Planszowy Express

Planszowy Express #50

Planszowy Express 50

16 grudnia 2017 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Jak zawsze zapowiedzi i premiery: Mage Wars Arena i Akademia, Stworze, Smash Up: Awesome Level 9000, Elementum, Zombicide: Wulfsburg, Gra o Tort, Mistrz Bajek oraz najpopularniejsze gry tygodnia na BGG.


Mage Wars Arena i Akademia (wyd. Games Factory)

Mage Wars jest dynamiczną grą strategiczną o pojedynkach magów. Gracze wcielają się w rolę potężnych czarowników, wkraczających na arenę do walki o supremację. Mage Wars jest unikatowym, łamiącym schematy pomysłem, łączącym w sobie najlepsze elementy dynamicznych karcianek oraz taktycznych gier z miniaturkami.

Gracze mogą przyjąć rolę Czarodzieja, Czarnoksiężnika, Przywoływacza lub Kapłanki. Każda z tych postaci posiada własną niepowtarzalną strategię oraz styl gry. Rozgrywka toczona jest w szybkim, pozbawionym przestojów tempie, gdzie w każdej turze stajesz przed wymagającymi decyzjami taktycznymi.Gracze budują swoją własną oryginalną księgę zaklęć, wybierając z ponad 300 dostępnych zaklęć. Ta gra nie ma kolekcjonerskiego charakteru – każdy ma równy dostęp do tych samych czarów. W rozgrywce nie występuje też losowe dociąganie kart – gracze samodzielnie wybierają, które czary chcą rzucić i kiedy chcą to zrobić.

Premiera w styczniu 2018 roku


Stworze (wyd. Underworld Kingdom)

Przygodowa gra planszowa STWORZE, przeniesie Was w świat słowiańskiej mitologii, pełnej niezwykłych magicznych postaci, żyjących w świecie ludzi i będących częścią ich codzienności. Potrafią one okazać łaskę, ale lekceważone, karzą ludzi swoim gniewem. W grze STWORZE gracze wcielają się w jednego z ośmiu bohaterów – Stworzy – i realizując kolejne misje, zwiększają swoje wpływy w Krainie.

Zwycięzcą zostanie to Stworze, które pierwsze zrealizuje wszystkie misje ze swojej talii Misji. Każda misja wymaga wykonania akcji, zaś każda akcja – podjęcia działań na planszy. Działania te mają doprowadzić do zwiększenia wpływów danego Stworza
w Krainie i w konsekwencji do zostania jej jedynym Opiekunem.

W ramach akcji można m.in. pomagać lub szkodzić ludziom, wykonać zadanie albo nasłać ludzi na leża innych Stworzy. Dodatkowo wybranie konkretnej akcji przybliża wszystkie Stworza do aktywacji Wydarzenia – takiego jak np. Dziady czy Jare Gody.

Gra miała właśnie swoją premierę


Smash Up: Awesome Level 9000 (wyd. Bard)

Dodatek do gry Smash Up będzie posiadał 4 zupełnie nowe frakcje oraz 8 nowych baz.  Smash Up! to gra karciana dla 2 do 4 osób. Każdy z graczy wybiera dwie talie ras, tworząc dzięki temu unikalne połączenie. Następnie, przy pomocy potężnych kart sługusów zdobywa bazy. Gracz, któremu udało się podbić bazy z największą liczbą punktów, wygrywa!

Nowe frakcje to:

  • Zabójcze Rośliny,
  • Duchy
  • Steam Punk,
  • Kawaleria Niedźwiedzi.

Premiera w I kwartale 2018 roku


Elementum (wyd. Quantum Games)

Elementum to szybka gra karciana, w której gracze przekazują sobie zestawy kart zaklęć i jedną z nich wykładają przed siebie. Tak tworzą układy wychodzące od źródeł żywiołów, które przyniosą punkty na koniec gry w zależności od zestawów, przewag, otoczenia czy kryształów mocy.

Elementum jest grą kompaktową, regrywalną i dynamiczną – wymaga od gracza zmysłu obserwacji, odpowiedniego planowania ruchów i przewidywania. Proste zasady, intuicyjna mechanika połączona jest z głębią decyzji. Gra posiada także atrakcyjną oprawę graficzną, która wciąga nas w świat magii i sił natury.

Premiera gry w styczniu 2018 roku


Zombicide: Wulfsburg (wyd. Portal Games)

Wulfsburg to między innymi nowi bohaterowie, nowi przeciwnicy (bardzo złe zombie wilki), nowe karty, znaczniki, w sumie wszystko nowe. Doskonałe rozszerzenie dla doskonałej gry. Rozszerzenie zostanie wydane w innym, późniejszym terminie, niż wersja podstawowa gry. Rozszerzenie będzie także sprzedawane osobno. Orientacyjna data premiery rozszerzenia Wulfsburg to drugi kwartał 2018 roku.

Wulsfburg komponenty

Premiera gry w II kwartale 2018 roku


Gra o Tort (wyd. Trefl Joker Line)

Gra o Tort

Pierwsze skojarzenie na myśl o torcie? Słodki, kremowy, kolorowy…  Tylko nieliczni oznajmiają zdecydowanym głosem: dzieło sztuki! I może nie wygraliby Familiady, ale to właśnie spośród nich ma szansę wyłonić się prawdziwy mistrz! Bo przygotować tort, to wyzwanie godne artysty, kulinarna misja specjalna!

Nadchodzi czas wypiekania! Już 8 stycznia ukaże się „Gra o Tort”, słodka gra karciana bez grama zakalca. Zabłyśniesz kunsztem cukierniczym nie wchodząc do kuchni. Bądź bezwzględny i nie zawahaj się użyć miksera, aby zamieszać rywalami. Możesz polegać tylko na sobie!

W „Grze o Tort” wcielasz się w mistrza cukierniczego, który zrobi wszystko, aby wygrać turniej. Czujnie przyglądaj się swoim przeciwnikom i nie zawahaj się podkradać im brakujących składników. I pamiętaj, mierzyć się będziesz z graczami, którzy mają chytry plan na zwycięstwo i swoje małe tajemnice…

Premiera gry w styczniu 2018 roku


Zobaczcie co piszą o Star Realms (wyd. Games Factory)

„…A to dlatego, że najbardziej epicka bitwa kosmiczna roku już się rozegrała. W Zielonej Górze między Patrykiem a Ulą w grze karcianej „Star Realms„, która mimo skromnych rozmiarów zjadła liczne o wiele większe planszówki na śniadanie…”

Więcej tutaj


Mistrz Bajek

Mistrz Bajek (1)

„Mistrz bajek” to gra dla dzieci w wieku 5+, przy której może bawić się cała rodzina – w rozgrywce może wziąć udział aż 5 graczy i moderator. W pudełku znajduje się 150 pytań sprawdzających wiedzę z 10 najpopularniejszych baśni, takich jak Królewna ŚnieżkaBrzydkie Kaczątko czy Jaś i Małgosia. Poziom trudności pytań jest bardzo zróżnicowany­ – od łatwych po takie, które nie sprawią trudności tylko uważnym czytelnikom. Odpowiadaj na pytania i zbieraj puzzle do swojej baśni. Uważaj! Wśród pytań ukryły się bajkowe chochliki, które bardzo lubią psocić i mogą ci przeszkodzić w grze. Nie daj się zwieść podchwytliwym pytaniom i ułóż swoje puzzle jak najszybciej!

Mistrz Bajek (2)

Ilustracje do baśni wykonały dzieci, które zajęły I miejsce w konkursie „Zostań mistrzem bajek” zorganizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

Co Czerwony Kapturek niósł dla babci? Kogo miała poślubić Calineczka? Co zgubił Kopciuszek? Znasz odpowiedzi? Świetnie! Masz szansę zostać MISTRZEM BAJEK!

Mistrz Bajek (3)

Wiek od 5 lat
Ilość graczy: 2-5 + moderator
Długość gry: od 30 do 90 minut

Grę kupicie tutaj


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

  1. Fallout – skok z 3639 na 2483 miejsce, obecnie 2100.
  2. Sid Meier’s Civilization: A New Dawn – skok z 3565 na 2817 miejsce, obecnie 2473.
  3. Dice Throne– skok z 5125 na 4180 miejsce, obecnie 3622.
  4. Azul – skok z 468 na 384 miejsce, obecnie 339.
  5. Clans of Caledonia – skok z 144 na 122 miejsce, obecnie 115.

Szybkie informacje:

  • Wydane zostały takie gry jak: Horror w Arkham: Gra karciana LCG – Widmo Prawdy, Legenda Pięciu Kręgów: Medytacje nad nietrwałością, Łowcy talentów, Super Psiaki, Pola Arle: Handel i herbata, Scythe: Igrając z wiatrem, Ortograficzna bitwa Ominoes, Star Wars: Przeznaczenie – Boba Fett, Star Wars: Przeznaczenie – Luke Skywalker, Star Wars: Przeznaczenie – Dziedzictwo.

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *