kolekcji i będzie często wracać na stół. Polecam!


Mocne Strony:

 • dopracowana graficznie,
 • temat idealnie współgra z mechaniką,
 • nieskomplikowane zasady,
 • lekka negatywna interakcja,
 • bardzo dobry tryb dwuosobowy,
 • dobrze napisana instrukcja,
 • duża regrywalność,
 • spodoba się zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym graczom,
 • urocze pionki wilków.

Słabe Strony:

 • pierwszy gracz może mieć lekką przewagę,
 • downtime przy większej liczbie graczy.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *