Planszowy Express #87
7 października 2018 roku
Witaj w Planszowym Expressie! Przygotowaliśmy dla Ciebie najciekawsze wiadomości ze świata gier planszowych.
W tym tygodniu: seria Escape Roomów od Fox Games, jubileuszowa edycja gry Dixit, zapowiedź Pandemic: Upadek Rzymu, premiery od Granny: Tajny Agent i Gangster City oraz zapowiedź nowych gier od Games Factory: Forum Trajanum oraz Gùgōng.
Zajrzyjcie do naszych najnowszych artykułów/recenzji:
Recenzja #153 Zdobywcy Kosmosu
Recenzja #155 Brass: Birmingham
Zapowiedź: Seria Escape Roomów (wyd. Fox Games)
Gry są kieszonkową wersją rozgrywki typu escape room, w której gracze zostają „uwięzieni” i postawieni w pozornie beznadziejnej sytuacji, a ich celem jest rozwiązywanie różnorodnych zagadek i wydostanie się z tarapatów w jak najkrótszym czasie.
Escape Room: Podróż w czasie
Doktor Thyme zaprasza was do swego laboratorium! Ten ekscentryczny naukowiec i jego badania nad czasem skrywają wielką tajemnicę. Spodziewacie się, że wyróżnienie, jakie was spotkało, będzie niezwykłym doświadczeniem. Okaże się jednak, że ta przygoda znacznie przerośnie wasze oczekiwania!
Escape Room: Atak na Londyn
Witajcie w Londynie! Tajny agent Jej Królewskiej Mości wybrał was – najlepszych detektywów Scotland Yardu – do wykonania ściśle tajnej misji najwyższej wagi! Nad miastem zawisła straszliwa groźba. Musicie odnaleźć i zneutralizować źródło niebezpieczeństwa, zanim będzie za późno!
Escape Room: Skok w Wenecji
Jesteście profesjonalnymi złodziejami, którym powierzono ryzykowną misję: musicie dostać się do kasyna w Wenecji i wykraść żeton warty 10 milionów dolarów. Każde z was wciela się w inną postać – z indywidualną wiedzą i umiejętnościami. To niebezpieczna robota, dlatego trzymajcie się planu – najmniejszy błąd może zniweczyć wasze wysiłki!
Premiera: 17 października
Zapowiedź: Dixit 9 Edycja Jubileuszowa (wyd. Rebel)
Z okazji 10 rocznicy gry Dixit twórcy gry stworzyli niecodzienny projekt – zaprosili do współpracy wszystkich grafików, którzy do tej pory przygotowywali ilustracje i połączyli ich dzieła wspólną tematyką historii i opowieści z całego świata. W ten sposób powstała Edycja jubileuszowa: wyjątkowy zestaw 84 kart, które trafią do Waszych serc rozbudzając moc nieograniczonej wyobraźni.
Dixit to gra skojarzeń, której niezwykła oprawa graficzna, proste zasady oraz nieograniczona niczym wyobraźnia tworzą nowy wymiar rozrywki.
Na czym to polega?
Każdy gracz w swojej turze staje się bajarzem. Wybiera spośród swoich 6 obrazków jeden i wymyśla do niego skojarzenie. Zdanie może być pojedynczym słowem, dźwiękiem, cytatem – nie ma tu ograniczeń, można nawet coś zaśpiewać! Następnie pozostali gracze wybierają spośród swoich kart taką, która ich zdaniem najlepiej pasuje do hasła bajarza i kładą zakrytą na stole. Bajarz przetasowuje wszystkie te karty, łącznie ze swoją i układa je na stole, odkrywając. Gracze (poza bajarzem) w tajemnicy głosują, która karta jest tą kartą, do której bajarz wymyślał skojarzenie. Kiedy wszyscy dokonają wyboru, rozpoczyna się przyznawanie punktów.
Jeśli nikt nie zgadnie, która karta należała do bajarza, bo jego skojarzenie było zbyt abstrakcyjne, to nie otrzymuje on żadnych punktów, a nagradzani są pozostali gracze. Podobnie jeśli wszystkie głosy wskażą kartę bajarza – to znaczy, że skojarzenie było za proste, albo zbyt dosłowne. W innych kombinacjach przydzielane są punkty i uwaga, jeśli którykolwiek z graczy zagłosuje na zagraną przez Ciebie kartę, bo zagrałeś coś co jego zdaniem lepiej pasowało do skojarzenia to dostajesz bonusowe punkty!
Warto więc sprytnie zagrywać karty, próbując zmylić innych graczy, jednocześnie zachowując te, do których mamy ciekawe skojarzenie i czekając z ich zagraniem do momentu, aż przyjdzie Twoja kolej.
Pamiętaj, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów!
Autorem gry jest Jean Louis Roubira, lekarz pracujący w szpitalu w Poitiers z młodymi pacjentami przeżywającymi trudności w środowisku szkolnym i poza nim. Po kilku rozgrywkach w Dixit zaobserwowano u nich znaczną poprawę formułowanych wypowiedzi oraz relacji z innymi ludźmi. Gra może służyć również jako narzędzie pedagogiczne i terapeutyczne.
Zapowiedź: Pandemic Upadek Rzymu (wyd. Rebel)
Kolejną fabularną wariacją na temat Pandemii jest Upadek Rzymu, czyli wersja utrzymana w klimatach starożytności. Wzorowana jest na okresie V wieku n.e., kiedy to tereny ówczesnego Cesarstwa Rzymskiego borykały się z najazdami rozmaitych plemion germańskich, które ostatecznie doprowadziły do upadku cywilizacji.
Tym razem graczom przyjdzie walczyć z migracją agresywnych plemion barbarzyńskich – będziemy starali się utrzymać swoje miasta i zawierać sojusze z najeźdźcami tak, aby ostatecznie uchronić Rzym przed upadkiem. Podstawowa mechanika gry pozostaje niezmienna: naszym zadaniem jest pokonanie 5 plemion, a do sojuszu możemy doprowadzić poprzez zbieranie odpowiednich zestawów kart. Gra posiada jednak kilka modyfikacji, które doskonale podtrzymują jej klimat i sprawiają, że rozgrywka nabiera innego wymiaru, niż ten znany z podstawowej wersji Pandemii.
Premiera: 2019 rok
Premiera: Tajny Agent (wyd. Granna)
Szykujcie się na wyjątkowe emocje! Tytułowy tajny agent ukrył się w jednym z krajów, a zadaniem śledczych jest ustalenie jego miejsca pobytu. Dochodzenie opierać się będzie na zadawaniu pytań i na dedukcji. Tajny agent to jedyne w swoim rodzaju połączenie quizu i gry imprezowej!
Jak grać:
Jeden z graczy wciela się w agenta i wybiera kraj, w którym postanawia się ukryć. Pozostali gracze to detektywi, którzy za pomocą kart pytań starają się ustalić miejsce pobytu agenta. Zwycięży ta strona, której trzy razy uda się wywieść w pole przeciwników!
Gra jest już dostępna do kupienia w sklepach
Premiera: Gangster City (wyd. Granna)
Policja nie daje rady! Miasto zalewa fala przestępstw. Komisarz Mieczysław Złapowski potrzebuje twojej pomocy, aby zapanować nad sytuacją. Czas przesłuchać świadków, zebrać dowody i wpakować zbrodniarzy za kratki. Najskuteczniejszych detektywów czeka chwała i uznanie w szeregach policji Gangster City.
Jak grać:
– pobierz kartę sprawy i umieść ją – tyłem do siebie – w plastikowej podstawce,
– wybierz jedną z kart spraw i zapytaj, ile elementów łączy ją z twoją kartą
– ustaw kartę odpowiednią krawędzią w swoją stronę i… dedukuj, detektywie!
Gra jest już dostępna do kupienia w sklepach
Zapowiedź: Forum Trajanum (wyd. Games Factory)
Po raz wtóry przeniesiemy się do starożytnego Rzymu , jednak tym razem postaramy się wspomóc Cesarza Trajana w budowie najwspanialszego rzymskiego Forum. W tym samym czasie będziemy przewodzić jednej z kolonii założonej przez naszego wspaniałego władcę. Musimy więc równocześnie zadbać o jak najlepsze jej prosperowanie. Osoba, która na koniec swojej kadencji najlepiej rozwinie swoje włości, nie zapominając przy tym o czynnym udziale w projekcie Cesarza, wygra rywalizację.
Premiera: listopad 2018
Zapowiedź: Gùgōng (wyd. Games Factory)
Premiera: listopad 2018
Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj!
Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.
Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:
Vo to za gra?
https://www.instagram.com/p/Bcl5cSBA2bu/?taken-by=dicelandblog
Niech Żyje Król Julian
Nie słyszałam ale ładnie wygląda. Dziękuję 🙂
Ostatnie dwa Planszowe Expressy #86 i #87 nie zostały dodane do odpowiedniej kategorii, w związku z czym nie pojawiają się tutaj: https://dicelandblog.pl/category/planszowy-express/
Jak ktoś miał dodaną tę kategorię do kanałów informacyjnych, to też nie dotarły (m.in. do mnie :). Będę wdzięczna za odpowiednie oznaczenie, bo już się martwiłam, że więcej nie będzie.
Dziękuję za włożony trud w Planszowy Express i świetną robotę!
Dzięki za komentarz. Faktycznie nowe materiały wylądowały w dziale bez kategorii. Już powinno się wszystko zgadzać. Chwilowo mamy przerwę w emisji planszowego expressu z uwagi na zaległości recenzenckie i brak czasu. Myślę że niebawem wrócimy, ale z maksymalną częstotliwością dwóch expressów w miesiącu.
Serdecznie dziękuję, zaległe Expressy dotarły. Rozumiem brak czasu i chęć nadrobienia zaległości, będę cierpliwie czekać i docenię każdą częstotliwość, na jaką się Państwo zdecydujecie :).