Notowanie BGG #13 – Czerwiec 2018

Notowanie BGG 13 Notowanie BGG #13   Czerwiec 2018

Trzynaste notowanie rankingu Board Game Geek – czerwcowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych wraz z analizą z poprzedniego miesiąca oraz gry zyskujące największą popularność w ostatnich tygodniach.


Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. BGG to najbardziej popularna na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz częściej pojawiają się nowe tytuły, a jakiś czas temu całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Gloomhaven. Jest to gra typu dungeon-crawler z przebogatą zawartością i jednym z największych pudełek w historii gier planszowych. A jeszcze do niedawna pierwsze miejsce zajmowała gra Pandemic: Legacy, która również stała się prekursorem nowej formy planszówek – posiadających system “Legacy”. To właśnie dzięki temu systemowi planszówki otrzymały ciekawą i często niezwykle wciągającą historię, co niestety bezpośrednio wiąże się z jednorazowością danej produkcji. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec pełnego roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #13: Czerwiec 2018

(zakres analizy: 1 maja 2018 roku – 1 czerwca 2018 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł GryGeekRatioPGRZGR
1Gloomhaven8,6168,6130,003
2Pandemic Legacy: Sezon 1 8,5018,5010,000
3Cywilizacja Poprzez Wieki (3 edycja)8,3068,310-0,004
4Zimna Wojna8,1988,201-0,003
5Terraformacja Marsa8,1968,1930,003
6Star Wars: Rebelia8,1678,1670,000
7↑1Scythe8,1068,0990,007
8↓1Terra Mystica8,0958,104-0,009
9Great Western Trail8,0418,0360,005
10↑3The 7th Continent8,0237,9870,036
11↓17 Cudów Świata: Pojedynek8,0068,0060,000
12↑2Projekt Gaja8,0067,9680,038
13↓2Zamki Burgundii8,0048,0040,000
14↓2Wojna o Pierścień (Druga Edycja)7,9857,988-0,003
15Kawerna: Rolnicy z Jaskiń7,9557,958-0,003
16Puerto Rico7,9497,952-0,003
17Agricola7,9247,926-0,002
18Mage Knight7,9167,919-0,003
19↑1Viticulture Essential Edition7,9107,9050,005
20↓1Arkham Horror: Gra Karciana7,9077,9070,000
21↑1Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)7,8877,8850,002
22↑1Concordia7,8847,8780,006
23↓2Blood Rage7,8827,888-0,006
24Mechs vs. Minions7,8687,871-0,003
25↑1Star Wars: Imperium Atakuje7,8557,858-0,003
26↑1Orleans7,8557,8530,002
27↓2Cywilizacja Poprzez Wieki (Druga Edycja)7,8547,858-0,004
28↑1Food Chain Magnate7,8397,8270,012
29↓1Wysokie Napięcie7,8287,830-0,002
30Uczta dla Odyna7,8207,8160,004
31↑7Twilight Imperium (Czwarta Edycja)7,8137,7600,053
32↓1Eclipse7,8127,815-0,003
33↓1Kingdom Death: Monster7,8007,802-0,002
34Pandemic Legacy: Sezon 27,8007,7900,010
35↓2Brass: Lancashire7,7917,7900,001
36↓1Robinson Crusoe7,7887,7880,000
37↓1Le Havre7,7837,7820,001
38↓1Tzolk'in: Kalendarz Majów7,7837,7810,002
39Android: Netrunner7,7427,746-0,004
40The Voyages of Marco Polo7,7417,7390,002
41↑3Azul7,7267,6930,033
42↓17 Cudów Świata7,7147,716-0,002
43↓1Keyflower7,7097,712-0,003
44↓1Tajniacy7,7007,706-0,006
45↑6Spirit Island7,6897,6620,027
46Caylus7,6867,687-0,001
47Eldritch Horror7,6847,685-0,001
48↓3T.I.M.E Stories7,6817,691-0,010
49Race for the Galaxy7,6737,6730,000
50↓2Twilight Imperium (Trzecia Edycja)7,6727,677-0,005
51↓1Lords of Waterdeep7,6667,668-0,002
52Pięć Klanów7,6587,6580,000
53Dominant Species7,6547,657-0,003
54↑1Pola Arle7,6537,6500,003
55↓1El Grande7,6507,652-0,002
56Patchwork7,6417,643-0,002
57↑4Rising Sun7,6417,6210,020
58↑2Klany Kaledonii7,6407,6230,017
59↓2Dominion: Intrigue7,6347,637-0,003
60↓2Roll for the Galaxy7,6277,630-0,003
61↓2Clank!: Smocza Furia7,6237,626-0,003
62↑1Battlestar Galactica7,6117,612-0,001
63↓1Star Wars: X-Wing7,6097,615-0,006
64Martwa Zima: Gra Rozdroży7,6067,611-0,005
65Mombasa7,6017,5990,002
66Sherlock Holmes Consulting Detective7,5947,596-0,002
67Troyes7,5817,5790,002
68↑1The Gallerist7,5807,5770,003
69↓1Rosyjskie Koleje7,5787,5780,000
70Tygrys i Eufrat7,5777,5760,001
71Trajan7,5727,575-0,003
72Dominion7,5697,573-0,004
73Pandemic7,5627,564-0,002
74Santorini7,5497,556-0,007
75Crokinole7,5457,548-0,003
76↑2Anarchrony7,5427,5270,015
77Kemet7,5327,5310,001
78↓2Descent: Wędrówki w Mroku (Druga Edycja)7,5277,533-0,006
79Epoka Kamienia7,5197,520-0,001
80↑1Alchemicy7,5107,513-0,003
81↓1Zamki Szalonego Króla Ludwika7,5097,513-0,004
82Wojna o Pierścień (Pierwsza Edycja)7,5097,510-0,001
83Zakazane Gwiazdy7,5077,508-0,001
84Gra o Tron: Gra Planszowa (Druga Edycja)7,5007,503-0,003
85The Resistance: Avalon7,4957,498-0,003
86Arcadia Quest7,4947,495-0,001
87Star Realms7,4917,492-0,001
88Legendary Encounters7,4917,492-0,001
89Ora et Labora7,4837,486-0,003
90↑5Pandemic Iberia7,4787,4610,017
91↓1Istanbul7,4717,4700,001
92↓1Wsiąść do Pociągu: Europa7,4677,4670,000
93↑1Chaos w Starym Świecie7,4627,4610,001
94↓2Suburbia7,4617,464-0,003
95↑1Charterstone7,4617,4580,003
96↑1Railways of the World7,4597,4570,002
97↓4Wojna Narodów7,4567,461-0,005
98Commands & Colors: Ancients7,4567,457-0,001
99Captain Sonar7,4407,4400,000
100Paths of Glory7,4317,433-0,002
 
Największy wzrost i spadek GR:

Twilight Imperium (Czwarta Edycja) (+0,053)

Projekt Gaja (+0,038)

The 7th Continent (+0,036)

Azul (+0,033)

Spirit Island (+0,027)

Rising Sun (ponad +0,020)

TIME Stories (-0,010)

Terra Mystica (-0,009)

Santorini (-0,007)

Blood Rage (-0,006)

Tajniacy (-0,006)

Star Wars: X-Wing (-0,006)

Descent: Wędrówki w Mroku (-0,006)


Co wypadło?/Co nowego?

Nowości – brak

Wypadli – nikt

Analiza

Na przestrzeni ostatnich 30 dni, 8 gier zanotowało bardzo duży wzrost wskaźnika GeekRatio: Twilight Imperium (4 edycja), Projekt Gaja, The 7th Continent, Azul, Spirit Island oraz Rising Sun. Na tle wszystkich gier notujących wzrost na szczególne wyróżnienie kolejny miesiąc z rzędu zasługuje Siódmy Kontynent, któremu udało się wejść do pierwszej 10 najlepszych gier. Tym samym 7 Cudów Świata: Pojedynek opuściło topową dychę. Tak naprawdę jest bardzo duża szansa, że w przyszłym miesiącu zobaczymy T7C już na 9 pozycji.

W pierwszej dziesiątce w tym miesiącu Scythe w końcu wyprzedził spadającą od kilku miesięcy Terrę Mysticę. Terraformacji Marsa brakuje dosłownie dwóch punktów GR aby wyprzedzić Zimną Wojnę i przybliżyć się do podium. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że Projekt Gaja w przyszłym miesiącu również zajmie miejsce w pierwszej dziesiątce. Blood Rage spadł aż o dwa oczka i kolejny miesiąc z rzędu Concordia notuje wzrost o jedną pozycję i już teraz zajmuje 22 miejsce. W kolejnym miesiącu prawdopodobnie wyprzedzi Posiadłość Szaleństwa, która w tym miesiącu nieco zyskała i nie pozwoliła się wyprzedzić. Pandemic Legacy: Sezon 2 wyhamował już na tyle, że w ciągu kilku kolejnych miesięcy będzie dryfował gdzieś w granicach 30-go miejsca. Natomiast czwarta edycja Twilight Imperium zyskała aż 7 oczek i zajmuje już 31 miejsce. Możliwe, że jeśli utrzyma swoje tempo wzrostu, to w kolejnym miesiącu zajmie 25 miejsce w rankingu.

Największe spadki zanotowały takie gry jak: TIME Stories, Terra Mystica, Santorini, Blood Rage, Tajniacy oraz Star Wars: X-Wing. Do pierwszej setki  drugi miesiąć z rzędu nie trafiła żadna nowa gra, a tym samym nie pożegnaliśmy się z żadnym tytułem. Jednak na 101 pozycji znajduje się gra Yokohama, która prawdopodobnie zajmie miejsce Paths of Glory. Wyraźnie dało się zaobserwować wyhamowanie przyrostu wszystkich hitów, które w ostatnich miesiącach wyprzedzały kolejne gry. Czyżby cisza przed burzą?

Największe wzrosty tygodniowe w ramach całego rankingu BGG:

Pierwszy tydzień maja:

  1. The 7th Continent – skok z 16 na 12 miejsce.
  2. Four Against Darkness – skok z 3974 na 3131 miejsce.
  3. The Manhattan Project 2: Minutes to Midnight – skok z 3746 na 3234 miejsce.
  4. The Mind – skok z 1614 na 1423 miejsce.
  5. Feudum – skok z 2172 na 1926 miejsce.

Drugi tydzień maja:

  1. Four Against Darkness – skok z 3131 na 2598 miejsce.
  2. Space Base – skok z 3922 na 3311 miejsce.
  3. Thanos Rising: Avengers Infinity War – skok z 4853 na 4109 miejsce.
  4. The Mind – skok z 1423 na 1257 miejsce.
  5. Ganz schön clever – skok z 3940 na 3546 miejsce.

Trzeci tydzień maja:

  1. Space Base – skok z 3311 na 2773 miejsce.
  2. Ganz schön clever – skok z 3546 na 3020 miejsce.
  3. Decrypto – skok z 1694 na 1479 miejsce.
  4. The Mind – skok z 1257 na 1113 miejsce.
  5. Shards of Infinity – skok z 4346 na 3892 miejsce.

Czwarty tydzień maja:

  1. Ganz schön clever – skok z 3020 na 2374 miejsce.
  2. Imaginarium – skok z 4204 na 3670 miejsce.
  3. Black Rose Wars – skok z 9689 na 8738 miejsce.
  4. Decrypto – skok z 1479 na 1339 miejsce.
  5. Space Base – skok z 2773 na 2535 miejsce.


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.

Dodaj komentarz