Top 30 gier planszowych – Edycja 2021 – Finał i miejsca od 10 do 1
Top 30 gier planszowych – Edycja 2021
Na naszym blogu znajdziesz zawsze najlepsze gry planszowe! Zajrzyj na naszego FB
Partnerem tej topki jest księgarnia internetowa Gandalf – link do działu z grami planszowymi.
Top 30 gier planszowych – EDYCJA 2021 FINAŁ
Miejsce 10 – Pod Wrogim Niebem
Pierwszą dziesiątkę otwiera jedno z naszych najnowszych odkryć. Gra planszowa przeznaczona tylko i wyłącznie dla pojedynczego gracza? Tak to możliwe! Do tego bardzo ciekawy temat atakujących ziemię kosmitów i klimat rodem z filmu „Dzień Niepodległości”. To, co zdecydowało o umieszczeniu tego tytułu na tak wysokim miejscu, to mechanika kości, która działa fantastycznie i stwarza przed graczem nie lada łamigłówkę do rozwiązania. Jak by tego było jeszcze mało, to gracze otrzymują kampanię oraz zróżnicowany poziom trudności. Świetna regrywalność, klimatyczne grafiki i niewielka cena.
Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj
Miejsce 9 – Pięć Klanów
Pięć Klanów to bardzo ciekawa propozycja dla fanów gier z mechaniką rozmieszczania pracowników. Tym razem jednak mamy tutaj bardzo ciekawy zabieg w postaci pionków, które już od początku rozgrywki są porozmieszczane na planszy, a naszym zadaniem jest umiejętne manewrowanie nimi. Modularna plansza, świetne wykonanie, klimatyczne grafiki, angażująca mechanika, ogromna regrywalność i wiele dróg do zwycięstwa. Podczas każdej rozgrywki gracz staje przed nie lada zagwozdką, rywalizując jednocześnie z innymi. Tego klasyka warto mieć w swojej kolekcji, tym bardziej że niedawno wrócił na nasz rynek z długo wyczekiwanym dodrukiem.
Miejsce 8 – Bonfire
Jedna z najlepszych gier euro od uznanego autora Stefana Felda przeznaczona dla nieco bardziej doświadczonych graczy. Jeśli szukacie czegoś, co od pierwszych chwil przepali Wasze zwoje, to jest to tytuł dla Was. Możliwości, głębia gry i regrywalność tego tytułu są niemal nieskończone. Mechanika wciąga i wymaga od gracza ciągłego skupienia i analizowania tego, co dzieje się na planszy. Tematyka gnomów schodzi tutaj na drugi plan, a na pierwsze wysuwa się współzależność przeróżnych akcji, a jest ich przynajmniej kilka. To sałatka punktowa w najlepszym wydaniu.
Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj
Miejsce 7 – Elekt
Nasza ulubiona gra karciana pochodząca od polskiego autora gier planszowych. Niesamowity klimat wylewający się z mrocznych ilustracji na kartach i wciągająca mechanika, którą oparto na ciągłym planowaniu jak przechytrzyć innego gracza. Elekt to jedna z niewielu gier, do której użyliśmy protektorów w formie koszulek, bo aż tak spodobała nam się od strony wizualnej. To tytuł wypełniony mocną dawką negatywnej interakcji z ogromną regrywalnością. Elekta polecamy zawsze i wszędzie niezależnie od doświadczeń graczy. Przyda Wam się umiejętność blefowania.
Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj
Miejsce 6 – Terraformacja Marsa
Jedna z najciekawszych gier planszowych, która mimo odrzucającej niektórych warstwy wizualnej, wciąga i bawi od samego początku. To zabawa na długie godziny w rozwijanie innowacyjnej firmy, która rywalizuje z innymi o to, kto efektywniej i szybciej przekształci Marsa w planetę zdatną do życia. Gracze terraformują Marsa wspólnie, ale każda z korporacji ma w tym własny interes i specjalizuje się w innej dziedzinie. To jak podejdziemy do tematu, zależy tylko i wyłącznie od nas i naszej kreatywności. To jedna z najbardziej docenionych gier na świecie, która w ogólnym rankingu graczy zajmuje wysokie 4 miejsce.
Miejsce 5 – Brzdęk w Kosmosie
W mechanice Brzdęka! zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia, ale dopiero wersja w kosmosie sprawiła, że tytuł ten zaczął wracać na nasz stół tak często. Wszystko dzięki kilku usprawnieniom mechanicznym. To gra przygodowa, z mechaniką budowania talii, dziejąca się na statku kosmicznym. Do tego ociekająca klimatem i humorem, który jest nietuzinkowy. Najciekawszym elementem rozgrywki jest jednak mechanizm tytułowego brzdęku, który nasza postać powoduje podczas poruszania się po krętych korytarzach statku. Im więcej hałasu narobimy, tym szybciej wielki zły Lord Eradikus nas dopadnie. Czy uda Ci się na czas dorwać artefakt i uciec kapsułą z pokładu?
Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj
Miejsce 4 – Szarlatani z Pasikurowic
Bardzo nietypowa mechanika testowania swojego szczęścia w grze o równie niecodziennej nazwie. To tytuł wypełniony emocjami po brzegi. Gracze wcielą się w szarlatanów, których zadaniem jest stworzenie jak najlepszej mikstury. Musimy jednak uważać na pewne składniki, które mogą doprowadzić do eksplozji podczas mieszania w kociołku. To rodzinny tytuł, który ma szanse spodobać się każdemu, kto ceni sobie dobrą zabawę. Rozgrywkę możemy modyfikować na różne sposoby, dzięki czemu każda kolejna rozgrywka będzie różniła się od poprzedniej.
Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj
Miejsce 3 – Rising Sun
Jeden z naszych ulubionych autorów gier planszowych Eric Lang stworzył kolejną grę po Blood Rage, która na dobre zawładnęła naszym stołem. To uczta dla zmysłów dla fanów strategii i ekonomicznego myślenia. Fantastyczne wykonanie i masa najróżniejszych figurek, które robią ogromne wrażenie na wszystkich. Bardzo dobrze dopracowana mechanika walki, która pozwala przechytrzyć przeciwnika w nawet najmniej sprzyjających okolicznościach. Wszystko zależy od naszego sprytu i klanu, który poprowadzimy, a każdym z nich gra się zgoła odmiennie. Przenieś się wraz ze swoimi konkurentami do feudalnej Japonii, zawieraj sojusze i zrywaj je w najkorzystniejszych dla Ciebie momentach. Absolutny top!
Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj
Miejsce 2 – Everdell
Jeśli mielibyśmy wybrać najpiękniejszą albo najbardziej uroczą grę planszową to Everdell wylądowałoby z pewnością na pierwszym miejscu. To fantastyczna propozycja familijna dla rodzin, która spodoba się każdemu, kto tylko zagłębi się w krainie Everdell. To tytuł z bardzo ciekawą mechaniką budowania stołu kart. Znajdziemy na nich milusie zwierzątka i wiele ciekawych budowli, które zamieszkują lub wykorzystują do pracy. I niech nie zwiedzie Was warstwa wizualna gry, bo to wciąż bardzo angażująca gra z dużą głębią i bardzo dużą różnorodnością. Everdell jest wart swojej ceny. A najlepszą rekomendacją będzie to, że gra doczekała się już 3 pełnoprawnych dodatków do gry, a w planach są kolejne. Jeśli wybierzesz ten tytuł, to z pewnością się nie zawiedziesz!
Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj
Miejsce 1 – Agricola (wersja dla graczy)
Najlepsza gra ekonomiczna od najlepszego projektanta gier planszowych Uwe Rosenberga. To tytuł, gdzie zadaniem gracza jest prowadzenie gospodarstwa rolnego, uprawa roślin, produkowanie jedzenia i hodowla zwierząt. To, co jednak bez ustanku przyciąga nas do tej gry, to mechanika wyżywienia rodziny, a dokładniej mówiąc radzenie sobie z ciągłym niedoborem żywności. To gra, w której każda decyzja jest na wagę złota. Tutaj jeden błąd może nas sporo kosztować. To typowy przedstawiciel mechaniki rozmieszczania pracowników, z tym że w Agricoli jest to bardzo klimatyczne. Gracze mogą powiększać rodzinę i tym samym mieć więcej rąk do pracy, ale niestety wiąże się to z tym, że będziemy musieli dostarczyć wszystkim odpowiednich racji żywnościowych. Gra niesamowicie regrywalna, z ogromną głębią, która jest laureatem mnóstwa nagród. To tytuł, który albo pokochasz, albo znienawidzisz.