Recenzje

Gra wstępna – czyli top 10 gier planszowych na pierwsze spotkanie

Kino, restauracja, spacer? Wszystko to jest już dość oklepane. A co gdyby zacząć od planszówek? Czy to nie wspaniały sposób, żeby lepiej się poznać? Przed Wami top 10 gier planszowych na pierwsze spotkanie- niekoniecznie przy świecach.


Znacie tę ciszę towarzyszącą pierwszemu wspólnemu wypadowi na miasto? O wszystkim już przecież chyba rozmawialiście na fejsie, nie ma sensu strzelać z rękawa tematami, o których nie mamy ochoty rozmawiać. Co teraz? Gry planszowe przychodzą na ratunek również w takich momentach! Chyba każdy choć raz podczas grania zapomniał na chwilę, że jest przy stole i temat zszedł w naturalny sposób na jakiś inny tor. Oczywiście w przypadku wielu gier nie jest to zbyt mile widziane, ale są też tytuły, które nie tracą, kiedy między turami wpleciemy jakiś ciekawy temat. A nawet, jeśli nic nam nie przychodzi do głowy, to czy istnieje lepsza integracja niż koncentrowanie się na tych samych celach i wspólne przeżywanie emocji?

Wybierając gry do top 10 gier planszowych na pierwsze spotkanie, kierowałem się kilkoma kryteriami. Zależało mi, żeby planszówki na pierwsze spotkanie:

  • były proste – pół godziny tłumaczenia zasad może skutecznie zniechęcić do rozgrywki, poza tym ktoś może nie być „planszówkowy” aż tak jak opowiada.
  • absorbowały – zarówno przez interakcję jak i walkę ramię w ramię o wspólny cel. Nie mogą to być gry gdzie każdy sobie rzepkę skrobie.
  • wzbudzały emocje – bo nie ma to jak wspólne przeżywanie emocji.

A oto moje top 10 gier planszowych na pierwsze spotkanie


7 cudów świata: Pojedynek

Chyba oczywisty wybór, jeśli chodzi o grę na dwie osoby. Prosta, lecz innowacyjna mechanika pozwala na bardzo przyjemne spędzenie czasu. Warto poznać zasady wcześniej, ponieważ mogą nie być aż tak oczywiste, ale jeżeli już graliście, to bez problemu wytłumaczycie innym graczom. Nad stołem nie doświadczycie tutaj nadmiernych emocji, lecz spodoba się prawie każdemu. Delikatne nawiązanie do rozwoju cywilizacji może również pokierować rozmowy w stronę np. historii czy podróży.

Sprawdź najlepszą cenę tutaj


Little Town

Ostatnie odkrycie, które niespodziewanie weszło na top mojej listy najlepszych gier planszowych. Zasady zapisane są tutaj na małej karteczce, ale poziom rozgrywki zaskoczył już niejednego wyjadacza. Budujemy budynki, wysyłamy robotników po surowce, karmimy ich i przede wszystkim dążymy do tego, żeby mieć jak najwięcej punktów. Jeśli chodzi o interakcję, to jest jej tutaj stosunkowo dużo. Będziemy mogli budować się w sposób przeszkadzający przeciwnikowi lub korzystać ze swoich budynków. To od nas zależy na ile komuś pozwolimy. Zabawa jest naprawdę przednia i w większym gronie gra sprawdzi się równie dobrze!

Zajrzyjcie do naszej recenzji TUTAJ

Sprawdź najlepszą cenę tutaj


Cerebria gra karciana

Wspaniała, dwuosobowa karcianka. Grafiki są tak ładne, że nie będziemy mieć problemów, żeby namówić kogokolwiek na przetestowanie czy rozgrywka jest równie chwytliwa. Interakcja kipi tutaj w każdej turze. Podbieramy sobie karty, skracamy rundę tak, żeby szybciej zapunktować i stawiamy przeciwnika w beznadziejnych sytuacjach. Cerebria nie jest trudna, lecz pierwsza rozgrywka może zmusić do zaglądania w instrukcję. Dla fanów gier dwuosobowych pozycja równie obowiązkowa, jak wcześniej wymienione 7 cudów świata: pojedynek.

Zajrzyjcie do naszej recenzji TUTAJ


Pandemic

Seria Pandemic to jeden z planszówkowych „szlagierów”. Jako grupa ludzi próbujemy powstrzymać różne zjawiska tj. możemy być naukowcami walczącymi z rozprzestrzeniającymi się wirusami czy też jako rzymianie odpierać ataki plemion germańskich. W zależności, którą wersję gry wybierzemy, każdy znajdzie coś na pewno dla siebie. Jest to tytuł, przy którym usta się nie zamykają. Każdą decyzję razem konsultujemy, możemy sobie pomagać, możemy się popisać przy spektakularnej akcji w pojedynkę!

Sprawdź najlepszą cenę tutaj


Little Big Fish

Gra dla dzieci na takiej topce? O nie! Kto nie zagrał w Little Big Fish, nie zdaje sobie sprawy, że to gra na śmierć i życie. Bardzo chętnie gości na naszym stole jako odpoczynek od czegoś cięższego. Zasada jest prosta – większa ryba zjada mniejszą. Wszystko jednak trzeba zaplanować na tyle dobrze, żeby nie wpaść w pułapki przeciwnika. Tytuł również z powodzeniem można zagrać w plenerze bez obawy, że wiatr zepsuje naszą strategię.

Sprawdź najlepszą cenę tutaj


Star Realms

Star Realms (1)

Tak Kosmicznie pierwsze spotkanie wyglądało właśnie u mnie. Banalne zasady, dużo losowości, ale za to chęć zemsty po każdej rozgrywce. 20- minutowe rozgrywki zamieniają się szybko w 2-godzinne sesje. Kto jeszcze nie grał, koniecznie musi spróbować. Są emocje, jest zabawa! Jeżeli ktoś ma problem ze statkami kosmicznymi może również wybrać Hero Realms, aczkolwiek opcja z gwiazdami ma w sobie coś co mnie wciągnęło bardziej.

Zajrzyjcie do naszej recenzji TUTAJ

Sprawdź najlepszą cenę tutaj


Tajniacy duet

Tajniacy duet (9)

Tajniacy Duet to spokojna gra „imprezowa”. Dobrze się sprawdzi, jeżeli ktoś nie jest do końca przekonany do gier planszowych. Jeden z graczy rzuca słowo a drugi próbuje odnaleźć karty, które mu się z nim kojarzą. Będziemy się starać czytać w swoich myślach i marudzić pod nosem, że „jak ktoś nie mógł odgadnąć czegoś, co w końcu było tak oczywiste!” Dużo śmiechu przy stole i karty niejednokrotnie przypomną Wam o czymś, o czym można sobie porozmawiać.

Sprawdź najlepszą cenę tutaj


Santorini

santorini

Słodkie postaci na pudełku to tylko przykrywka do tej logicznej walki o zdobycie najwyższego piętra. Gra idealna w plener – nie musicie obawiać się, że wiatr pomiesza elementy. Syndrom „jeszcze jedna gra i kończymy” jest w tym przypadku bardzo mocno wyczuwalny. Tym bardziej, że każda z postaci ma swoje unikalne zdolności, które potrafią wywrócić grę do góry nogami.

Sprawdź najlepszą cenę tutaj


Escape Roomy

Escape Roomy to idealny sposób na integrację. Zadziwiająco dobrze działają również w wersji karcianej. Przykładowo „Ucieczka z Alcatraz” od FoxGames to ciekawa podróż przez masę sprytnych zagadek. Do tego dodajmy atrakcyjną cenę i mamy wspaniałą rozgrywkę dla każdego.

Sprawdź najlepszą cenę tutaj


Seria Kroniki Zbrodni

Kroniki Zbrodni zap (1)

Top 10 gier planszowych na pierwsze spotkanie zamykają Kroniki Zbrodni czyli creme de la creme kryminalnych zagadek. Jest to moja ulubiona seria zarówno do grania w dwie osoby, jak i przy bardziej licznym towarzystwie. Przepytujcie świadków, oglądajcie miejsca zbrodni, snujcie teorie i rozwiązujcie śledztwa niczym prawdziwi detektywi. Gra gwarantuje świetną zabawę i to praktycznie bez żadnej instrukcji.

Zajrzyjcie do naszej recenzji TUTAJ

Sprawdź najlepszą cenę tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *