Recenzje

Recenzja #500 Gutenberg

Wynalezienie druku (ruchomej czcionki) oraz prasy drukarskiej miało znaczący wpływ na historię ludzkości. Gutenberg dał światu coś, co zmieniło go już na zawsze… Prawie 600 lat później polscy twórcy dają nam grę, w której wcielimy się w pionierów drukarstwa. Czy gra trafi do serc graczy tak, jak druk do miłośników wiedzy i książek? Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją.


Informacje o grze Gutenberg

Autor gry Gutenberg: Wojciech Wiśniewski, Katarzyna Cioch

Wydawnictwo: Granna

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 60-120 minut

Wiek: 10+Pierwsze informacje o grze Gutenberg pojawiły się w internecie już dość dawno. Najpierw mogliśmy zobaczyć pojedyncze grafiki z gry, później dostaliśmy zdjęcie okładki, następnie profil gry na facebooku, gdzie mogliśmy czytać fragmenty pamiętników twórców gry. Potem kolejne zajawki i zdjęcia elementów podkręcały atmosferę, aż w końcu na tegorocznych targach w Essen nastąpił wielki wybuch! Wszystkie przygotowane przez Wydawcę egzemplarze wyprzedały się na pniu, a po uruchomieniu przedsprzedaży edycji limitowanej w internecie niektórzy nie zdążyli wejść na stronę, gdy okazało się, że gry są już sprzedane. Gutenberg miał dodruk jeszcze przed datą oficjalnej premiery! Na czym polega fenomen tej gry? Jeśli jesteście ciekawi, sprawdźcie naszą recenzję.


Przegląd elementów

Gra Gutenberg zajmuje sporej wielkości, ciężkie pudełko, wypełnione zawartością po brzegi! Po otwarciu wieczka naszym oczom ukaże się ogrom elementów, które mają jednak swoje wyznaczone miejsca. Co trzeba wspomnieć na wstępie, gra jest w całości ekologiczna. Nie znajdziecie tu plastikowego insertu bowiem… prawie wszystko pochowacie w specjalnie do tego przeznaczonych tekturowych skrzyneczkach! Wygląda to wspaniale i podziwiam Wydawnictwo Granna, że dba o nasze środowisko nie tylko w grach przeznaczonych dla dzieci, ale również w swojej serii wydawniczej Expert!

Plansza do gry jest przepiękna, dość duża i dwustronna. Pomimo wielu zdobień (przypominających mi nieco sztukę iluminatorstwa) jest czytelna i intuicyjna. Znajdziemy na niej symbole, które przypominają nam niektóre zasady oraz punktację, dzięki czemu nie trzeba zaglądać co chwilę do instrukcji. Skrót zasad i znaczenie wszystkich symboli znajdziemy również na naszych planszetkach, które będziemy wykorzystywać do licytacji. O czym warto wspomnieć, gra jest wydana zarówno po polsku, jak i po angielsku, w pudełku znajdziemy więc skrót zasad oraz instrukcję w obu językach.

Wszystkie elementy gry, zarówno karty (w dość niestandardowych rozmiarach), jak i zębatki, czcionki, monety, czy wskaźniki wykonane są bezbłędnie. Mam wrażenie, że wszystko w tej grze jest dopracowane i przemyślane. Bardzo spodobało mi się wykonanie plansz do licytacji oraz umiejętności. Dzięki specjalnym wytłoczeniom nie przesuwają się znaczniki, co jest bardzo wygodne podczas gry.

Instrukcja jest dość długa, ale to nic dziwnego w grze, która ma średni poziom trudności. Zasad jest sporo, ale jeśli usiądziemy z instrukcją do pierwszej rozgrywki, wszystko stanie się jasne i już podczas drugiej gry instrukcja nie będzie nam ona nam potrzebna. Oprócz zasad gry znajdziemy w instrukcji wariant solo z automą, a także dodatkowe informacje na temat pionierów drukarstwa – super sprawa dla dociekliwych!


Zarys Rozgrywki

W grze Gutenberg wcielimy się w pionierów drukarstwa, którzy będą rozwijali własne drukarnie i realizowali zamówienia klientów. Co ciekawe, w czasach Gutenberga wydrukowanie jednej strony za pomocą ruchomych czcionek zajmowało około 3 dni! Na szczęście w grze będziemy „drukowali” szybciej, a zrealizowane zamówienia dadzą nam pieniądze oraz… punkty sławy, dzięki którym będziemy mogli wygrać grę.

W naszej drukarni będziemy posiadać maszyny drukarskie, a ich mechanizmem będą specjalne zębatki pozwalające uzyskać nam dodatkowe akcje. Zębatki zdobywamy w grze stopniowo, komplet 3 uzyskamy w połowie gry… Akcje na zębatkach są bardzo pomocne, ponieważ mogą zapewnić nam dodatkowe farby, mogą podnieść nasze umiejętności lub dać nawet dodatkowe punkty sławy. Warto więc o nie walczyć i zamontować je odpowiednio w maszynie.

O kolejność naszych ruchów będziemy decydować podczas planowania i licytacji. Każdy z graczy będzie oznaczał, na jakich akcjach mu najbardziej zależy i to w nich będzie miał pierwszeństwo ruchu.

Podczas gry ważny jest rozwój umiejętności, dzięki którym będziemy mogli realizować bardziej opłacalne zamówienia, jak również zdobywać dodatkowe punkty na koniec gry. Musimy zdecydować, czy lepiej specjalizować się w konkretnych umiejętnościach, czy może lepiej rozwijać wszystkie w równym stopniu. Ważne jest również zdobywanie kart mecenatu, który zapewni spory zastrzyk punktów na koniec gry. Gra kończy się po 6 rundach, wygrywa drukarz z największą liczbą punktów sławy.


Recenzja gry Gutenberg

Gra Guteberg to średniozaawansowana gra euro, która w swojej kategorii wagowej jest prawdziwym mistrzem! Już od pierwszej rozgrywki Gutenberg trafił do mojej topki, a to za sprawą wielu czynników, które złożyły się na świetną całość! To, co w planszówkach jest najważniejsze to oczywiście mechanika – nie trudna, lecz dająca dużo satysfakcji rozgrywka, świetnie współgrająca z tematyką gry. Klimat to coś, co aż kipi z Gutenberga! Specjalne czcionki, które możemy kupować do naszych drukarni, robią fantastyczne wrażenie! Są przyjemne w dotyku i aż chciałoby się nimi coś poodbijać…

Sam pomysł prowadzenia drukarni, dokupywania różnych elementów, które będą ją rozwijać, rozwijanie swoich umiejętności czeladniczych sprawia, że gra jest wyjątkowo klimatyczna i spójna. Rozgrywka przychodzi całkiem naturalnie, rozwijamy i siebie i nasze maszyny, dobieramy zębatki, dokupujemy czcionki i realizujemy coraz więcej zamówień. Lepiej zainwestować w rozwój maszyn, czy może dokupić więcej czcionek i realizować więcej zamówień jednocześnie? W grze mamy sporo wyborów, a musimy podjąć je już na etapie licytacji, gdyż przeciwnicy mogą podebrać nam co lepsze karty, czy zębatki. Sam mechanizm licytacji jest świetny i nadaje rozgrywce sporo rumieńców!

Jak na dość zaawansowaną grę rozłożenie Gutenberga na stole nie jest zbyt pracochłonne, wszystko jest poukładane w specjalnych pudełeczkach, więc na pewno nie mamy tutaj sytuacji, że dłużej będziemy rozkładać grę niż w nią grać… I nie ma tutaj znaczenia liczba graczy, wybieramy po prostu odpowiednią stronę planszy i praktycznie przygotowanie gry jest bardzo podobne dla każdego składu. Gra skaluje się bardzo dobrze zarówno w dwie, trzy, czy cztery osoby. Rozgrywka dla dwóch graczy jest jednak krótsza, niż dla trzech, czy czterech. W pełnym składzie gra zajmie około 2 godzin, więc należy sobie przeznaczyć na nią odpowiednią ilość czasu.

Interakcja w grze wyczuwalna jest najbardziej podczas przygotowania do licytacji i kombinowania, co nam się najbardziej przyda (lub co potrzebują inni gracze). Oczywiście możemy podebrać komuś upatrzone karty, farby, czy zębatki, raczej jednak skupiamy się na rozwoju własnej drukarni.

Regrywalność jest duża, każda gra wygląda inaczej, za każdym razem realizujemy inne zamówienia. Możemy wykorzystać również umiejętności specjalne postaci i dodatkowo ubarwić swoją rozgrywkę.


Podsumowanie

Gutenberg to bardzo dobra gra, którą zdecydowanie warto mieć u siebie na półce. Jest to solidna pozycja, doskonale wydana (w całości eko, nie znajdziecie tam żadnego plastiku!), dopracowana i przemyślana w najmniejszych szczegółach. Sama rozgrywka jest średnio trudna, co wspaniale wpisuje się w potrzeby graczy. Dla lubiących skomplikowane tytuły Gutenberg będzie tak samo atrakcyjny, jak dla osoby, która chce się przesiąść z łatwiejszych gier na kolejny poziom trudności. Dodatkowo jest to gra naszych polskich twórców, z której możemy być dumni i którą możemy śmiało reklamować w świecie. Na tą chwilę jest to jedna z lepszych pozycji od polskich autorów, jaką mamy w tej chwili na rynku… Bardzo polecamy!


Mocne Strony:

  • doskonałe wydanie,
  • w całości ekologiczna,
  • proste, lecz dające dużo możliwości kombinowania zasady gry,
  • świetny mechanizm licytacji,
  • skaluje się dobrze w każdym gronie,
  • wspaniały klimat (czcionki!).

Słabe Strony:

  • mały kłopot z montowaniem rdzeni w maszynie drukarskiej… (polecamy filmik instruktażowy – link tutaj)

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Granna. Bardzo dziękujemy!

granna

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *