Planszowy Express

Planszowy Express #74

Planszowy Express 74

3 czerwca 2018 roku

Witaj w Planszowym Expressie! Przygotowaliśmy dla Ciebie najciekawsze wiadomości ze świata gier planszowych.

W tym tygodniu: Strażnicy Xobos, Spring Meadow (Wiosenna Łąka), Lords of Hellas, Manhattan, Planszowa Gra Roku 2018, PoGraMy i ich nowa seria, Jubileuszowa Edycja Kosmicznych Spotkań, najpopularniejsze gry tygodnia na BGG i wiele innych.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych artykułów/recenzji:


Zagramw.to: Strażnicy Xobos (Imagine Realm)

Strażnicy Xobos

Do końca kampanii Strażników Xobos pozostało jeszcze 16 dni, a gra uzbierała już blisko 46 000 zł. Powolutku zbliżamy się do pierwszego progu, który oznacza wydanie gry. Jeśli jeszcze nie wiecie czym są Strażnicy Xobos, to koniecznie powinniście się tym zainteresować. Ostatnio w internecie, na blogu „Blog na wolny czas” pojawiła się recenzja gry, do której serdecznie zapraszam – link tutaj.

A jeśli chcecie zagrać w Strażników Xobos i doświadczyć rozgrywki na własnej skórze, to wybierzcie się na najbliższego Pionka, który odbędzie się w Zabrzu w dniach 9/10 czerwca. Będzie tam wydawnictwo Imagine Realm wraz z aktualnym prototypem gry.

Dodatkowo mamy dla Was bardzo ciekawą informację odnośnie samej gry:

Ważna aktualizacja w projekcie – po konsultacjach z graczami oraz sugestiach przez Was nadesłanych w grze pojawią się dwa dodatkowe tryby rozgrywki: Tryb szkoleniowy (bez zasłonek przez całą grę) oraz tryb Sprawdzania (zasłonki odkrywa się po deklaracjach ataku). Różnorodność trybów pozwoli Wam zagrać w sposób dla Was najbardziej odpowiedni!

O wszystkim dowiecie się na stronie kampanii w linku poniżej.

Link do kampanii na Zagramw.to


Zapowiedź: Spring Meadow (Wiosenna Łąka)

Pierwsze delikatne kwiaty zwiastują koniec ostrej zimy. Z każdym kolejnym dniem słońce świeci coraz dłużej i sprawia, że śniegi topnieją. Kwitną bujne łąki, a z hibernacji powoli budzą się ciekawskie świstaki. W końcu nadchodzi wiosna – idealny czas na wędrówkę. Wybierz ostrożnie trasę, uważaj na nory świstaków i spakuj wystarczającą liczbę przekąsek. Jeśli usiądziesz głodny w śniegu, twoje szanse na zdobycie składników do przepysznej szarlotki znacznie zmaleją.

„Wiosenna Łąka” to wielki finał trylogii puzzlowej Uwe Rosenberga po „Ogródku” i „Indyjskim Lecie”. Złożoność tej gry – najbardziej interaktywnej z trylogii – znajduje się gdzieś pomiędzy dwoma poprzednimi grami, a miłośnicy trylogii znajdą w niej znane elementy połączone w nowatorski sposób.


Premiera: Lords of Hellas (Phalanx)

Wraz z upadkiem cywilizacji mykeńskiej potęga i kultura starożytnej Grecji odeszła w niebyt, zaś Hellada pogrążyła się w chaosie i zniszczeniu. Ten mroczny okres nie został udokumentowany w żadnych kronikach. Pośród śmierci i zamętu kilkoro wybrańców postanowiło przywrócić prawo i porządek przejmując kontrolę nad upadłą krainą. Do historii przeszli jako bohaterowie, ale wkrótce nad ich ambicjami zapanowała żądza władzy. Pomiędzy wybrańcami rozpętała się gwałtowna wojna, której zwycięzca miał zostać niepodzielnym władcą Hellady. Trwająca wojna przyciągnęła uwagę tajemniczych i zaawansowanych technicznie istot, które przybyły do tego świata. Zaproponowały swoje wsparcie bohaterom, zapewniając im potężną broń o straszliwej mocy. Wkrótce Grecy zaczęli czcić te istoty jako bogów.

Czy zdołasz przetrwać w tej nieprzyjaznej krainie gnębionej przez potwory i ciągłe konflikty? Czy jesteś gotów do walki, by stać się Władcą Hellady?

W grze Lords of Hellas kierujesz poczynaniami jednego z bohaterów. Mając do dyspozycji swoje armie, muszą pokonać wrogich herosów oraz zabić przerażające potwory, aby w ten sposób zadowolić nowych bogów.

Lords of Hellas komponenty

Grę najtaniej kupicie tutaj.


Zapowiedź: Manhattan (Fox Games)

Nowa odświeżona wersja leciwej już gry Manhattan. Gracze będą tworzyli w różnych rejonach Manhattanu panoramę drapaczy chmur. Każdy będzie starał się zbudować najwyższe budynki w większości rejonów. W swojej turze gracze zagrywają karty z ilustracjami pól 3×3, dzięki tym kartom będą w odpowiednim miejscu dokładali kolejne piętra swoich wieżowców.

W każdej rundzie będziemy sprawdzali kto kontroluje jakie okolice i na tej podstawie będziemy otrzymywali punkty. Po zakończeniu rozgrywki, gracz posiadający największą liczbę punktów i najwyższe budynki zostaje zwycięzcą. Elementy gry i jej trójwymiarowość prezentują się zjawiskowo. Za polską wersję tejże gry będzie odpowiedzialne wydawnictwo Fox Games.

Premiera gry w lipcu 2018 roku.


Nagrody: Planszowa Gra Roku 2018

Jak co roku specjalna kapituła składająca się z wielu osób z naszej branży wybrała najlepsze gry planszowe wydane w 2017 roku w Polsce – gratulujemy zwycięzcą, a szczególnie Zamkom Burgundii, które zdobyły nagrodę główną.

Planszowa Gra Roku 2018 – Zamki Burgundii

Gra roku dla całej rodziny – Park Niedźwiedzi

Zaawansowana gra roku – Great Western Trail

Gra roku dla dzieci – Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż

Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie gry zostały nominowane w poszczególnych kategoriach i poznać pozostałe nagrody i wyróżnienia, to zapraszamy na stronę planszowej gry roku – link poniżej.

Planszowa Gra Roku 2018 – link.


Zapowiedź: PoGraMy i ich nowa seria.

Chłopaki z PoGraMy są znani przede wszystkim z unikalnego poczucia humoru i bardzo ciekawej i jedynej w swoim rodzaju serii „Gameplay Show”. Tym razem startują z kolejnym bardzo ciekawym projektem. Jeśli ciekawi Was o co chodzi, to obejrzyjcie poniższe wideo.


Zapowiedź: Cosmic Encounter 42 Anniversary Edition (FFG)

W kosmicznej otchłani obce rasy rywalizują ze sobą o kontrolę nad wszechświatem. Układ sojuszy może zmienić się w każdej chwili, zaś w toczonych na ogromną skalę bitwach statki kosmiczne ulegają raptownej anihilacji.

Kosmicznych Spotkaniach gracze mają do wyboru tuziny obcych ras. Każda z nich dysponuje wyjątkową mocą, dzięki której może podjąć próbę skonstruowania imperium obejmującego całą galaktykę. Wraca tu wielu klasycznych obcych znanych z wcześniejszych wydań gry, takich jak Wyrocznia, Pechowiec i Klon. Do ich szeregów dołączają także nowoodkryci, tacy jak Remora, Roztocze, czy Tick-Tock. Ta klasyczna gra poświęcona polityce toczonej przez obcych na nowo powraca z otchłani niebytu. Można w niej znaleźć 50 obcych ras, karty oświecenia zwiększające ich moce, 100 plastikowych statków, mnóstwo wysokiej jakości elementów oraz zupełnie nowe karty techniki, dzięki którym gracze będą mogli wynajdywać oraz konstruować technologiczne cudeńka!

Jakie zmiany czekają na nas w nowej edycji?

 • pojawienie się gatunku Demonów (dostępnego wcześniej tylko na Cosmic Con),
 • nowe karty „Cosmic Combo”, które pozwalają na łączenie różnych gatunków podczas gry,
 • przeźroczyste żetony graczy,
 • poprawiona instrukcja oraz podręcznik szybkiego startu w formie komiksu.

Światowa data premiery w III kwartale 2018 roku.


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność:

 1. Ganz schön clever – skok z 2374 na 1769 miejsce, obecnie 1556.
 2. Die Quacksalber von Quedlinburg skok z 4070 na 3412 miejsce, obecnie 3209.
 3. Decrypto skok z 1339 na 1156 miejsce, obecnie 1035.
 4. Renegade – skok z 3710 na 3214 miejsce, obecnie 3077.
 5. Shards of Infinity – skok z 3732 na 3258 miejsce, obecnie 3036.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie gry jak: wcześniej wspomniany Lords of Hellas.
 • Żercy – premiera gry we wrześniu 2018 roku,
 • Lincoln (Phalanx) – premiera gry we wrześniu 2018 roku,
 • Scythe: The Rise of Fenris (Phalanx) – premiera w IV kwartale 2018 roku,
 • My Little Scythe (Phalanx) – premiera w IV kwartale 2018 roku,
 • Dobble: Plaża (Rebel) – premiera w czerwcu 2018 roku,
 • Władca Pierścieni LCG: Dzicz Rhovanionu (Galakta) – premiera w czerwcu 2018 roku.

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *