Recenzje

Recenzja #663 Lucky Jack

Poczuj się jak w Las Vegas i rozbij bank! Lucky Jack to niewielka karcianka, w której przyda się nieco szczęścia i zmysł do interesów. Zagrywaj karty, kombinuj, blokuj przeciwników i zbierz 3 lub 4 identyczne symbole, które przyniosą Ci zwycięstwo!


Informacje o grze

Autorzy gry Lucky Jack: Richard Brault, Pascal Thoniel

Wydawnictwo: Muduko

Liczba graczy: 2-6

Czas gry: 20 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Muduko. Wydawnictwo Muduko nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Co znajdziemy w pudełku?

Lucky Jack to gra karciana, w pudełku znajdziemy więc talię 90 kart oraz instrukcję. Pudełko jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu bez problemu będziemy mogli je wszędzie ze sobą zabrać. Każda karta przedstawia jeden duży symbol (cytryna, wiśnie, diament, koniczyna, dzwonek, winogrono, siódemka) oraz 4 identyczne, mniejsze symbole w rogach karty. Karty są estetycznie wykonane i po kilkunastu naszych rozgrywkach nie mają praktycznie żadnego śladu użytkowania.

Do gry załączono również krótką, składaną instrukcję, która wyczerpująco przedstawia zasady. Cała gra jest bardzo kompaktowa i czytelna.


Zarys Rozgrywki

O co chodzi w Lucky Jack? W rozgrywce może wziąć udział od dwóch do ośmiu graczy, który otrzymują na początku po 7 kart. Ich celem jest wyłożenie na stół 3 lub 4 identycznych kart z symbolami („jackpot” lub „podwójny jackpot”). Pozostałych kart należy się wcześniej pozbyć, ale nie jest to wcale takie proste… Odrzucić można tylko kartę równoważną do leżącej na wierzchu stosu kart odrzuconych bądź z wyższą od niej wartością. Jeśli trafimy więc na „słabsze” karty będzie nam trudniej się ich pozbyć. Możemy sami zdecydować, z których kart ułożymy jackpot, jednakże im mniej wartościowy symbol tym mniej otrzymamy punktów…

Oprócz odrzucania kart możemy również zdecydować się na dobranie nowych. Albo odrzucamy jedną ze swoich kart i w zamian dobieramy dwie, albo dobieramy od razu jedną kartę i decydujemy, czy ją dokładamy do naszej ręki, czy zostawiamy na stole i udostępniamy innym graczom. Na początku zabawy sami ustalamy, ile rozdań zagramy w danej rozgrywce i po ilu „jackpotach” nastąpi końcowe podliczanie punktów.


Czy masz szczęście w kartach?

Lucky Jack to gra towarzyska, która bardzo dobrze się sprawdzi jako szybki filler, czy gra, w którą zagramy w kilka osób, kiedy nie mamy zbyt dużo czasu na tłumaczenie zasad i na samą rozgrywkę. Zarówno doświadczeni, jak i początkujący gracze będą mieć tutaj podobne szanse na zwycięstwo, gdyż dużą rolę w Lucky Jack odgrywa losowość. Jest to jednak jedno z założeń gier tego typu, gdzie ważna jest po prostu odrobina (albo całe mnóstwo) szczęścia. Nam nie szczególnie przeszkadzała ta losowość, gdyż Lucky Jack wzbudzał spore emocje i chciałyśmy wciąż grać od nowa, aby wyłożyć „wysokiego”, czy „podwójnego jackpota”.

Nie mam pojęcia, co jest takiego w wykładaniu na stół identycznych symboli i nigdy nie rozumiałam zachwytu nad jednorękim bandytą… Lucky Jack to właściwie kilka symboli, dobieranie ich i wykładanie „jackpota” daje jednak sporo satysfakcji i radości. To fajna gra dla grupy znajomych, czy dla rodzin (o ile komuś nie będzie przeszkadzał sam temat), w której można nieco pokombinować, blefować i podejmować ryzyko. Czy zbierać bardziej wartościowe karty, czy może jednak wyłożyć cytryny? Czy wykładać już kart, czy może jeszcze poczekać, aby zdobyć więcej punktów? Mamy tutaj sporo podejmowania decyzji, a sama rozgrywka jest szybka i emocjonująca.

Podsumowanie

Lucky Jack to niewielka gra karciana, w której staramy się wyłożyć na stół trzy lub cztery identyczne symbole. Gra jest dość mocno losowa i wymaga nieco szczęścia, ale pozwala też podejmować ciekawe decyzje, które nadają charakter rozgrywce. Zasady gry nie są skomplikowane, a sama rozgrywka jest szybka i emocjonująca. Polecam, jako szybki filler, grę imprezową lub jako karciankę do gry z dziećmi (7-latki spokojnie sobie poradzą z zasadami).


Mocne Strony:

  • proste zasady,
  • kompaktowe pudełko,
  • szybka rozgrywka,
  • wyrównane szanse na zwycięstwo dla wszystkich graczy,
  • ćwiczy podejmowanie decyzji.

Słabe Strony:

  • dość duża losowość.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *